Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Охорона тварин
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: розширити уявлення учнів про Червону книгу України, диких тварин рідного краю, які перебувають під охороною; формувати вміння аналізувати, порівнювати, складати розповідь за ілюстраціями; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати рідний край; виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до тварин рідного краю.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображенням тварин рідного краю.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися, які тварини живуть на луках.

Дидактична гра «Знайди зайве».

Учитель / учителька виставляє чи прикріплює на дошці зображення: 1) кількох тварин луків, серед яких «зайвою» є тварина лісу; 2) кількох комах луків, серед яких «зайвим» є птах, що живе на луках; 3) кількох птахів луків, серед яких «зайвим» є звір, що живе на луках. Учень / учениця має знайти зайву тварину та пояснити, чому вона «зайва».

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Яке значення мають тварини в житті людини? (Відповіді учнів.)

Тварини — це цінні й необхідні продукти харчування (м’ясо, молоко, яйця, мед), вовна та шовк для виробництва тканин, хутро для пошиття одягу, шкіра для взуття. Тварини — це помічники людини у важкій роботі (коні, осли, верблюди), це наші вірні друзі (собаки, кішки, папуги). Тварини — це чудовий настрій, коли ви чуєте спів соловейка чи спостерігаєте в лісі за білкою, яка спритно стрибає з гілки на гілку та з цікавістю дивиться на вас. Тварини — це ліки, якими лікують різні хвороби: зміїна та бджолина отрути, мед, борсучий жир.

Якщо про свійських тварин і домашній улюбленців люди дбають, то диких тварин вони нерідко знищують або безжально зменшують їхню кількість. Дуже часто діяльність людей завдає шкоди диким тваринам.

— Що станеться, якщо зникнуть дикі тварини? (Відповіді учнів.)

Без диких тварин природа нашого краю дуже збідніє. Не буде чути співу пташок, зникнуть мешканці водойм, ліси та луки стануть пусткою. Отож, дикі тварини потребують бережного ставлення, а ті, які опинилися під загрозою зникнення, — охорони.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як можна дбати про диких тварин, які дикі тварини перебувають у небезпеці й потребують охорони. Ви навчитеся описувати та розпізнавати рідкісних тварин рідного краю, щоб коли зустрінете цих тварин серед природи, не завдати їм шкоди.

Тема уроку: «Охорона тварин».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про вклад дітей в охорону тварин.

Без тварин природа збідніє. Люди втратять не лише важливі продукти харчування, а й своїх вірних друзів і радість від спілкування з ними. Життя тварин залежить від вашої поведінки в природі.

Розгляньте малюнки на с. 38 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Як діти можуть дбати про тварин? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Діти можуть багато зробити для збереження й охорони тваринного світу:

✵ виготовляти і розвішувати шпаківні;

✵ підгодовувати птахів і звірів узимку;

✵ оберігати гнізда птахів, мурашники й житла інших тварин;

✵ не ловити метеликів та інших комах;

✵ не ловити й не приносити додому диких тварин;

✵ не турбувати своєю поведінкою тварин.

Якщо ви будете так ставитись до тварин, вони вам за це віддячать пташиним співом, смачною їжею, красою лісів, луків, парків і скверів.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про причини зникнення диких тварин та Червону книгу України.

— Як господарська діяльність людей впливає на диких тварин? (Відповіді учнів.)

У результаті вирубування лісів, осушення боліт, розорювання степів, використання отрутохімікатів, зникли місця, де селилися багато диких тварин, їм ніде ховатись, виводити потомство, чим живитись. Кількість диких тварин почала зменшуватись. Надмірне та хижацьке полювання теж стало причиною зменшення кількості диких тварин.

— Пригадайте, що робиться для збереження рідкісних дикорослих рослин. (Відповіді учнів.)

Щоб зберегти рідкісних тварин, їх, як і зникаючі рослини, заносять до Червоної книги України. Усі тварини, занесені до Червоної книги України, охороняють законом: їх не можна знищувати, на них не можна полювати.

— Як люди можуть допомогти диким тваринам?

До тварин треба ставитись шанобливо, збільшувати їх кількість, дбати, щоб вони не зникли. У нашій країні під загрозою зникнення перебуває багато диких тварин. Деякі тварини вже втрачені назавжди.

— Пригадайте, чому книгу, у яку записують рідкісних і зникаючих тварин, назвали «Червоною». (Відповіді учнів.)

«Червона книга» названа так тому, що червоний колір — це сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над великим багатством природи — рослинами і тваринами. Ця книга звертається до людей зі словами: «Зупиніться! Подумайте, що ви робите і чим це загрожує!».

3. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування вміння розпізнавати тварин, занесених до Червоної книги України.

— Розгляньте на с. 39 у підручнику тварин, занесених до Червоної книги України. (Учитель / учителька описує тварину, а учні мають упізнати її на малюнку й прочитати її назву.)

✵ Великий птах з розмахом крил до 2 м. Оперення чорне, лише на грудях і животі біле. Має довгі червоні ноги, довгу шию та довгий червоний дзьоб. (Лелека чорний.)

✵ Хутро цього невеликого звіра рудувато-жовтого кольору. Лапи й хвіст дещо темнішого забарвлення. (Тхір степовий.)

✵ Великий птах з довгими ногами. Оперення строкате: спина рудого кольору, груди та живіт — білі, голова — сіра. (Дрохва.)

✵ Метелик, який має яскраво-жовті крила з темною облямівкою по краях. На задніх крилах є сині та червоні плями. (Махаон.)

✵ Отруйна змія невеликих розмірів. Вздовж спини тягнеться темна зигзагоподібна смуга. (Гадюка степова.)

✵ Невелика ропуха. Забарвлення тіла сірувато-бурого кольору. (Ропуха очеретяна.)

Тварини, занесені до Червоної книги України, є і в нашому краї. (Учитель /учителька демонструє і розповідає про 3-4 рідкісних тварин рідного краю.)

— Яких рідкісних тварин рідного краю вам доводилося бачити? Де вони вам зустрічалися?

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Розв’язування ситуативних завдань на застосування знань.

— Що ви скажете людям, які нищитимуть тварин, занесених до Червоної книги України? (Тварин, занесених до Червоної книги України, охороняють законом. Їх заборонено вбивати. Якщо продовжувати губити цих тварин, вони зовсім зникнуть з нашого краю і ніхто їх вже не побачить.)

— Як ви поведетеся, якщо під час прогулянки побачите метелика махаона? (У жодному разі не можна ловити цих комах, а лише милуватися цими дивовижно гарними метеликами, які нагадують квітку.)

2. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 31.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.) З’єднайте зображення тварин з їх назвами.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?