Розробки уроків НУШ - Я досліджую світ. 2 клас. Частина 2 до підручника Т. Г. Гільберг - Порощук В. П. 2020
Урок 157. Отруйні рослини
Розділ 4. Природа влітку
Мета:
• формування предметних компетентностей: поглиблювати знання учнів про рослини лісу; ознайомити з корисними й отруйними лісовими ягодами; розвивати вміння спостерігати, логічно і творчо мислити; виховувати пізнавальний інтерес; прищеплювати любов до природи;
• формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: картки, предметні малюнки, комп'ютер, відеоролик.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Добрий день! Я вас чекала.
Вам сюрприз приготувала.
Ви ж рівненько всі сідайте,
Назви ягід пригадайте.
2. Актуалізація опорних знань
1) Гра «Назви ягоду».
В учителя на столі — картки букв розрізної азбуки, перевернуті зворотним боком. Охочі беруть картку, показують букву та називають відповідну ягоду.
Наприклад: К — калина, П — полуниця, Б — барбарис, Г — горобина, М — малина, А — аґрус, О — ожина, С — смородина, Ч — черешня тощо.
2) Технологія «Сітка Елвермана».
— Організуйте дискусію в класі, обговоріть проблему. (Кожен учень робить свій висновок щодо поставленої вчителем проблеми.)
|
Так |
Проблема |
Ні |
|
Чи всі ягоди можна їсти? |
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Здогадайтеся, якою буде тема нашого уроку.
— Сьогодні ми з'ясуємо, що серед ягід є отруйні, які не можна вживати в їжу.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
1) Робота за підручником (с. 120).
Робота за малюнками
— Розгляньте малюнки. Полічіть, скільки рослин там зображено.
— Чи є серед них отруйні? Скільки їх?
— Ягоди яких рослин їстівні?
Висновок. Отруйні ягоди не можна навіть куштувати.
Словникова робота
Отруйні рослини — ті, у яких містяться речовини, що можуть спричинити хворобу або навіть смерть.
Вправа «Міркуємо!»
— Коли рідина для миття посуду, шампунь та інші предмети побуту можуть спричинити отруєння?
2) Перегляд відеоролика.
Учні переглядають відеоролик «Отруйні рослини» (https://youtu.be/pWV0FuuVx9k), коментують зміст.
3) Вправа «Перевіряємо себе!».
— Ми щойно переглянули відео про отруйні рослини, упізнайте їх на малюнках.
Учитель демонструє малюнки рослин, учні пригадують їхні назви.
Фізкультхвилинка
Учні імітують збирання ягід.
Сунички — нахиляються, збирають у траві; паслін червоний — викидають геть;
малина — рвуть стоячи; аґрус — рвуть навприсядки; вовче лико — викидають геть;
вишні — дістають навшпиньки; чорниця — присідають;
виноград — дістають згори; обліпиха — стоячи; барбарис — обережно, колеться;
полуниці — присідають; вовчі ягоди — викидають геть.
Висновок. Розрізняють їстівні та отруйні ягоди. Не рвіть і в жодному разі не їжте незнайомі ягоди. Це небезпечно для здоров'я.
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
1) Технологія «Ажурна пилка».
· Учитель добирає інформаційний матеріал для кожного учня.
· Учні об'єднуються у домашні групи, вивчають та обговорюють запропонований матеріал.
І група. Вовча ягода
Вовча ягода (вовче лико) — невеликий кущик із довгастими листками. Яскраво-червоні ягоди притиснуті до стебла. Отруйні і ягоди, і кора.
Легенда свідчить, що рослина називається вовче лико, бо вовк запізнився на збори звірів, де рослинам роздавали назви. Але жодна рослина не отримало ім'я вовка, тоді вовк розсердився і почав здирати кору з кущів. Щоб заспокоїти злого хижака, цим кущам і дали назву вовче лико (вовчі ягоди).
ІІ група. Вороняче око
Дуже зло дивиться на вас з трави вороняче око. На стеблі чотири овальних листки, в середині чорна велика ягода, нагадує око. Недарма люди про нього склали поетичну легенду.
Жив у лісі в дуплі дуба старий чарівник з вороном, якого він навчив передбачати майбутнє. Коли старий помер, ворон літав високо над лісом і гірко оплакував його. Вдень він пророкував майбутнє на своїй пташиній мові, а вночі кидав гіркі сльози, з яких виростали рослини з очима. За вірність і любов ворона до старого чарівника люди назвали цю рослину воронячим оком. Ягода і всі частини цієї рослини отруйні.
