Українська мова та читання 3 клас - Розробки уроків до підручника Г. Сапун - Сапун Галина 2020

Урок 47. Правильне інтонування речень, різних за метою висловлювання та вираженням почуттів
Дружба та братство - найбільше багатство
Слово. Значення слова

Мета. Розширити та закріпити знання учнів про види речень за метою висловлювання. Вчити складати питальні та спонукальні речення за змістом прочитаного. Формувати навички інтонування речень. Розвивати мовлення, увагу, пам'ять. Виховувати культуру усного мовлення, почуття дружби.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Емоційне налаштування.

II. Основна частина.

1. Перевірка домашнього завдання.

Робота в парах. Учні обмінюються зошитами, перевіряють, чи правильно укладені списки українських акторів.

— Уявіть, що ви хочете зняти фільм про своїх однолітків. Кого з учнів класу ви запросили б на зйомки? Чому?

2. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми уроку.

— Пригадайте, які є речення за метою висловлювання. А за інтонацією?

— Складіть розповідне, питальне і спонукальне речення за змістом оповідання Ірен Роздобудько «Я зніматимуся в кіно!». Прочитайте їх виразно. Визначте, які за інтонацією записані речення.

3. Закріплення знань про речення.

✵ Вправа 165 (завдання 1).

— Доведіть, що записані речення різні за метою висловлювання.

✵ Вправа 165 (завдання 2, 3).

— Кому з персонажів ви адресуєте свої поради?

— Яку відповідь від режисера ви хотіли б отримати?

✵ Вправа 165 (завдання 4).

— Назвіть дієслова з префіксами. (Прогулюватися, наказати.)

— Запишіть двічі слово плакати. Поставте в першому слові наголос на перший склад, а в другому — на другий. Визначте, якою частиною мови є кожне слово.

— Складіть розповідне речення з іменником і питальне — з дієсловом.

4. Узагальнення і систематизація знань.

✵ Вправа «Броунівський рух».

Зелена картка. Списати речення. Визначити, яке воно за метою висловлювання. Скласти кілька питальних речень за змістом розповідного.

Наталочці сподобалася збірка оповідань про школярів.

Синя картка. Прочитати вірш. Виписати питальні речення.

— Чого це ти, мишко,

учащаєш до млина?

— Там крупицю нишком

я деру собі з зерна.

— А що робить мельник,

як ти у млині?

— А що робить мельник?

Помагає мені.

Анатолій Григорук

Джерело: http://web.archive.Org/save/https://sonyashnik.com/verses/68/12 0.html

Помаранчева картка. Прочитати речення. Визначити, які вони за метою висловлювання, за інтонацією. Виписати окличні речення.

— Чого з ганчірками весь клас?

— За чистоту змагання в нас!

— Ну, а чого так розкричались?

— Бо ми за тишу вже змагались!

Грицько Бойко

Джерело: http://web.archive.Org/save/https://sonyashnik.com/verses/88/12 0.html

III. Заключна частина.

Домашнє завдання.

Вправа 166 на с. 77. Інструктаж щодо виконання вправи.