Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Людина - частина природи і суспільства
Розділ 3. Людина

Мета: формувати уявлення про людину як частину природи і суспільства, вміння аналізувати, порівнювати, складати розповідь за ілюстраціями; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати себе як особистість; виховувати повагу до оточуючих.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображенням рідкісних тварин рідного краю.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, як потрібно ставитися до тварин, щоб бути для них другом.

1. Фронтальна бесіда.

— Яке значення мають тварини для людини?

— Якої шкоди тваринам завдає господарська діяльність людини?

— Для чого створено Червону книгу України?

— Як діти можуть дбати про тварин?

2. Дидактична гра «Упізнай за описом».

Учень / учениця, що виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням тварини, занесеної до Червоної книги України. Не показуючи малюнок класу, він / вона має описати її так, щоб можна було впізнати. Коли діти впізнають тварину та назвуть її, учень / учениця демонструє ілюстрацію.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Що таке природа? Якою вона буває? (Відповіді учнів.)

— До якої природи належить людина? Чому ви так вважаєте?

Людина — частина живої природи. Вона не зможе існувати без природи, яка дає їй повітря, їжу, воду, світло, тепло. Проте, на відміну від інших організмів, вона може бути людиною лише в оточенні людей — у сім’ї, школі, тобто в суспільстві.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що людина є частиною не тільки природи, вона є частиною суспільства. Ви навчитеся визначати ознаки, якими людина відрізняється від інших організмів.

Тема уроку: «Людина — частина природи і суспільства».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про людину як частину природи та відмінність її від інших організмів.

— Пригадайте, які тіла належать до живої природи. (Відповіді учнів.)

До живої природи належать рослини, тварини й люди. Їх ще називають організмами.

— Поміркуйте, до яких організмів подібна людина. (Відповіді учнів.)

У людини багато подібного з тваринами.

Розгляньте малюнки на с. 42 в підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Якими ознаками людина подібна до тварин?

— Якими ознаками людина відрізняється від тварин? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Люди, як і тварини, мають такі подібні ознаки. Вони:

✵ живляться;

✵ дихають;

✵ ростуть і розвиваються;

✵ розмножуються.

Людина, на відміну від тварин, — розумна істота. Вона вміє:

✵ розмовляти;

✵ мислити;

✵ працювати.

Людина розуміє, що добре, а що погано, де добро, а де зло, має певні обов’язки, може мріяти й творити.

— Хто вас навчив розмовляти, малювати, читати, одягатися та ще багато чого?

Лише в оточенні інших людей — у суспільстві — дитина може стати справжньою людиною. У родині, дитячому садку, школі дитину виховують і навчають. Людина — частина суспільства.

— Чого вас навчили в родині?

— Що ви навчилися робити в дитячому садку?

— Що ви вже навчилися робити в школі?

Отже, людина є частиною природи та частиною суспільства.

2. Робота в групі з метою формування вміння обговорювати вчинки дітей, які гідні справжньої людини.

Виконайте завдання для роботи в групі, запропоноване на с. 43 в підручнику.

— Обговоріть, чому вчинки дітей гідні справжньої людини.

1-ша група: вчинок дітей на першому малюнку;

2-га група: вчинок хлопчика на другому малюнку;

3-тя група: вчинок дівчинки на третьому малюнку.

— Наведіть приклади власних вчинків, які гідні справжньої людини. (Відповіді учнів.)

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 32.

— Що пропонується зробити? (Пронумерувати.)

— Які ознаки властиві людині? (Ознаки подібності з тваринами: живлення, гра.) Поставте цифру 1 біля відповідних малюнків. (Ознаки відмінності від тварин: мова, письмо, малювання, праця.) Поставте цифру 2 біля відповідних малюнків.

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 33.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, як-що неправильно — у червоний. Поміркувати й розказати.) Потрібно визначити, які вчинки дітей гідні наслідування, а які — ні. Пояснити, чому ви так вважаєте.

— Які вчинки дітей гідні наслідування? (Допомогти бабусі нести сумку, прибирати в кімнаті, підтримати друга, коли його образили. Діти зафарбовують кружечки в зелений колір.)

— Які вчинки дітей не гідні наслідування? (Забрати іграшку в слабшого, не поступитися місцем у громадському транспорті людині похилого віку, розмальовувати будинки. Діти зафарбовують кружечки в червоний колір.)

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?