Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Навколишній світ
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: розширити й узагальнити уявлення про навколишній світ; формувати уявлення про складові навколишнього світу, вміння зіставляти, групувати предмети за певними ознаками, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до того, що належить до природи та речей, зроблених людиною.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображенням краєвидів природи, виготовлених людиною речей.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадки.

✵ Всі його люблять,

всі його чекають,

а хто подивиться —

кожен скривиться. (Сонце)

✵ Летить орлиця

по синьому небу,

крила розкрила,

сонце затулила. (Хмара)

— Де можна побачити Сонце і хмари? Що ще ви бачили на небі?

✵ Є шапка, та немає голови.

Є нога, та немає черевика. (Гриб)

✵ Влітку сіренький,

а взимку біленький,

довгі вуха має,

добре він стрибає. (Заєць)

— Де можна побачити гриби і зайця? Що ще ви бачили в лісі?

✵ Дім по вулиці повзе,

на роботу всіх везе. (Автобус)

✵ Я не їм вівса і сіна,

дайте випити бензину —

всіх коней я обжену,

куди хочеш довезу. (Автомобіль)

— Де можна побачити автобус і автомобіль? Що ще вас оточує на вулиці?

✵ Без рук, а з ногами,

без ребер, а з боками.

Спинка є, а голови немає. (Стілець)

✵ Довгий носик, ручку має,

всіх нас чаєм пригощає. (Чайник)

— Де можна побачити стілець і чайник? Що ще вас оточує вдома?

Будинок, школа, подвір’я, вулиця, парк, ліс, сад — це світ, у якому ви живете.

Сьогодні розпочинається ваша мандрівка у світ, у якому ви живете. На уроці ви дізнаєтеся, як називається світ, у якому ви живете, з чого він складається. Ви навчитеся відрізняти предмети природи від речей, виготовлених людиною.

Тема сьогоднішнього уроку: «Навколишній світ».

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про навколишній світ.

Усе, що вас оточує, називають навколишнім світом.

Розгляньте малюнок на с. 52 в підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Що зображено на малюнку? (Відповіді учнів.)

Сонце, хмари, автомобіль, міст, річка, вода, повітря, будинок, ґрунт, каміння, рослини, тварини, люди — це навколишній світ.

Усе, що вас оточує в навколишньому світі, називають тілами.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 53 в підручнику.

1-ша група називає тіла, зображені в першому рядку, та дає назву цій групі тіл.

2-га група називає тіла, зображені в другому рядку, та дає назву цій групі тіл.

Підсніжник, пісок, лід, синиця — це тіла природи.

Взуття, книжки, телевізор, посуд — це рукотворні тіла. Їх створила людина.

Де б ви не перебували, вас оточують тіла природи (Сонце, вода, хмари, рослини, тварини, люди) та речі, виготовлені людиною, тобто рукотворні тіла (меблі, посуд, книжки, одяг).

Усе, що вас оточує, — це навколишній світ. Він складається з тіл природи та рукотворних тіл.

2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про природу та предмети, створені людиною.

Розгляньте малюнки та дайте відповіді на запитання. (Учитель /учителька виставляє на дошці ілюстрації із зображенням краєвидів природи: лісу, саду, водойми тощо.)

— Що зображено на малюнках?

— Як можна назвати одним словом усе, що зображено? (Відповіді учнів.)

Усе зображене на малюнках — це природа.

Розгляньте малюнки та дайте відповіді на запитання. (Учитель /учителька виставляє на дошці ілюстрації із зображенням предметів побуту, будівель, транспортних засобів тощо.)

— Що зображено на малюнках?

— Назвіть предмети, які є у ваших помешканнях.

— Хто створив ці предмети?

Предмети, які є у помешканнях, будівлі, транспортні засоби тощо створила людина своїми руками.

— Чи можете ви уявити своє існування без рукотворних тіл? Наведіть приклади предметів, створених людиною, та розкажіть про їх призначення.

Парта, дошка, олівці, книжки потрібні для навчання у школі. Одяг потрібний для того, щоб захистити тіло від пошкоджень і холоду тощо.

— Звідки беруться речі, необхідні для життя?

Речі, необхідні для життя, виготовляють люди різних професій.

— Люди яких професій виготовляють різні необхідні речі? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Усі професії потрібні й важливі: космонавти вивчають все, що відбувається в навколоземному просторі, досліджують погоду, проводять наукові експерименти; поліціянти стежать за громадським порядком, захищають людей і забезпечують їхній спокій; учителі навчають і виховують дітей.

Є багато професій, без результатів праці яких ми не зможемо жити: кухарі готують їжу; пекарі печуть хліб; столярі виготовляють меблі, двері й вікна; перукарі стрижуть і роблять зачіски; будівельники будують будинки; трактористи та комбайнери орють землю, сіють, збирають урожай; інженери проєктують обладнання для фабрик і заводів, машини, мости, дороги; слюсарі та токарі будують обладнання і машини; доярі доять корів і доглядають за ними.

Щоб ви були гарно одягнуті, мали смачну їжу, навчалися в добре обладнаних приміщеннях школи, мали шкільне приладдя та підручники, трудяться люди багатьох професій. Робота, яку вони виконують, потребує значних затрат часу та сили, тому працю людей усіх професій потрібно поважати, бережно ставитися до речей, які вони виробляють.

3. Дидактична гра з метою формування вміння розрізняти предмети, створені людиною.

— Пограємо в гру «Що виготовила людина». Ви будете по черзі називати виготовлені людиною предмети. Хто не зможе у черговий раз назвати предмет, виготовлений людиною, вибуває з гри. Виграє той, хто останнім назве виготовлений людиною предмет.

IV. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Фронтальна бесіда.

— Як називається світ, який вас оточує?

— З чого складається навколишній світ?

— Що в навколишньому світі належить до природи?

— Що в навколишньому світі зроблено руками людини?

2. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 33.

— Що пропонується зробити? (Зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, неправильно — у червоний.)

— Що належить до природи, а що — ні?

3. Завдання на застосування знань.

Розкажіть про світ, у якому ви живете, або намалюйте його. (Учні складають колективну розповідь під керівництвом учителя або малюють свій навколишній світ.)

V. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?