Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 10. Синоніми та антоніми. Робота зі словниками синонімів та антонімів
Мета: удосконалювати навички розрізняти та добирати синоніми й антоніми, користуватися словниками синонімів та антонімів, розвивати критичне мислення, виховувати бажання пізнавати і вивчати рідну мову.
Обладнання: картки.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська та історична.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
— Відомий учитель вчителів, дитячий письменник і казкар Василь Сухомлинський казав: «Кожне слово рідної мови має своє обличчя, як у квітки, у нього свій неповторний аромат і відтінок забарвлення — а цих відтінків у кожного кольору тисячі».
— Хочете переконатися у правильності / неправильності сказаних слів? Тоді - до роботи!
Сухомлинський В. О. Щоб у серці жила Батьківщина. — К. : Рад. школа, 1965.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Гра «Установи відповідність».
|
лити воду |
обдурювати, перехитровувати когось. |
|
|
до лиця |
бути роздратованим, у поганому настрої. |
|
|
лишати з носом |
говорити або писати неконкретно, беззмістовно, нецікаво; вести розмови замість того, щоб робити щось |
|
|
встати не на ту ногу |
мати успішний початок, досягати успіху в чому-небудь |
|
|
ламати |
кому личить, пасує що-небудь комусь |
2. Мотивація навчальної діяльності.
Вправа 41 (с. 15-16).
Розгадування кросвордів.
Стіна слів: синоніми, антоніми, словник синонімів, словник антонімів.
Гра «Знайди пояснення».
Синоніми — це ...
Антоніми — це ...
Довідка: слова, протилежні, близькі, за значенням.
Каліграфічна хвилинка.
Прописування слів та словосполучень синоніми, антоніми, словник синонімів, словник антонімів.
— Хочете дізнатися більше? Тоді — до роботи!
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 13-15).
Виконання вправи 42.
Пояснення значень прислів’їв, списування прислів’їв з антонімами, підкреслення антонімічних пар.
Виконання вправи 43.
Відгадування акровірша.
У нас красивий рідний край:
Квіти, море, річка, гай!
Рідне все: поля, діброви,
А сади які чудові!
Їх краса — це білий цвіт...
Ненька наша Україна,
Адже ти для нас єдина!
Дмитро Гонтар
https://korali.info/dlya-dushi/naikraszi-virshi-pro-ukrainu.html
Технологія «Кубик Блума».
1. Яка мета вірша?
2. Чому, на ваш погляд, автор написав саме акровірш?
3. Поясни, як автор ставиться до України. З яких слів це видно?
4. Запропонуй, свій варіант розшифровки слова Україна.
Улюблена
Країна
Радісних
Активних.
Їй-бо,
Найкращих.
Адже ми любимо тебе, Україно!!!
— Придумай, як можна дописати сенкан або напиши свій, використовуючи потрібні за змістом синоніми. За потреби користуйся словником синонімів.
Виконання вправи 44.
Вправа «Побудова знань».
У моделі активного навчання це фаза, що має місце десь у середині уроку, під час якої учні вивчають тему й шукають відповіді на свої питання.
Виконання завдань на вибір. За потреби діти використовують словник синонімів або словник антонімів.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Вправа «Квест-цікавинка».
Абсолютний рекордсмен серед синонімів — слово «бити». Згідно з «Коротким словником синонімів української мови», їх аж 45: парити, шпарити, періщити, сікти, хльостати, чесати, клепати, батожити, бичувати, кропити, шмагати, шкварити, бухати, товкти, підсипати, гатити, гамселити, голомшити, гріти, дубасити, духопелити, жарити, пригощати тощо.
https://armyinform.com.ua/2020/01/ukrayinska-yak-kod-nacziyi-chomu-dityam-varto-govoryty-ridnoyu-movoyu/
Гра «Як п’яте колесо до воза».
Діти, як називається сталий вислів, що став назвою нашої гри? Як ви його розумієте? (П’ятий — «зайвий». У нашому випадку п’яте слово — «зайве»).
✵ Чемний, привітний, грубий, делікатний, ґречний.
✵ Сміятися, кепкувати, іронізувати, плакати, посміюватися.
✵ Мовчати, співати, наспівувати, щебетати, витьохкувати.
✵ Сильний, важкий, слабий, здоровий, тяжкий.
Робота з комп’ютером.
https://learningapps.org/view2944145
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія.
Вправа «Почергові питання».
Учні задають питання одні одним щодо теми уроку, відчуттів, хвилин успіху та труднощів при виконанні завдань уроків.
2. Домашнє завдання.
Вправа 45 (с. 17).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.