Розробки уроків - Українська мова та читання 4 клас - Г. Сапун 2021

Урок 39. Розвиток мовлення. Складання казки за серією малюнків та опорними словами
Світ казковий, світ прекрасний
Іменник

Мета. Вчити учнів складати казку за серією малюнків та опорними словами, будувати речення і текст. Формувати вміння чітко та послідовно висловлювати свої думки. Розвивати творчу уяву, усне та писемне мовлення. Збагачувати словниковий запас. Виховувати пізнавальні інтереси.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Емоційне налаштування.

II. Основна частина.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

✵ Вправа «Кошик запитань».

— Що таке казка?

— Які казки ви знаєте?

— Як починаються казки? (Жили-були... Одного разу... Давним-давно...)

✵ Відгадування загадки.

По травичці бігають

і пшоном обідають.

У матусі під крилом

засинають тихим сном. (Курчата)

Ганна Чубач

Джерело: Тисяча п'ятсот загадок / Уклад.: Л. Вознюк. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2016. — 208 с.

— Курчата будуть головними персонажами нашого уроку. Ми станемо казкарями. Складатимемо казку за серією малюнків та опорними словами про курчат.

3. Робота над темою уроку.

✵ Вправа 125 (с. 64).

Учні розглядають малюнки. Відповідають на запитання другого завдання вправи.

— Чи можна увести в казку інших персонажів? Яких саме? (Півника, інших курчат, каченя...)

— Якщо вам потрібно було б скласти план казки, зі скількох пунктів доречно його будувати? (З чотирьох, за кількістю малюнків.)

Орієнтовний план.

1. Знахідка.

2. Курчатко вирішує, що зробити з колоском.

3. Порада квочки.

4. Щедрий урожай.

✵ Вправа 126 (1, 2).

Учні ознайомлюються з опорними словосполученнями, добирають заголовок.

— Чи всі словосполучення вам зрозумілі?

✵ Повторення відомостей про текст.

— З яких частин складається текст?

— Як треба записувати кожну частину?

— Про що важливо пам'ятати, щоб уникати повторів слів у послідовних реченнях?

— Як називають розмову двох персонажів? (Діалог.)

— Як записують репліки? (Кожну репліку пишуть у новому рядку, перед нею ставлять тире.)

✵ Вправа 126 (3).

Учні самостійно записують казку.

III. Заключна частина.

Домашнє завдання.

Вправа 127 (с. 64). Інструктаж щодо виконання вправи.

Урок 40. Резервний урок.