Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Тварини лісу
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: формувати уявлення про тварин лісу; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, класифікувати, висловлювати судження, описувати та розпізнавати тварин; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати рідний край; виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до тварин.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображенням тварин, яких утримують удома, та тварин лісу.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, яких тварин можна утримувати вдома, та як потрібно за ними доглядати.

Дидактична гра «Упізнай за описом».

Учень / учениця, що виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням тварини, яку можна утримувати вдома. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, він / вона має описати зовнішній вигляд тварини, як за нею потрібно доглядати та чим годувати. Коли діти впізнають тварину і назвуть її, учень / учениця демонструє ілюстрацію. Той, хто першим упізнав тварину, займає місце ведучого.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ви продовжите ознайомлення з тваринами. Щоб дізнатися, про що йтиметься на уроці, вам потрібно відгадати загадки.

✵ В темнім лісі проживає,

довгий хвіст пухнастий має,

а як вийде полювати —

бережись, мишва хвостата. (Лисиця)

✵ Може скрізь вона літати,

бо нема своєї хати.

Яйця іншим підкидає,

скільки кому жити — знає! (Зозуля)

✵ Біла латка, чорна латка

по дереву скаче. (Сорока)

✵ В мене є великий хист,

я співаю як артист.

Спів мій радісний усюди

дуже люблять слухать люди. (Соловейко)

✵ Ця комашка — розумашка,

і працює дуже важко.

В земляну свою хатинку

тягне довгу соломинку. (Мураха)

✵ Котиться клубочок

зовсім без ниточок.

Замість ниточок —

триста колючок. (Їжак)

— Як одним словом можна назвати відгадки? (Відповіді учнів.)

— До якої групи належать усі ці тварини?

— Яких тварин називають дикими?

— Де живуть ці тварини?

Лисиця, соловейко, дятел, мураха, сорока, їжак — це дикі тварини, які живуть у лісі.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які тварини живуть у лісі. Ви навчитеся описувати та розпізнавати тварин лісу рідного краю.

Тема сьогоднішнього уроку: «Тварини лісу».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про тварин, які живуть у лісі.

— Які умови потрібні для життя тварин? (Відповіді учнів.)

— Чи є в лісі всі необхідні умови для життя тварин? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Тварини живуть там, де вони можуть знайти собі їжу, місце для житла та сховок від ворогів.

У лісі росте багато різноманітних рослин: дерев, кущів, трав’янистих рослин. У лісі тваринам легко сховатися серед рослин від ворогів, знайти собі їжу та збудувати житло, тому тваринний світ лісу дуже різноманітний. У лісі живуть як невеликі за розмірами, так і досить великі тварини.

Розгляньте малюнки на с. 34-35 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Які тварини живуть у лісі?

— Які з цих тварин поширені там, де ви живете?

— Яких тварин вам доводилося бачити в лісах рідного краю?

2. Робота в групі з метою формування уміння об’єднувати тварин лісу в групи за подібними ознаками.

Виконайте завдання для роботи в групі, запропоноване на с. 35 у підручнику.

— Об’єднайте відомих вам тварин лісу в групи: комахи, птахи, звірі. Розкажіть, за якими ознаками ви об’єднали відібраних тварин у групу.

1-ша група називає комах;

2-га група називає птахів;

3-тя група називає звірів.

У лісі живуть такі звірі: куниця, козуля, лось, заєць, дикий кабан, білка, вовк, борсук, їжак, лисиця, лось, ведмідь, борсук та ін.

Із птахів у лісі можна зустріти зозулю, дятла, сороку, вивільгу, сову, яструба, шишкаря, соловейка, чижа, тетерука, дрозда, горлицю, синицю, зяблика та ін.

Комахи лісу — це мураха лісова, жук-короїд, жук олень, чорний сосновий вусач, жук жужелиця, жук- листоїд, травневий хрущ та ін.

3. Дидактична гра «Упізнай за описом» з елементами практичної роботи з метою формування вміння описувати та розпізнавати тварин лісу рідного краю.

Учень / учениця, що виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням тварин лісу рідного краю. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, він / вона має вказати, до якої групи належить ця тварина й описати її зовнішній вигляд так, щоб можна було впізнати. Коли діти впізнають тварину та назвуть її, учень / учениця демонструє ілюстрацію. Той, хто першим упізнав тварину, займає місце ведучого.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 27.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.)

— Де яка тварина зображена? (Діти з’єднують зображення тварин з їх назвами.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 27.

— Що пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)

— Які із зображених тварин трапляються в лісах вашого краю?

Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 28.

— Що пропонується зробити? (Відгадати й написати.)

— Про яких тварин лісу йдеться в загадках?

2. Завдання на застосування знань.

— Складіть розповідь про життя однієї з тварин лісу рідного краю на вибір. (Учитель / учителька роздає учням ілюстрації із зображенням вибраних тварин.)

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?