Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Поводься доброзичливо
Розділ 1. Людина серед людей

Мета: формувати уявлення про важливість відпочинку та його види, вміння вибирати корисний відпочинок після навчання; розвивати вміння висловлювати судження, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, формулювати висновки; виховувати відповідальність за свою поведінку.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

На попередньому уроці ви дізналися про те, як потрібно ввічливо спілкуватися.

Дидактична гра «Ввічливо — неввічливо».

— Пограймо у гру «Ввічливо — неввічливо». Я читатиму твердження. Ви уважно слухаєте і, якщо так поводитися ввічливо, показуєте зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо поведінка ввічлива. Кожне твердження діти коментують і пояснюють, чому така поведінка неввічлива.)

✵ Привітатися з похмурим виразом обличчя.

✵ Сказати: «Вибачте, я ненавмисно», коли когось ненароком скривдив.

✵ Не вітатися зі знайомими, поки вони не привітаються з тобою.

✵ Сказати: «Будь ласка», коли до когось звертаєшся із проханням.

✵ Говорити тихо, коли хтось відпочиває.

✵ Поступитися у транспорті місцем людям похилого віку та маленьким дітям.

✵ Розмовляти голосно у транспорті.

✵ Привітатися при зустрічі.

✵ Подякувати за послугу.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— З ким ви спілкуєтеся вдома? (Відповіді учнів.)

— З ким ви спілкуєтеся в школі?

— З ким ви спілкуєтеся на вулиці?

Кожен, напевно, хоче, щоб люди, які оточують, нас поважали та любили, не кривдили, були ввічливими, допомагали, не були байдужими.

— Що ви маєте робити, аби до вас так ставилися? (Відповіді учнів.)

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що означає бути доброзичливими. Ви також довідаєтеся, як має поводитися доброзичлива людина, що потрібно робити, щоб до вас ставилися доброзичливо. Ви навчитеся робити висновки про те, чи вас можна назвати доброзичливими людьми.

Тема сьогоднішнього уроку: «Поводься доброзичливо».

IV. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь з елементами бесіди на основі роботи з ілюстраціями з метою формування уявлення про доброзичливу поведінку.

— Яку людину, на вашу думку, називають доброзичливою? (Відповіді учнів.)

Слово «доброзичливий» утворилося із двох слів — «добро» і «зичити».

Людину, яка бажає усім добра, співчутливо ставиться до інших, дбає, піклується про них, називають доброзичливою. Доброзичлива людина завжди має бажання принести користь, зробити комусь добро.

Отже, якщо хочете бути доброзичливими, робіть добрі справи, допомагайте іншим, піклуйтеся про них.

Розгляньте малюнки на с. 24-25 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Як поводяться і спілкуються доброзичливі діти? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Доброзичливі люди:

✵ співчувають, підтримують у скрутній ситуації (див. малюнок, на якому зображено, як дівчинка провідує хвору подругу);

✵ уникають сварок і конфліктів, які згубно впливають на здоров’я та навчання, уміють працювати колективно (див. малюнок, на якому зображено, як учні дружно працюють у групі, виконуючи колективну роботу);

✵ поводяться дружелюбно й привітливо, нікого не ображають, ні над ким не насміхаються (див. малюнок, на якому зображено, як хлопчик катає дівчинку на гойдалці);

✵ вітають друзів та однокласників з днем народження чи з іншими святами (див. малюнок, на якому хлопчик вітає дівчинку);

✵ допомагають тим, хто потребує допомоги (див. малюнок, на якому зображено, як хлопчик допомагає дівчинці підвестися);

✵ поводяться ввічливо, вживають під час спілкування слова ввічливості (див. малюнок, на якому зображено, як хлопчик пропускає вперед дівчинку у дверях);

✵ проявляють щедрість (див. малюнок, на якому зображено, як хлопчик пригощає дівчаток яблуками);

✵ підтримують гарні стосунки (див. малюнок, на якому зображено, як хлопчик і дівчинка разом розглядають малюнки в книжці та читають).

Отже, бути доброзичливим означає бажати добра людям, допомагати їм, піклуватися про них.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 16.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний. Поміркувати й розказати.)

— Хто поводиться доброзичливо, а хто — ні?

— Чому ви так вважаєте?

2. Фронтальна бесіда.

— Чи можна вас назвати доброзичливою людиною? Розкажіть про свою доброзичливу поведінку.

— Чи доброзичливо поводяться ваші однокласники на уроках?

— Чи доброзичливо поводяться ваші однокласники на перервах? Розкажіть про їхню поведінку.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?