Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
У театрі та кінотеатрі
Розділ 1. Людина серед людей
Мета: формувати уявлення про правила культурної поведінки в театрі та кінотеатрі, вміння поводитися там; розвивати вміння висловлювати судження, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, формулювати висновки; виховувати відповідальність за свою поведінку в громадських місцях.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
На попередньому уроці ви дізналися про те, які бувають музеї та як потрібно в них поводитися.
Дидактична гра «Можна — не можна».
— Пограймо у гру «Можна — не можна». Я читатиму твердження. Ви уважно слухаєте і, якщо так потрібно поводитися в музеї, показуєте зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо так поводитися можна. Кожне твердження діти ко-ментують і пояснюють, чому так поводитися можна, а по-іншому — ні.)
✵ Залишати верхній одяг і громіздкі предмети в гардеробі;
✵ користуватися мобільним телефоном;
✵ ставити екскурсоводу запитання після того, як розповідь закінчено, або під час паузи;
✵ бешкетувати та смітити;
✵ вимикати мобільний телефон;
✵ уважно слухати екскурсовода, не перебивати;
✵ торкатися експонатів руками та притулятися до скляних вітрин;
✵ загороджувати іншим відвідувачам огляд експонатів;
✵ слідувати за екскурсоводом, не відволікатися і не відволікати інших;
✵ вживати їжу та напої;
✵ ходити залами спокійно й тихо;
✵ розмовляти й обмінюватися враженнями тихо;
✵ розглядати експонати і читати підписи під ними;
✵ бігати та штовхатися;
✵ триматися від експонатів на відстані;
✵ голосно розмовляти та сміятися;
✵ подякувати екскурсоводу за розповідь.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Щоб дізнатися про те, де ще потрібно бути чемними і культурно поводитися, вам потрібно відгадати загадки.
✵ Сидимо в цьому залі,
доки там темно.
Як засвітиться світло,
встаємо та йдемо. (Кінотеатр)
✵ Сцена, завіса,
зал і артисти. Де все це є?
Здогадайтеся, діти. (У театрі)
Театр — це громадське місце, де глядачам показують вистави.
Кінотеатр — це громадське місце, у якому глядачам демонструють для перегляду кінофільми.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, які бувають театри. Ви також довідаєтеся, як потрібно поводитися в театрі та кінотеатрі. Ви навчитеся складати за малюнками правила поведінки під час перегляду вистави в театрі.
Тема сьогоднішнього уроку: «У театрі та кінотеатрі».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди на основі роботи з ілюстраціями з метою формування уявлення про театри для дітей.
Театр — це приміщення, де на сцені перед глядачами виступають актори.
Театри бувають для дорослих і дітей. Для дітей призначені театри ляльок і театри юного глядача.
Театр ляльок — це особливий театр, де задіяні ляльки. Керують ляльками та озвучують їх актори, які можуть бути заховані від глядачів, або глядачі можуть бачити акторів.
Розгляньте на с. 30 у підручнику світлину, на якій зображено сцену Київського академічного театру ляльок. Зверніть увагу на те, що глядачі в цьому театрі можуть спостерігати за акторами й бачити, як відбувається процес керування ляльками.
Театр юного глядача — це театр, у якому актори грають вистави для дітей і підлітків.
Розгляньте на с. 30 у підручнику світлину, на якій зображено сцену із вистави у Першому українському театрі для дітей та юнацтва в м. Львові. Зверніть увагу, що на сцені, імовірно, показують казку.
— У яких театрах вам доводилося бувати? Які вистави доводилося переглядати? (Відповіді учнів.)
2. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила поведінки в театрі та кінотеатрі.
У музеї ви — глядачі. Відвідування театру чи кінотеатру — це радісна подія. Щоб не затьмарювати її ні собі, ні іншим людям, дотримуйтеся певних правил поведінки.
— Виконайте завдання для роботи в групі, запропоноване на с. 31 у підручнику. Складіть за малюнком правила поведінки під час вистави в театрі.
1-ша група складає правила поведінки за першим малюнком;
2-га група складає правила поведінки за другим малюнком;
3-тя група складає правила поведінки за третім малюнком;
4-та група складає правила поведінки за четвертим малюнком. (Учитель /учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про правила поведінки в театрі.)
У театрі потрібно:
✵ прийти за кілька хвилин до початку вистави;
✵ пред’явити квиток;
✵ роздягнутися в гардеробі;
✵ зайняти місце, вказане у квитку;
✵ до свого місце проходити, повернувшись обличчям до тих, хто вже сидить;
✵ вимкнути мобільний телефон;
✵ сидіти на своєму місці, поки не закінчиться вистава;
✵ аплодувати по закінченні вистави.
У театрі не можна:
✵ заважати артистам;
✵ загороджувати іншим глядачам вид на сцену;
✵ розмовляти, перешіптуватися із сусідом;
✵ їсти;
✵ смітити.
— Чим відрізняються правила поведінки глядача в кінотеатрі від правил поведінки в театрі? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про відмінності у правилах поведінки в театрі й кінотеатрі.)
Майже всі правила поведінки в кінотеатрі є такими ж, як і в театрі. Відмінності полягають лише в тому, що в кінотеатрі глядачі не аплодують після закінчення перегляду фільму і можуть споживати певну їжу.
Ви повинні пам’ятати, що потрібно з повагою ставитися до присутніх на виставі в театрі чи на сеансі кіно в кінотеатрі.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 18.
— Що пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)
— Як потрібно поводитися в театрі?
— Що ще пропонується зробити? (Пронумерувати.)
— Що за чим потрібно робити, коли відвідуєш театр?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?