ІІІ група. Конвалія
Усім відома рослина — конвалія. У травні та червні в лісах і на клумбах розпускаються пахучі білі квіти на ніжках.
З давніх-давен люди, милуючись чарівною квіткою, вигадували перекази і казки про її походження. Її називали сльозами Богородиці, краплями поту богині Діани. З відомих казок братів Ґрімм ми можемо дізнатися, що ці квіти — перлини з розірваного намиста Білосніжки, що вони служать крихітним гномам ліхтариками, що в ці дзвіночки ховається ночами сонячний зайчик... У кожного народу була своя казка про цю квітку.
Наприкінці літа на місці квітів утворюються червоні ягоди. Але куштувати їх не можна. Ці ягоди можуть спричинити серйозне отруєння.
IV група. Бузина
Назва походить із грецької «sambuce» (самбука) — тип музичного інструмента, який виготовляють з її пагонів. Дрібні квітки бузини чорної мають жовтувато-білий колір (деякі — чисто білі). Вони зібрані у багатоквіткові щитки у вигляді парасольок. Мають своєрідний духмяний аромат.
Ягоди бузини — багате джерело харчових волокон, вітамінів A, B, С і мінералів.
Квіти бузини використовують у раціоні людини у вигляді сиропів, соків та чаю. Їх можна смажити і споживати як закуску. Квіти бузини також вирощують як декоративні рослини. Ягоди бузини використовують для виготовлення желе, джемів або як інгредієнт тортів і пирогів. Стиглі плоди повинні бути термічно оброблені до споживання.
Усі частини рослини, крім квітів і ягід, містять токсичні речовини.
· Після роботи в домашніх групах учні долучаються до роботи в інших групах, виступаючи експертами з окремої теми.
· Кожна експертна група має вислухати всіх представників домашніх груп та проаналізувати матеріал загалом.
· Після завершення роботи учні повертаються у свої домашні групи, діляться інформацією.
Висновок. Правило збирання ягід говорить: «Не знаєш ягід — не бери, тим більше не їж». Якщо після того як ви з'їли ягоду, вам стало зле, з'явилася нудота, печіння у роті або запаморочення, терміново зверніться до дорослого за допомогою.
2) «Мозковий штурм».
— Чи можуть ліки зашкодити? (Учні висловлюють свої міркування.)
3) Робота за малюнками. Робота в групах.
— Розгляньте малюнки. Що ви порадите цим дітям? Обговоріть у групах.
— Чим загрожує вживання ліків, які не призначив лікар або які ви самостійно дістали з аптечки?
— Хто ухвалює рішення про вживання дітьми ліків?
4) Технологія «Два — чотири — всі разом».
— Чому літо вважають найціннішою порою року для зміцнення здоров'я?
Учні індивідуально обмірковують можливі відповіді. Потім об'єднуються в пари, доповнюючи думки одне одного.
Далі діти в четвірках ухвалюють спільне рішення. Завершується робота обговоренням поставленого завдання з усім класом.
Фізкультхвилинка
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
1) Практична робота.
І група. Закреслити назви отруйних ягід.
Журавлина, суниця, паслін, чорниця, смородина, беладона, аґрус, вороняче око, обліпиха, вовчі ягоди, малина.
ІІ група. Підкреслити назви ягід, які можна збирати.
Малина, чорниця, вовчі ягоди, морошка, брусниця, аґрус, паслін, суниця, беладона, обліпиха. Звіт груп.
2) Робота в парах.
— Розкажіть одне одному, чим ліс пригощає влітку.
— Чи можуть діти самі подорожувати до лісу? Чому?
Висновок. Ліс улітку — багата «комора» вітамінів. Не ходіть до лісу без дорослих!
Пам'ятайте! У червні ще триває «пора тиші» в лісі. Не турбуйте без потреби тварин!
3) Рубрика «Чи знаєте ви?..».
Учні читають та аналізують повідомлення (підручник, с. 121) про користь ягід.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Технологія «Незакінчене речення»
· Я зрозумів (зрозуміла), що...
· Я запам'ятав (запам'ятала), що...
· Сьогоднішній урок навчив мене...
· Я буду слідкувати за...