Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 71. Роль займенників у мовленні. Особи займенників
Мета: поглибити знання учнів про займенники, їх роль у мовленні, вчити розрізняти особи займенників, розвивати пізнавальні інтереси, бажання досліджувати мовні явища, уміння робити висновки, узагальнювати, розвивати критичне мислення, зв’язне мовлення, виховувати зацікавленість до світу тварин.
Обладнання: картки.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
Діти уявляють себе будь-яким особистим предметом дитини і розповідають про цю дитину. Наприклад. Я гумка Василька. Він любить тварин. Василько підгодовує бездомну кішечку.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Метод «Прес».
— Доведіть, що в одному стовпчику записані всі слова займенники, а в іншому — всі іменники.
Я вважаю, ... . Тому що... . Отже, ... .
|
Котик |
Він |
|
Кішка |
Вона |
|
Кошеня |
Воно |
|
Тварини |
Вони |
Перевірка домашнього завдання.
2. Мотивація навчальної діяльності.
— Як ви гадаєте, чи все ми вивчили про займенник? Хочете дізнатися більше? Тоді — до роботи!
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Каліграфічна хвилинка.
— Сьогодні нам вивчити нову тему допоможуть цікаві екзотичні тварини.

(жирафи)
Вправа «Мозковий штурм».
— Що ви знаєте про жирафи?
Вправа «Квест-цікавинка».
Тривалий час жираф уважали безголосими. Справа в тому, що ці тварини спілкуються за допомогою інфразвуку, який людське вухо не вловлює. Та все ж деякі звуки іноді вдається почути від жираф. Самки вміють неголосно мукати, свистіти, маленькі жирафи — мекати або видавати нявкаючі звуки, а дорослі самці можуть ревти або шипіти.
https://nbu4kids.wordpress.com/tag/%D0%B6%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%84/
Прописування нижніх з’єднань та слів, у яких при написанні використовують нижнє з’єднання.
Складання та записування речень із словом жирафи.
Робота з підручником (с. 89-91).
Виконання вправи 246.
Дослідження ролі займенників. Порівняння власних висновків із правилом.
— Наша мова була б нудна і довга, коли б у ній не було займенників. Адже займенники успішно заміняють іменники, прикметники, числівники, а іноді й цілі речення чи інші довгі найменування. За частотою вживання займенники посідають третє місце — після іменників та дієслів. До займенників належить не так уже й багато слів, але з-поміж інших найчастіше використовуються займенники я, ти, ми, ви, він, вона, вони.
Цікаве мовознавство в початковій школі: посібник для вчителя початкових класах Г. Одинцова, Я. Кодлюк. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2013. — 208 с.
Виконання вправи 247.
Дослідження ролі займенників. Виконання завдання на комп’ютері.
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 248.
Знаходження займенників у тексті, списування тексту, знаходження та пояснення орфограм.
Усмішка
— Борисе! Чого на нашій планеті більше: води чи землі? — запитує вчитель.
— Землі! Тому, що наша планета називається Земля, а не Вода.
https://nbu4kids.wordpress.com/2013/12/23/%D1%81%D0%BC%D1%96%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8-%D0% B2%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8/
— Чи згідні ви з цим твердженням? Що цікавого ви знаєте про планету Земля?
Виконання вправи 249.
Вправа «Взаємні питання».
Після ознайомлення з текстом, діти об’єднуються в групи. Кожна група складає питання до тексту та ставить його іншій групі. Виграє та група, яка задасть більше запитань та правильно відповість на запропоновані питання. Для полегшення складання питань учитель може запропонувати картку із словами: Де? Коли? Чому? Для чого? Як?
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Картка
Гра «З’єдналка».
|
Я |
2 особа множини |
|
|
Ти |
2 особа однини |
|
|
Ми |
3 особа множини |
|
|
Ви |
1 особа множини |
|
|
Він, вона, воно |
3 особа однини |
|
|
Вони |
1 особа однини |
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія.
Вправа «Веселка».
На дошці прикріплена веселка, на парті в кожного учня 7 кольорів веселки. Кожен учень має право вибрати кольорову смужечку відповідно якості своєї праці на уроці. Діти прикріплюють смужки до веселки.
Червона смужка — я не міг / не могла, не хотів / не хотіла це робити.
Помаранчева — я хотів / хотіла це робити, але не вдалося.
Жовта — я це робив / робила з допомогою.
Зелена — я це робив / робила, хоча були помилки.
Блакитна — я це робив / зробила, але не відразу.
Синя — я це робив / зробила.
Фіолетова — це було дуже просто!
2. Домашнє завдання.
Виконання вправи 250 (с. 91).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.