Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

У музеї
Розділ 1. Людина серед людей

Мета: формувати уявлення про правила культурної поведінки в музеї, вміння поводитися; розвивати вміння висловлювати судження, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, формулювати висновки; виховувати відповідальність за свою поведінку в громадських місцях.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

На попередньому уроці ви дізналися, які бувають громадські місця та як там поводитися, щоб не завдавати нікому незручностей.

Фронтальна бесіда.

— Які ви знаєте громадські місця?

— Чому ці місця називають громадськими?

— Яких правил поведінки потрібно дотримуватися в громадських місцях?

— Чому потрібно дотримуватися правил поведінки в громадських місцях?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Здогадайтеся, про яке громадське місце я вам розкажу.

У цьому місці зберігають цінні пам’ятки історії, природи та культури, які називають експонатами. У цей заклад можна прийти і подивитися на виставлені експонати. Розповідає про них екскурсовод.

Місце, де зберігаються цінні пам’ятки історії, природи та культури — це музей.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, які бувають музеї. Ви також довідаєтеся, як потрібно там поводитися, навчитеся складати за малюнками правила поведінки в музеї.

Тема сьогоднішнього уроку: «У музеї».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди на основі роботи з ілюстраціями з метою формування уявлення про музей та види музеїв.

Музей — це місце, де зберігають цінні пам’ятки історії, природи та культури. У музеях виставлені для огляду предмети, які називають експонатами. Екскурсії залами музею проводить екскурсовод.

Музеї бувають різні.

Є краєзнавчі музеї, у яких збирають, вивчають і показують матеріали, що розповідають про природу, історію, культуру рідного краю.

Розгляньте на с. 28 у підручнику світлину, на якій зображено зал Полтавського краєзнавчого музею. Зверніть увагу на вітрини і стенди, де виставлені для огляду експонати музею.

Є художні музеї, у яких збирають і демонструють для огляду твори образотворчого мистецтва (картини, скульптури).

Розгляньте на с. 28 у підручнику світлину, на якій зображено приміщення Миколаївського обласного художнього музею. Зверніть увагу на просторі світлі зали, стіни яких завішані картинами так, щоб їх було зручно розглядати.

Є історичні музеї, у яких збирають, вивчають і демонструють історію країни, видатної особистості чи певної події.

Розгляньте на с. 28 у підручнику світлину, на якій зображено краєвид Національного музею народної архітектури та побуту України в м. Києві. Зверніть увагу, що музей розташований просто неба.

— Які музеї вам доводилося відвідувати? Що вам там запам’яталося? (Відповіді учнів.)

2. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила поведінки в музеї.

У музеї ви — відвідувачі. Для відвідувачів музею існують певні правила поведінки.

— Виконайте завдання для роботи в групі, запропоноване на с. 29 у підручнику. Складіть за малюнком правила поведінки в музеї.

1-ша група складає правила поведінки за першим малюнком; 2-га група — за другим малюнком. (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про правила поведінки в музеї.)

У музеї потрібно:

✵ залишити верхній одяг та громіздкі предмети в гардеробі;

✵ вимкнути мобільний телефон;

✵ уважно слухати екскурсовода, не перебивати;

✵ не загороджувати іншим відвідувачам огляд експонатів;

✵ слідувати за екскурсоводом, не відволікатися і не відволікати інших;

✵ ставити екскурсоводу запитання після того, як розповідь закінчено, або під час паузи;

✵ ходити залами спокійно й тихо;

✵ розмовляти й обмінюватися враженнями тихо;

✵ розглядати експонати і читати підписи під ними;

✵ триматися від експонатів на відстані;

✵ подякувати екскурсоводу за розповідь.

У музеї заборонено:

✵ користуватися мобільним телефоном;

✵ торкатися експонатів руками та притулятися до скляних вітрин;

✵ вживати їжу та напої;

✵ бешкетувати та смітити;

✵ бігати та штовхатися;

✵ голосно розмовляти та сміятися.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 17.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний. Поміркувати й розказати.)

— Хто дотримується правил поведінки в музеї, а хто — ні?

— Які правила поведінки порушили діти?

2. Завдання на застосування знань.

— Чому потрібно дотримуватися правил поведінки в музеї?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?