Конспекти уроків. Природознавство 1 клас (ЗПР) - 2020

Які ознаки мають живі організми?

Мета. Формувати в учнів уявлення про ознаки живих організмів; формувати вміння групувати об’єкти (належить до неживої чи живої природи), порівнювати об’єкти неживої та живої природи; розвивати спостережливість і кмітливість, вміння аналізувати ілюстрації і робити висновки, доводити свою думку; формувати потребу у пізнанні природи.

Обладнання. Таблиці, ілюстративний матеріал, дидактичні картки, дидактичні ігри.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Хвилинка спостереження

Аналіз стану неба (ясно О, хмарно 3, похмуро ♦); опадів (:: — дощ, X — сніг).

III. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку

— Пригадайте, що належить до природи.

— Якою природа буває? (Нежива і жива.)

— Що належить до неживої природи? (Сонце, зорі, місяць, вода, повітря, Грунт, гірські породи.)

— Що таке жива природа? (Рослини, тварини, гриби і людина.)

— Чому Сонце і зірки не належать до живої природи?

— На уроці дізнаємося, які ознаки об’єктів живої природі.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда з використанням таблиці «Які ознаки живих організмів» з метою формування уявлення про ознаки живих організмів.

а) Розгляд ілюстрації, де зображено рослини, тварини, предмети неживої природи, не зображено тільки людей.

— Який об’єкт живої природи не зобразила дівчинка?

— Відгадайте загадку й отримаєте підказку.

• Зранку ходить на чотирьох ногах, удень — на двох, увечері — на трьох. (Людина)

Висновок. Рослини, тварини, гриби і людина — це живі організми.

б) Бесіда за малюнком, де зображено, як народжується курчатко, як їсть киця, як в’яне рослинка, як пташки доглядають своє потомство, як росте і розвивається людина.

— Як люди з’являються на світ? (Народжуються.)

— Як пташенята з’являються на світ? (Вилуплюються із яйця.)

— Як кошенята з’являються на світ? (Народжуються.)

— Як одним словом назвати пташенят і кошенят? (Тварини.)

— Як рослини з’являються на світ? Як гриби?

Висновок 1. Усі живі організми народжуються.

— Чи росте людина? Чи ростуть рослини? Чи ростуть тварини? Чи ростуть гриби?

Висновок 2. Усі живі організми ростуть.

— Чи дихають люди? Закрийте руками ніс і рот. Чи можете ви не дихати?

— Чи дихають рослини?

— Чи дихають тварини?

Висновок 3. Усі живі організми дихають.

— Чи їсть людина? Що їсть людина?

— Чи живляться тварини? Що полюбляє їсти кішка? Що їдять горобці?

Висновок 4. Усі живі організми живляться.

— Чи дають потомство тварини?

— Чи дають потомство рослини? Гриби?

— Як називаються діти собаки? (Цуценята.)

Висновок 5. Усі живі організми дають потомство.

в) Гра «Хто ким стане».

Вчитель називає тварину. Учень відповідає.

Білченя — білка.   Каченя —

Лисеня —     Ягня —

Оленя —    Курча —

Зайченя —     Порося —

Ведмежа —    Лоша —

Вовченя —    Лелеченя —

Ластів’я —    Жабеня —

г) — Що станеться з квіткою, якщо її зірвати? (Вона зів 'яне — помре.)

— Що станеться з мурахою, якщо наступити на неї? (Вона загине.)

— Що станеться з грибом, якщо його зрізати? (Він загине.)

Висновок 6. Всі живі організми помирають.

Висновок. Живі організми народжуються, ростуть, дихають, живляться, дають потомство, помирають.

— Чи належать до живої природи Сонце, Місяць, зорі, хмари? Чому? (Бо вони не народжуються, не дихають, не живляться, не ростуть, не дають потом- ства, не помирають.)

2. Відгадування загадок.

— Відгадайте загадки.

• Звірок маленький,

взимку біленький,

влітку сіренький,

по полях стрибає,

в кущах спочиває.

Хто це? (Зайчик)

• Вдень він спить, вночі — мандрує,

сяйво ніжне нам дарує.

Уночі у тихій річці

любить плескатись в водичці. (Місяць)

• Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, взимку гріє. (Дерево)

• В теплий дощик народився, парасолькою накрився.

Може б з лісу пострибав, якби другу ногу мав! (Гриб)

• Нічне небо прикрашають, мерехтять вони, палають.

Безліч складено казок про красунь нічних - ... (зірок).

• Дуже товсті ноги маю, тихо їх переставляю.

Височезний я на зріст, біля рота маю хвіст! (Слон)

• Воду в ріках нагріває, матір-Землю зігріває.

Нам всміхається в віконце чарівне, гаряче ... (сонце).

— Як ви здогадалися? Визначте, до якої природи належать ці об’єкти. Чому?

3. Робота з підручником (с. 18—19).

а) Розгляд малюнків, фотографій.

б) Відповіді на запитання.

в) Поміркуйте і розкажіть!

— Чи рухаються рослини?

г) Закінчіть речення. Рослини рухаються, коли ростуть, повертаються до сонця, розкривають ... (пелюстки).

ґ) Роздивіться! Розкажіть, хто чим живиться?

Фізкультхвилинка.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота в зошиті.

2. Робота в групах з дидактичними картками.

3. Творчі завдання і запитання.

— Доведи, що білка — живий організм.

— До якої природи належить людина? Чому?

— Що спільного у тварин і людини?

— Чим відрізняються гриб і камінь? Що у них спільного?

— Чим відрізняються хмаринка і ластівка? Що у них спільне?

4. Гра «Що зайве?»

Дидактична мета. Вчити учнів групувати об’єкти неживої природи і живої.

Ігрова дія. Учитель називає слова, учні називають «зайві».

Сонце, соняшник, жук, горобець.

Заєць, кінь, верба, камінь.

Земля, качка, гриб, морква.

VI. Підсумок уроку

1. Відповіді на запитання.

— Про що ви дізналися на уроці?

— Що вам сподобалося на уроці?

2. Робота з батьками.

— Обговоріть з батьками, чим відрізняється дерево й камінь? Що в них спільне?

Виконайте завдання для друга природи.