Розробки уроків НУШ - Я досліджую світ. 2 клас. Частина 2 до підручника Т. Г. Гільберг - Порощук В. П. 2020
Урок 102. Друзі
Розділ 2. Природа взимку
Мета:
• формування предметних компетентностей: закріпити поняття «друг», «товариш», «приятель»; розширювати словниковий запас увічливих слів; розвивати позитивні риси характеру; виховувати бажання бути чуйним і уважним до своїх товаришів, бути самому справжнім другом;
• формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності; загальнокультурна грамотність.
Обладнання: комп'ютер, мультфільм, окуляри, м'ячик.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Вправа «Ласкавинка»
(Діти утворюють півколо.)
— Подаруймо одне одному ласкавинку — добрі, ніжні, хороші побажання.
— Уявіть, що у вашій долоньці є ласкавинка, ніби тепла пушинка. Передайте її по колу одне одному. Відчуваєте, як приємно і радісно у вас на серці? Вас люблять ваші друзі, дарують ласкавинки добра і любові. А гарні, добрі побажання завжди здійснюються.
— Важко чи легко віддавати своєму сусідові ласкавинку?
— Що трапляється з людиною, коли їй ніхто не дарує ласкавинок?
— Що буде, якщо ми даруватимемо ласкавинки одне одному постійно?
2. Актуалізація опорних знань
Вправа «Мікрофон»
— Що означає «дружити»? (Відповіді дітей.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми поговоримо про одну із загальнолюдських цінностей — дружбу, спробуємо усвідомити значення слова «друзі», зрозуміти, як важлива дружба в житті кожної людини, з'ясуємо, кого називають справжнім другом.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
1) Бесіда про дружбу, друзів.
— Друзі — це важливі люди в житті кожної людини. З ними ви ділитеся своїми таємницями, проводите час, отримуєте життєві поради та підтримку.
— Чи є у вас справжні друзі?
— Чи можете ви назвати себе справжнім другом? Подумайте про це і зробіть висновок.
— Що вам потрібно змінити у своїй поведінці стосовно своїх друзів, однокласників?
2) Перегляд мультфільму.
Учні переглядають та аналізують «Мультфільм про справжню дружбу. Струмочок» (https://youtu.be/en02cBa6wMs).
3) Гра «Чарівні окуляри».
Діти передають одне одному окуляри і розповідають тільки хороше, що бачать у своєму однокласникові.
4) Робота в групах.
— Обговоріть у групах.
І група — Що є найважливішим у дружбі?
ІІ група — Чому людині потрібні друзі?
5) Обговорення у загальному колі.
— Чи маєте ви друзів у класі?
— Хто з вас хоче знайти друга/подругу в класі?
— Які якості допоможуть це зробити?
Фізкультхвилинка
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
1) Ситуативні вправи.
Ситуація 1
— До вас у клас прийшла нова учениця. Як ви поводитиметеся, щоб стати їй другом чи подругою? (Відповіді учнів.)
Ситуація 2
Дівчинка обурено скаржилась мамі: «У нас у дворі є такий поганий хлопчик — увесь час мене називає Танькою». «А ти як його називаєш?» — запитала мама. — «Я його взагалі ніяк не називаю. Я йому просто кричу: “Ей, ти!”».
Чи правильно вчинила дівчинка? (Дівчинка сама повинна називати хлопчика на ім'я, подаючи йому приклад.)
Ситуація 3
Холодної зимової днини Наталка й Оленка поверталися зі школи додому. Наталка була тепло одягнена. На ній була тепла шубка і рукавички. Її ранець зручно лежав на спині. А Оленка в школі забула рукавички, тому портфель вона несла в оголеній руці.
— Рука в мене замерзла страшенно! — поскаржилась Оленка подружці.
Наталка відповіла:
— А в мене ні.
Так вони йшли до самого дому.
— Що можна сказати про Наталку?
— Як потрібно було їй учинити?
Ситуація 4
Це було ранньою весною. Маринка йшла до школи. Дорога була погана, а вона в черевиках, тому наскрізь промочила ноги. Прийшла у клас. Дівчата обступили її, занепокоїлися: «Швидше знімай черевики і грій ноги». А Галя (вона мешкала близько від школи) збігала додому і принесла валянки. Хороше було Маринці в той день — ногам тепло і на душі радісно!
— Чому дівчинці було радісно?
— А ваш друг приходить вам на допомогу?
— А ви йому?
2) Комунікативна вправа «Мій друг».
— Продовжте розповідь про свого друга/свою подругу.
· У мене є друг/подруга...
· Ми разом...
· Нам удвох з ним/нею цікаво...
· Коли друг/подруга хворіє, я завжди...
· Я допомагаю йому/їй...
3) Комунікативна гра «Кращий друг».
|
Я, я — твій кращий друг, |
(Торкаються долонькою до своїх грудей.) |
|
Я, я — подивлюсь навкруг. |
(Розводять руки в сторони.) |
|
Краще, краще тебе нема! |
(Протягують руку другу.) |
|
Ми з тобою друзі! |
(Потискають одне одному руку.) |
|
Ти, ти — мій кращий друг. |
(Протягують руку другу.) |
|
Ти, ти подивись навкруг! |
(Розводять руки в сторони.) |
|
Краще, краще, тебе нема! |
(Торкаються долонькою своїх грудей.) |
|
Ми з тобою друзі! |
(Потискають одне одному руку.) |
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
1) Дидактична гра «Добрий друг».
Діти під музику крокують колом. Коли стихає музика, учитель дає м'ячик одній дитині. Вона, називаючи ім'я свого друга, говорить про нього добрі слова.
Пречудово в світі жити,
І по-справжньому дружити.
І любити геть усіх —
Хай лунає пісня й сміх!
Гарно друзів вірних мати,
З ними у танку кружляти.
Пісеньки співати, гратись,
З друзями не розлучатись.
2) Технологія «Крісло автора».
Охочі висловлюють свою думку, продовжуючи речення:
· Щоб бути гарним другом, потрібно...
3) Робота над прислів'ями.
— Продовжте прислів'я (підручник, с. 32), дібравши слова з довідки.
— Народ склав багато прислів'їв про дружбу. Пограймо в гру, щоб краще запам'ятати їх.
— Доберіть другу частину та прочитайте прислів'я, поясніть їхній зміст.
• Дружба — найбільший скарб.
• Людина без друзів, що дерево без коріння.
• З ким поведешся, того й наберешся.
• Людина без друга, що їжа без солі.
• Як будемо в дружбі жити — нас нікому не зломити.
— Яке прислів'я більше підійде для нашого класу?
4) Заучування мирилки.
Діти читають та заучують «Козацьку мирилку» (підручник, с. 33).
— Чому вірш має таку назву? Вивчіть його напам'ять.
Висновок. Мирилки допомагають відновити дружбу, помиритися з товаришем.
5) Творча вправа.
— Виконайте малюнок «Мій друг».
— З чим асоціюєте друга?
— Зобразіть на аркуші свого друга у вигляді квіточки чи тваринки.
Охочі демонструють та коментують свій малюнок.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
1. Сенкан
Друзі.
Справжні, вірні.
Допомагають, довіряють, виручають.
Добрих друзів бережи, а лихих — стережись.
Товариші.
2. Вправа «Крок — раз!»
Мета: створити позитивну атмосферу.
Учні утворюють широке коло, тримаючись за руки. Кожен по колу говорить: «Сьогодні я... (навчився, відчув, зрозумів тощо)» і робить крок уперед. (Після промовляння всіх досягнень коло має стати щільним.)