Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Світ, у якому ти живеш
Мета: формувати уявлення про навколишній світ та місце в ньому людини; виробляти вміння спостерігати, висловлювати судження, правильно формулювати думки, складати розповіді за ілюстраціями; виховувати бажання пізнавати навколишній світ.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
— На попередньому уроці ви дізналися про уроки з предмета «Я досліджую світ».
Фронтальна бесіда.
— Що ви будете вивчати на уроках «Я досліджую світ»?
III. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Що вас оточує в класі? (Відповіді учнів.)
Стіни, двері, вікна, столи, стільці, дошка, книжки, зошити, однокласники та багато іншого поряд із вами в класі. Приміщення, у якому ви зараз перебуваєте разом з усім, що там є, — це простір, який вас оточує. Це на даний час ваш навколишній світ. Якщо ви вийдете за межі школи, ваш навколишній світ роз-шириться: подвір’я школи, вулиця, спортивний майданчик... Але світ навколо значно більший.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що таке навколишній світ і з чого він складається. Ви навчитеся складати розповіді за ілюстраціями, визначати, що у вашому оточенні є цікавим і корисним.
Тема сьогоднішнього уроку: «Світ, у якому ти живеш».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про навколишній світ.
Розгляньте малюнки на с. 6 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Що вас оточує вдома? (Відповіді учнів.)
Письмовий стіл, шафа, ліжко, стілець, іграшки, письмове приладдя, килим — це далеко не весь перелік речей, які оточують вас вдома.
Щоб дізнатися, що ще є вдома, відгадайте загадки і дайте відповіді на запитання.
✵ Ніг не маю, а ходжу,
рота не маю, а скажу,
коли обідати, коли спати,
коли роботу починати. (Годинник)
✵ Однією ручкою всіх зустрічає,
іншою ручкою всіх проводжає. (Двері)
✵ Я зручний, дуже м’який,
неважко й вгадати.
Люблять всі на ньому
посидіти й полежати. (Диван)
✵ У білому будиночку на кухні дід Мороз живе.
То притихне і мовчить, то прокинеться й бурчить. (Холодильник)
✵ Він охоче пил вдихає,
та не хворіє і не чхає. (Пилосос)
✵ Нам показує вікно
спорт, новини і кіно. (Телевізор)
✵ У нім знання з усього світу
«мишка» може всім відкрити. (Комп’ютер)
— Для чого призначені ці речі? (Відповіді учнів.)
— Що вас оточує у школі? (Відповіді учнів.)
— Що вас оточує на вулиці? (Відповіді учнів.)
Поза межами дому чи школи вас оточують будинки, транспортні засоби, пішоходи, ваші друзі, з якими ви граєтеся на дитячому майданчику, дерева, тварини та багато іншого.
— Що вас оточує в лісі? (Відповіді учнів.)
Рослини й тварини оточують вас у лісі.
Щоб дізнатися, що ще оточує вас у навколишньому світі й без чого ви не зможете існувати, відгадайте загадки і дайте відповіді на запитання.
✵ Навесні прокинеться,
з сонечком обніметься
та зелені шати
нумо приміряти. (Дерево)
✵ До пухнастого хвоста
личить шубка їй руда.
Як рушає полювати,
не виходить зайчик з хати. (Лисиця)
✵ Як рушає мандрувати, —
треба з ліжечок вставати.
Як іде за обрій спати,—
час і дітям спочивати. (Сонце)
✵ Хмаркою у небі мчить,
ллється, плине і біжить.
На ставку в зимову пору
може стати склом прозорим. (Вода)
✵ Куди ступиш — всюди маєш,
хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
— Чому людина не може існувати без Сонця, води, повітря, рослин, тварин?
Сонце дає людям світло й тепло. Повітря потрібне для дихання. Людина використовує воду для того, щоб пити, готувати їжу, митися, прати. Рослини і тварини дають людині їжу.
Отже, дім, школа, подвір’я, парк, ліс, вулиця, люди, з якими ви спілкуєтеся, — це світ, що вас оточує.
Усе, що вас оточує, — це навколишній світ.
2. Розповідь з елементами бесіди та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про людину як частину навколишнього світу.
Розгляньте малюнки на с. 7 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— З ким спілкуються діти? (Відповіді учнів.)
Діти спілкуються з членами своєї сім’ї, з друзями та однокласниками, вчителями.
— З ким зазвичай спілкуєтеся ви? (Відповіді учнів.)
Ваші рідні, учителі, однокласники, друзі — це люди, які оточують у навколишньому світі.
Ви і кожна людина — частинка навколишнього світу.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 на с. 4-5.
— Що пропонується зробити в цьому завданні? (З’єднати лініями.)
— Що входить до вашого навколишнього світу?
Вам потрібно з’єднати лініями кружечки із зображенням предметів навколишнього світу з хлопчиком чи дівчинкою.
2. Фронтальна бесіда.
— Що таке навколишній світ?
— Доповніть перелік. Вдома мене оточують: ліжко, ...
— Доповніть перелік. У школі мене оточують: стіл, ...
— Доповніть перелік. На вулиці мене оточують: автомобілі, ...
— Доповніть перелік. У лісі мене оточують: ялинки, ...
— На що ви звертаєте увагу у світі, що вас оточує?
— Що у вашому оточенні є цікавим і корисним?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?