Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Тварини - домашні улюбленці
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: розширити уявлення учнів про тварин, яких утримують удома; формувати вміння розпізнавати тварин, яких утримують удома; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до тварин.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці, ілюстрації із зображенням звірів різних місць проживання, тварин, яких утримують удома.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, хто такі звірі.

1. Дидактична гра «Хто звір, а хто — ні?».

Учитель / учителька демонструє ілюстрації із зображенням тварин. Учні мають назвати тварину. Якщо ця тварина належить до звірів, вони показують зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. Хто помилиться, вибуває з гри.

2. Дидактична гра «Хтояк пересувається?».

Учитель / учителька викликає чотирьох учнів і дає їм таблички з написами: плавають, стрибають, ходять, літають. На столі розкладені ілюстрації із зображенням звірів. Кожен має вибрати звірів, які пересуваються так, як вказано на табличці. Потім учні демонструють вибраних звірів, називають їх і вказують, як вони пересуваються.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ви продовжите ознайомлення із тваринами. Щоб дізнатися, про яких тварин ітиметься на уроці, вам потрібно відгадати загадки.

✵ Свинка, але не з хліва,

мишка, та не польова.

Їсти просить і вночі —

булку, хлібчик, калачі. (Морська свинка)

✵ Живе, не поспішаючи,

під щитом ховаючись.

Її мудрість не забудеш:

«Тихіше їдеш — далі будеш». (Черепаха)

✵ Як маленький — дзявкотить,

як великий — гавкотить.

Може дім охороняти

та чужинців відганяти. (Собака)

✵ Народилось їх багато,

є в них мама, є в них тато.

Менші, ніж заморські свинки,

ці пухкі, малі тваринки. (Хом’яки)

✵ Як веселка кольоровий,

має здібності до мови.

Слово птаху лиш скажіть,

він його повторить вмить. (Папуга)

✵ Ніжно лащиться до ніг,

носить ошийника від бліх.

Довгі вуса, хитрий хвіст,

муркотіти має хист! (Кіт)

— Що об’єднує морську свинку, хом’яка, собаку, кота, черепаху і папугу? (Відповіді учнів.)

Усіх цих тварин можна утримувати вдома.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як доглядати за домашніми тваринами, як потрібно ставитися до тварин, щоб бути для них другом. Ви навчитеся розпізнавати тварин, яких можна утримувати вдома.

Тема сьогоднішнього уроку: «Тварини — домашні улюбленці».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про тварин, яких можна утримувати вдома.

— Які тварини живуть у вас удома чи у ваших друзів? (Відповіді учнів.)

— Що потрібно робити, щоб вашим домашнім тваринам добре жилося?

Домашні улюбленці потребують любові й уваги, доброго ставлення та дбайливого догляду. Якщо ви завели вдома тварину, то відповідаєте за її життя і здоров’я. Тому перед тим як завести кота, собаку, чи іншу тварину, подумайте, чи зможете ви забезпечити належний догляд за нею, чи буде у вас час приділяти їй увагу.

Розгляньте малюнки на с. 32 в підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Яких тварин можна утримувати вдома?

Вдома можна утримувати морську свинку, хом’яка, собаку, кота, черепаху, канарку, акваріумних рибок, папугу, декоративного кролика, шиншилу.

— Як потрібно доглядати за домашніми тваринами? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів та робить узагальнюючу розповідь.)

Якщо у вас вдома з’явилася тварина, ви повинні про неї дбати: годувати, напувати, підтримувати чистоту, вигулювати. Крім догляду, тварини потребують вашої уваги, ласки, спілкування.

Хом’яка, морську свинку, кролика, шиншилу, канарку та папугу утримують у клітках. Клітку потрібно періодично чистити, міняти підстилку, насипати корм і наливати воду. Звірам потрібно вичісувати хутро.

Для утримання черепахи потрібна скляна посудина — тераріум. Здебільшого вдома утримують сухопутних черепах. Тераріум потрібно чистити, міняти тваринам воду, давати корм, обігрівати.

— Як доглядають за акваріумними рибками?

Щоб рибки в акваріумі добре почувалися, за ними потрібно доглядати: підігрівати воду, насичувати її повітрям, чистити дно акваріума, час від часу доливати воду та годувати рибок.

— Як потрібно доглядати за котом?

Котів потрібно добре і правильно годувати, напувати, прибирати за ними. Якщо кіт довгошерстий, його обов’язково потрібно розчісувати.

— Як потрібно доглядати за собакою?

Собак потрібно добре і правильно годувати, напувати, виводити на прогулянку, розчісувати, купати.

2. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про те, чим слід годувати тварин, яких утримують удома.

Розгляньте малюнки на с. 33 в підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Кого чим слід годувати? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів та робить узагальнюючу розповідь.)

У зоомагазинах продають спеціальні корми для домашніх тварин. Потрібно знати, чим ще можна годувати тварин, яких утримуєте вдома.

Основним кормом папуги та канарки є зерно, а також зелень, морква. Хом’яка, сухопутну черепаху, шиншилу, кролика, морську свинку годують травою, сіном, морквою, зерном, яблуками, хлібом.

Коти й собаки їдять каші, варене м’ясо, печінку та інші м’ясні продукти.

Акваріумних рибок годують спеціальними кормами, а також черв’ячками.

— Чи можна утримувати вдома диких тварин, яких підібрали в природі? Чому ви так вважаєте?

Вдома не можна утримувати диких тварин, яких підібрали в природі: їжаків, білок, різноманітних птахів.

Ці тварини не виживуть у неволі. Крім того, від них можна заразитися небезпечними хворобами.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 25.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, а якщо неправильно — у червоний.) Потрібно визначити, яких тварин можна утримувати вдома, а яких — ні.

— Яких тварин можна утримувати вдома? (Морську свинку, папугу, хом’яка, черепаху, акваріумну рибку, кролика. Діти зафарбовують кружечки в зелений колір.)

— Яких тварин не можна утримувати вдома? (Крота, жабу, їжака, синицю. Діти зафарбовують кружечки в червоний колір.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 26.

— Що вам пропонується зробити? (З’єднати лініями.) Потрібно визначити, чим можна годувати домашніх улюбленців.

✵ Папугу — морквою, яблуками, зерном.

✵ Кролика — морквою, капустою, яблуками, хлібом, зерном, травою.

✵ Морську свинку — морквою, капустою, яблуками, хлібом, зерном, травою.

✵ Акваріумну рибку — черв’яками.

✵ Кота — молоком, ковбасою.

✵ Сухопутну черепаху — морквою, капустою, яблуками, травою.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?