Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 92. Прислівники-синоніми та прислівники-антоніми. Вимова і правопис слів вперед, назад, праворуч, ліворуч
Мета: удосконалювати навички розрізняти прислівники серед інших частин мови, розвивати уміння добирати прислівники-синоніми та прислівники-антоніми, поповнювати словниковий запас учнів, навчати правильно вимовляти та писати прислівники вперед, назад, праворуч, ліворуч, розвивати зацікавленість до мовних явищ, розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення; виховувати толерантність.
Обладнання: клубок ниток, картки.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
Вправа «Чарівний клубочок».
Діти утворюють коло. Учитель передає клубок ниток дитині. Дитина бере в руки кінець нитки і при цьому говорить або лагідне слово, або добре побажання, або лагідно називає дитину, що сидить біля неї на ім’я, або вимовляє «чарівне ввічливе слово» тощо. Потім передає клубок наступній дитині, поки не дійде черга до вчителя.
http://www.garmoniya.mk.ua/articles/dobirka-ritualiv-pochatku-ta-zakinchennya-zanyat-v-doshkilnomu-navchalnomu-zakladi.html
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Мовний приклад.
— У кожного слова візьміть указану частину та утворіть нове слово.
Прибіг — префікс, прислів’я— корінь, абрикосник — суфікс (прислівник).
Мозковий штурм.
— Що ви знаєте про прислівник?
2. Мотивація навчальної діяльності.
— Хочете дізнатися про прислівник більше? Тоді — до роботи!
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 117-118).
Виконання вправи 320.
Вправа із «Щоденних 5».
Робота зі словами. Розшифровування слів вперед, назад.
— Як ми можемо назвати пару слів вперед — назад?
Гра «З’єднай фразеологізм та його значення».

Відповідь. Думки забігають вперед (чиї) — хто-небудь мріє про щось, уявляє те, що має настати, відбутися пізніше; забігти вперед — порушувати послідовність, логічний хід розповіді, викладу чого-небудь тощо; повний вперед (переважно зі словом дати) — дуже велика, максимальна швидкість; ні вперед ні назад — дивитися вперед.
Гра «З’єднай фразеологізм та його значення».
На сьогодні в українській мові налічують 18 фразеологічних висловів зі словом назад.

Відповідь. Брати слова назад — відмовлятися від сказаного раніше; відсунутися назад — ставати неістотним, другорядним, забуватися; іти (поступатися) назад — повертатися до старого, віджилого; регресувати; крок назад — відхід, відступ від досягнутого; назад лізти — відмовлятися, відступати від рішення, прийнятого раніше, від слова, даного комусь, тощо; оглядатися назад — пригадувати минуле, прожите, оцінюючи його з погляду сучасності.
Робота із словами праворуч, ліворуч.
Гра «Праворуч, ліворуч».
— Стань у класній кімнаті так, щоб ліворуч були двері, вазони, а праворуч — вікна, стіл учителя. А тепер стань навпаки. Які предмети знаходяться ліворуч?»
|
вікна |
стіл учителя |
двері |
вазони |
|
А |
Б |
В |
Г |
— Що ви можете сказати про слова праворуч, ліворуч?
Виконання вправи 321.
Читання прислів’їв, пояснення їх значень. Виконання завдань за вибором.
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 322.
Вправа «Читацьке колесо».
— Розкажи, що тебе вразило в оповіданні?
— Склади власне продовження історії.
— Опиши свого улюбленого героя твору.
— Що ти хочеш запитати у героїв твору?
— Якби ти потрапив / потрапила у історію, що б змінилося?
— Про що йдеться у тексті? (Яка його тема?)
— Чого навчає цей твір? (Основна думка)
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Філворд.
Примітка. Можна читати слова можна у будь-якому напрямку.
|
в |
п |
е |
р |
е |
д |
|
л |
і |
н |
і |
к |
о |
|
у |
з |
е |
в |
р |
б |
|
ч |
н |
Р |
н |
и |
р |
|
н |
о |
г |
о |
в |
е |
|
о |
з |
і |
м |
о |
в |
|
і |
и |
й |
а |
л |
н |
|
т |
м |
н |
л |
і |
и |
|
и |
а |
о |
о |
д |
з |
Випишіть прислівники (влучно, вперед, пізно, енергійно, рівно, добре, рано, вниз).
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія.
Вправа «Плюс-мінус-цікаво».
У графу «Плюс» записати все, що сподобалося на уроці, що здалося цікавим та корисним.
У графу «Мінус» записати все, що не сподобалось, здалося важким, незрозумілим та нудним.
У графу «Цікаво» записати факти, про які дізналися на уроці.
2. Домашнє завдання.
Виконання вправи 323 (с. 118).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.