Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
У гостях. Правила гостинності
Розділ 1. Людина серед людей
Мета: формувати уявлення про правила культурної поведінки в гостях і правила гостинності, вміння поводитися в гостях і приймати гостей; розвивати вміння висловлювати судження, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, формулювати висновки; виховувати відповідальність за свою поведінку в гостях і під час прийому гостей.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
На попередньому уроці ви дізналися, як потрібно поводитися в бібліотеці.
Дидактична гра «Можна — не можна».
— Пограймо у гру «Можна — не можна». Я читатиму твердження. Ви уважно слухаєте і, якщо так потрібно поводитися в театрі чи кінотеатрі, показуєте зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо так поводитися можна. Кожне твердження діти коментують і пояснюють, чому так поводитися можна, а по-іншому — ні.)
✵ Бігати між стелажами із книжками;
✵ залишати верхній одяг у гардеробі;
✵ вимикати мобільний телефон;
✵ вітатися з бібліотекарем;
✵ розкидати книжки чи переставляти їх з місця на місце;
✵ заважати іншим читачам;
✵ якщо треба зателефонувати, виходити з приміщення;
✵ у читальному залі займати вільний стіл, поводитися тихо, не читати вголос;
✵ їсти;
✵ якщо не вдається відшукати чи дістати книжку з верхньої полиці, звертатися до бібліотекаря і тихо, але виразно, пояснювати свою проблему;
✵ потрібну книжку пред’являти бібліотекарю для запису її в читацький формуляр і не забувати подякувати.
✵ розмовляти, перешіптуватися із сусідом;
✵ смітити.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— До кого вам доводилося ходити в гості?
— З якої нагоди вам доводилося приймати гостей?
Вам доводилося бути в гостях у родичів, друзів, однокласників з нагоди певних свят. Мабуть, кожному із вас доводилося приймати в себе гостей.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як потрібно поводитися в гостях. Ви також довідаєтеся, яким має бути гостинний господар. Ви навчитеся складати за малюнками правила поведінки в гостях і правила гостинності.
Тема сьогоднішнього уроку: «У гостях. Правила гостинності».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила поведінки в гостях.
Гість — це людина, яка приходить до когось за запрошенням. Отже, похід у гості починається із запрошення. Приходити в гості, коли вас не запрошували, некультурно, тому що ви можете відволікати товариша від якихось важливих справ. Якщо у вас поганий настрій або ви захворіли, краще залишитися вдома.
Коли вас запросили в гості, потрібно дотримуватися відповідних правил поведінки.
— Виконайте завдання для роботи в групі, запропоноване на с. 34 в підручнику. Складіть за малюнком правила поведінки в гостях. Доповніть їх своїми правилами.
1-ша група складає правила поведінки за першим малюнком;
2-га група складає правила поведінки за другим малюнком;
3-тя група складає правила поведінки за третім малюнком;
4-та група складає правила поведінки за четвертим малюнком. (Учитель /учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про правила поведінки в гостях.)
Щоб гостина була приємною для господарів і гостей, потрібно дотримуватися певних правил поведінки, вироблених упродовж років. А саме:
✵ завжди приходьте в гості за запрошенням;
✵ не запізнюйтеся, не гарно змушувати чекати;
✵ одягніться красиво й охайно;
✵ зніміть верхній одяг і акуратно повішайте його на вішалку чи в шафу;
✵ привітайте господаря, даруючи подарунок, скажіть слова побажання;
✵ привітайтеся з іншими гостями;
✵ будьте ввічливими з усіма, підтримуйте розмову та ігри, які вам пропонують;
✵ поводьтеся спокійно та стримано, не привертайте до себе небажаної уваги;
✵ без запрошення за стіл не сідайте, поводьтеся за столом культурно;
✵ не засиджуйтеся в гостях занадто довго;
✵ не забувайте подякувати господареві за його гостинність і запрошення.
Своєю поведінкою в гостях ви показуєте свою вихованість і повагу до господарів. Якщо будете поводитися ввічливо й культурно, вас будуть запрошувати в гості знову.
2. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила гостинності.
Гості можуть прийти до тебе на день народження чи з іншої нагоди. Щоб їм у тебе сподобалося, дотримуйся правил гостинності.
Гостинність — народна традиція з любов’ю та повагою приймати й пригощати гостей, а також готовність і бажання це робити.
— Виконайте завдання для роботи в групі, запропоноване на с. 35 у підручнику. Складіть за малюнком правила гостинності.
1-ша група складає правила поведінки за першим малюнком;
2-га група складає правила поведінки за другим малюнком;
3-тя група складає правила поведінки за третім малюнком;
4-та група складає правила поведінки за четвертим малюнком. (Учитель /учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про правила гостинності.)
Щоб бути гостинним господарем чи гостинною господинею, потрібно:
✵ одягнутися святково та чекати гостей у призначений час;
✵ привітатися з гостем, допомогти зняти верхній одяг;
✵ провести гостя в кімнату;
✵ подякувати за подарунок;
✵ розважати гостей, показати їм свої іграшки, книжки, альбоми тощо;
✵ запропонувати пограти в цікаві ігри, у які можна грати в приміщенні;
✵ приділяти увагу всім гостям;
✵ запросити до столу, щоб пригоститися;
✵ подякувати за приємно проведений час.
Ви повинні пам’ятати, що гостинний господар ставиться уважно та ввічливо до гостей.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 20.
— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний.)
— Хто дотримується правил поведінки в гостях і правил гостинності, а хто — ні?
— Що ще вам пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)
— Чому ви так вважаєте?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів /не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?