Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Ґрунт
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа
Мета: формувати уявлення про ґрунт і його складові, вміння проводити досліди, спостерігати, формулювати висновки, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», склянка з водою, склянка з ґрунтом, скляна паличка.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися про те, яке значення має повітря для організмів і яким повітрям корисно дихати.
Фронтальна бесіда.
— Для чого потрібне повітря?
— Як людина використовує повітря?
— Чому потрібно провітрювати приміщення?
— Чому для дихання потрібне чисте повітря?
— Чим забруднюється повітря?
— Що потрібно робити, щоб повітря було чистим?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадку.
✵ Мене різали, топтали,
і товкли, й перевертали.
Мужньо я усе стерпів,
врожаями відплатив. (Ґрунт)
— До якої природи належить ґрунт? (Учитель / учителька демонструє зразок ґрунту.)
— Де є ґрунт? (Учитель / учителька демонструє ілюстрації із зображенням лісу, поля, луків, саду.)
— Як ще називають ґрунт?
У полі, лісі, саду, на городі, під ногами міститься ґрунт, який часто називають землею.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке ґрунт і що входить до його складу. Довідаєтеся, чому ґрунт темного кольору. Ви навчитеся визначати склад ґрунту за допомогою дослідів.
Тема сьогоднішнього уроку: «Ґрунт».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді, демонстрацією дослідів та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про ґрунт.
Ґрунт — це верхній пухкий шар землі, де ростуть рослини і живуть різні організми. У ґрунті є все, що необхідне рослинам для життя.
— Пригадайте, без чого не можуть жити рослини. (Рослини не можуть жити без води, повітря, світла, тепла і поживних речовин.)
— Якими з цих умов, на вашу думку, забезпечує рослину ґрунт? (Водою, повітрям, теплом, поживними речовинами.)
— Звідки в ґрунті береться вода? (Ґрунт вбирає воду, яка випадає у вигляді дощу та снігу.)
Щоб переконатися в тому, що ґрунт здатний поглинати воду, проведемо дослід. У склянку з ґрунтом будемо потрохи вливати воду.
— Що ви спостерігаєте? (Вода не стікає на дно склянки, а проникає у ґрунт і заповнює проміжки між грудочками. Ґрунт стає темнішим, тому що насичується водою.)
— Звідки в ґрунті береться повітря? (Повітря проникає в проміжки, які є в ґрунті.)
— У який ґрунт краще проникає вода й повітря: у щільний чи пухкий? Чому? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про необхідність розпушення ґрунту для кращого росту рослин.)
У пухкий ґрунт краще проникає вода й повітря, тому що в ньому більше проміжків. Саме проміжки заповнюються повітрям і водою.
— Звідки береться тепло в ґрунті? (Ґрунт нагрівається сонячними променями.)
2. Розповідь з елементами бесіди та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про перегній та його значення для рослин.
Розгляньте малюнок на с. 90 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Якого кольору ґрунт?
— Що міститься під шаром ґрунту?
Ґрунт може бути чорним, сірим, коричневим. Під шаром ґрунту містяться пісок, глина, каміння.
Темного кольору ґрунту надає перегній. Що більше в ґрунті перегною, то темніший ґрунт. Утворюється перегній внаслідок гниття відмерлих рослин і тварин. У ньому містяться поживні речовини, необхідні для життя рослин.
Ґрунт, у якому багато перегною, є родючим. У такому ґрунті добре ростуть рослини.
Отже, ґрунт забезпечує рослини поживними речовинами, водою, повітрям і теплом. Корені рослин вбирають із ґрунту воду з розчиненими у ній поживними речовинами та дихають повітрям, яке в ньому міститься. Що тепліший ґрунт, що більше в ньому поживних речовин, води і повітря, то краще ростуть у ньому рослини.
3. Практична робота з метою формування уявлення про склад ґрунту.
— Щоб переконатися, що в ґрунті є перегній, пісок і глина, а також дізнатися, з чого ще складається ґрунт, виконаємо досліди, запропоновані на с. 91 у підручнику.
Виконаємо дослід 1. У склянку з водою опустіть суху грудочку ґрунту.
— Що ви побачили?
З’явилися бульбашки. Отже, у ґрунті є повітря.
Виконаємо дослід 2. Ретельно розмішайте ґрунт у склянці та дайте відстоятися.
— Що ви побачили?
На дно склянки осів шар піску, глини й перегною. Отже, у ґрунті є пісок, глина й перегній.
Виконаємо дослід 3. Насипте на блюдечко трохи ґрунту та накрийте склянкою. Поставте в тепле місце на деякий час.
— Що ви бачите?
На стінках склянки згодом з’явилися краплинки води. Отже, у ґрунті є вода.
Висновок: у ґрунті містяться пісок, глина, перегній, вода й повітря.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 59.
— Що пропонується зробити? (Намалювати.)
— Якого кольору ґрунт і шари під ним? Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 59.
— Що пропонується зробити? (Написати.)
— Що входить до складу ґрунту?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?
— Проведіть дослідження: якщо поблизу вашого дому є клумба, город, сад або поле, визначте за кольором, чи родючий там ґрунт.