Українська мова 3 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток 2021
Речення, різні за інтонацією (окличні і неокличні)
Мета: ознайомити учнів з окличними та неокличними реченнями, виробляти навички правильного інтонування речень відповідно до розділового знаку в кінці речення; розвивати навички роботи в парі; виховувати культуру писемного мовлення.
Обладнання: картки.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.
Перебіг уроку
I. Вступна частина. Організація класу.
— Діти, що ви очікуєте від уроку?
II. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання
2. Мотивація навчальної діяльності.
Робота в парах.
1. Прочитати прислів'я.
Знає, на чім світ стоїть!
Дарма, що малий, а й старого навчить!
Вченому світ, а невченому тьма.
Людей питай, а свій розум май.
Гарно того вчити, хто хоче все знати.
Грамоти вчиться — завжди пригодиться.
Не кажи гоп, поки не перескочиш.
За одного вченого дають десять невчених.
Вік живи — вік учись.
Навчай інших — і сам навчишся.
Група 1
Обвести розповідні речення. Довести одні одним, що завдання виконане правильно.
Група 2
Обвести спонукальні речення. Довести одні одним, що завдання виконане правильно.
Група 3
Із 3 прислів'їв утворити та записати три питальних речення. Довести одні одним, що завдання виконане правильно.
— Діти, як ви гадаєте, чому укінці одних речень стоїть знак оклику, а укінці інших — ні?
Каліграфічна хвилинка.
Гра «Дешифрувальник».
|
а |
б |
в |
|
|
1 |
п |
т |
ч |
|
2 |
я |
о |
у |
Код. 1а, 2б, 1в, 2в, 1б, 1б, 2а.

2. Прописування з'єднань та слова інтонація, почуття.
Проблемне питання.
— Як ви гадаєте, чому при вивченні речення ми говоримо про інтонацію та почуття?
— Хочете дізнатися більше? Тоді — до навчання!
3. Повідомлення теми та мети уроку.
4. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 105-106).
Виконання вправи 295. Мовне дослідження.
Порівняння власних висновків з правилом. Розказування про розрізнення речень за інтонацією за допомогою кластера.
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 296.
Міркування дітей щодо визначення груп речення.
Виконання вправи 297.
Удень по небу гуляє,
А ввечері на землю спати лягає. (Сонце)
Читання тексту вправи. Розмірковування дітей. Діти зіскановують QR-код та переглядають відео. Потім описують свої почуття від переглянутого, склавши речення. Далі указують, яке це речення за інтонацією.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Робота у зошиті з друкованою основою (с. 70-71). Завдання від чомучки, виконання завдання 133, 134.
Виконання завдань. https://leamingapps.org/view10368629
Вправа «Броунівський рух».
Червона картка
Прочитайте вірш. Спишіть два окличні або неокличні речення.
Все навколо зеленіє...
Все навколо зеленіє,
Річка ллється і шумить.
Тихо, тихо вітер віє
І з травою гомонить.
Як тут всидіти у хаті,
Коли все живе, цвіте,
Скрізь дзвенять пташки крилаті,
Сяє сонце золоте!
«Швидше, мамо, черевички!
Глянь, як весело в саду!
Ти не бійся — до кринички
Я і сам не підійду».
Олександр Олесь
Жовта картка
— Прочитайте неокличні речення.
— Кожне неокличне речення перетворіть на окличне.
У лісі росте багато грибів.
Де потрібно переходити вулицю?
Дорожіть хлібом.
Шануйте батька і неньку.
Куди відлітають ластівки?
Зелена картка
— З кожної наступної букви у слові утворіть нове слово. Складіть з цими словами неокличні речення.
1. Пара+ перо + він + мама + канал = ...пенал
2. Звір + лось + шишка + липи + корито =.. .зошит
3. Лава + лин + бамбук + молодий + бетон = .лимон
— З утвореними словами складіть речення різні за інтонацією.
ІІІ. Заключна частина. Підсумок уроку.
1. Домашнє завдання.
Вправа 298 (с. 106). Інструктаж до виконання домашнього завдання.
2. Рефлексія. Вправа «Кубування».
— Що нового ви дізналися про речення?
— На які два великі групи поділяються речення?
— Які речення називаються неокличними?
— Які речення називаються окличними?
— Наведіть приклади окличного речення.
— Наведіть приклади неокличного речення.