Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Про що тобі повідомляють руки
Розділ 3. Людина

Мета: розширити й узагальнити уявлення про руки як один із органів, що пов’язує організм людини з навколишнім світом, та про роботу, яку вони виконують, про охорону та гігієну рук; формувати вміння користуватися руками для пізнання навколишнього світу; розвивати тактильні відчуття, прищеплювати відповідні гігієнічні навички; виховувати працьовитість.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці, непрозора торбинка, яблуко, олівець, м’ячик, кубик, цукерка, м’яка іграшка тощо.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, чим ми розпізнаємо смак, які є смаки.

Доповніть речення.

✵ Розпізнати смак їжі нам допомагає ... (язик).

✵ Запах ми відчуваємо ... (носом).

✵ Розмовляти нам допомагає ... (язик).

✵ Неприємні запахи попереджають про ... (небезпеку).

✵ Пережовувати їжу нам допомагає ... (язик).

✵ Сіль на смак ... (солона).

✵ Мед на смак ... (солодкий).

✵ Лимон на смак ... (кислий).

✵ Перець на смак ... (гіркий).

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Що ще, крім очей, вух, носа та язика допомагає нам дізнаватися про те, що відбувається довкола? Щоб довідатися про це, вам потрібно відгадати загадки.

✵ Можуть створювати звуки

плескотом в долоні ... (руки).

✵ Є в людини та у звіра,

захищає тіло ... (шкіра).

Пізнавати навколишній світ людини, крім очей, вух, носа та язика, допомагають руки, які, як і все тіло, укриті шкірою. Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, для чого людині потрібні руки, яке значення вони мають у житті людини, що можуть руки, про що людині повідомляє шкіра на руках. Ви навчитеся розпізнавати за допомогою рук предмети та деякі їхні ознаки.

Тема сьогоднішнього уроку: «Про що тобі повідомляють руки».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про призначення рук.

— Що допомагає вам писати, одягатися, тримати олівець тощо?

З усією роботою вам допомагають впоратися руки. Адже недарма народна приказка говорить: «Роботящі руки гори вернуть». Хоча в людини всього дві руки, проте в кожної є помічники.

— Хто ці помічники, дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадку.

✵ П’ять братів зліва і справа живуть,

неймовірну силу мають. (Пальці)

Розгляньте малюнок на с. 58 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Як називається кожен палець руки? (Відповіді учнів.)

Подивіться на свою руку. Всі пальці на руці різні. Відповідно до розмірів і призначення, кожен палець отримав свою назву: великий, вказівний, середній, безіменний, мізинець.

— А як називаються руки? (Права та ліва.)

— Для чого ще потрібні руки? (Писати, митися, тримати, носити, одягатися, готувати їжу, шити, розчісуватися, працювати на комп’ютері, гратися тощо.)

— Яку роботу ви виконуєте правою рукою?

— Яку роботу ви виконуєте лівою рукою?

— Як ви розумієте значення висловів: «Права рука допомагає лівій», «У майстра руки золоті»?

Отже, руки людині потрібні, щоб виконувати різноманітну роботу. Якщо без чогось не можуть обійтися, то кажуть, що без цього, як без рук.

2. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про чутливість шкіри рук.

Проте руки не тільки роботящі, вони ще багато про що можуть повідомити. Зовні руки вкриті шкірою, яка багато чого може повідомити про довкілля.

Розгляньте малюнки на с. 58-59 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Що відчуває дівчинка, коли взяла в руки чашку з гарячим чаєм?

— Що відчуває хлопчик, коли взяв у руки сніг чи лід?

— Що відчуває хлопчик, коли гладить котика?

— Що відчуває дівчинка, коли порізалася ножем?

Отже, шкірою рук ви можете відчувати тепло, холод, дотик і біль.

3. Виконання сенсорних вправ з метою продовження формування уявлення про чутливість шкіри рук.

— У мішечку заховані предмети. Як можна дізнатися, що в ньому? (Відповіді учнів.) Щоб дізнатися, що в мішечку, можна заглянути в нього й побачити його вміст.

— Чи можна, не заглядаючи в мішечок, дізнатися, що в ньому? Що вам допоможе це зробити? (Відповіді учнів.)

Можна, не заглядаючи в мішечок, дізнатися, що в ньому міститься, якщо обстежити предмети руками: помацати, погладити. Допоможе це зробити шкіра, якою вкриті руки.

— Про що може повідомити шкіра на руках? Дізнатися про це нам допоможуть вправи. (Учитель / учителька пропонує учневі / учениці підійти і, засунувши руку в мішечок, вибрати один із предметів. Не виймаючи предмет із мішечка і не заглядаючи в нього, учень / учениця має обстежити предмет, впізнати на дотик і назвати. Упізнані предмети дитина дістає з мішечка і демонструє всім учням. Кожному, хто упізнав предмет, учитель / учителька ставить запитання.)

— Опишіть, за якими ознаками ви впізнали предмет. Про що вам повідомила шкіра на руках?

Зовні руки людини вкриті шкірою, за допомогою якої можна відчути на дотик предмети, що нас оточують. За допомогою рук ви можете розпізнати предмети, їх форму, м’які вони чи тверді, гладкі чи шорсткі.

4. Бесіда з метою формування уявлення про гігієнічні вимоги щодо правил догляду за руками.

Отже, руки людині потрібні, щоб виконувати різноманітну роботу. Шкірою рук ми відчуваємо на дотик різні предмети, біль, холод і тепло. Щоб шкіра на руках була здоровою, за руками потрібно доглядати.

— Попрацюйте в парі (групі), поміркуйте, що корисно для шкіри рук, а що — ні. Складіть поради щодо догляду за руками.

✵ Руки потрібно тримати в чистоті.

✵ Руки слід мити кілька разів на день: перед їдою, після прогулянки, відвідування туалету, спілкування з тваринами, прибирання, роботи на городі.

✵ Мити руки обов’язково з милом, а потім ретельно витерти рушником.

✵ Узимку руки необхідно захищати від холоду рукавицями.

✵ Якщо шкіра на руках стала шорсткою, її необхідно змастити кремом для рук.

✵ Потрібно регулярно обрізати нігті на руках і вичищати їх щіточкою.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Фронтальна бесіда.

— Що вам допомагають робити руки?

2. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 на с. 44.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний. Поміркувати й розказати.)

— Хто з дітей піклується про шкіру на своїх руках, а хто — ні? Чому ви так вважаєте?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?