Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 2 до підручників М. С. Вашуленка та О. В. Вашуленко - Придаток О. Д. 2020

Урок 81. Тарас Шевченко - народний поет та художник. Т. Г. Шевченко «Встала весна...»
Зустрічаймо весноньку!
Читання

Мета: розширити знання учнів про життєвий та творчий шлях Т. Г. Шевченка; розвивати пам'ять, мислення, увагу, вміння робити самостійні висновки; виховувати почуття любові та поваги до світлого образу поета-мисли-теля Т. Г. Шевченка; виховувати естетичний смак, любов до природи рідного краю.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, збірки його творів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, природнича.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

Акровірш

Ти мусиш нам співця назвати,

Адже умів лише він один

Рабів німих так захищати,

А хто так оспівав, як він,

Садок вишневий коло хати?

2. Мотивація навчальної діяльності

— З ім'ям Тарас буде пов'язаний наш урок. А як ви гадаєте, чому?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Ми продовжимо роботу над творами про весну. А справжнім співцем рідної природи був Тарас Шевченко.

4. Вивчення нового матеріалу

1) Ознайомлення із творчим та життєвим шляхом Тараса Шевченка.

— Сьогодні ми дізнаємося про життя і творчість Т. Шевченка.

Учнів класу ми об'єднали у три команди:

1-ша команда — «ПОШУКОВЦІ»;

2-га команда — «ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІ»;

3-тя команда — «МИСТЕЦТВОЗНАВЦІ».

Кожна команда працювала над своїм завданням.

Але, перш ніж ми розпочнемо слухати виступи команд, я хочу поставити проблемне завдання. Ви будете уважно слухати, про що розповідатимуть усі команди, маєте запам'ятати важливі події з життя і творчості Шевченка.

— 1-ша команда «ПОШУКОВЦІ» ознайомилася з дитячими роками Т. Шевченка. Шукали відповіді на питання, чи було дитинство Тараса щасливим і безтурботним?

1-й учень. Якими були дитячі роки Т. Г. Шевченка? Ось деякі цікаві факти.

Я хочу розповісти про маленького Тарасика. Народився 9 березня 1814 року в селі Моринці у сім'ї кріпаків. Кріпак — це людина, закріплена за паном, яка працює на нього. Пан міг кріпака продати, купити, виміняти як річ.

Батько та мати на панщині, тому доглядала за малим Тарасом старша сестра Катерина, яка й сама ще була дитиною. Ще хотілося з подружками гуляти. Тому посадить малого Тараса у ямці на вигоні, накаже не вилазити. Сама побіжить до дітей гратися, згадає про малого тільки ввечері. Побіжить до хлопчика Катря, а він побачить, плаче і простягає до неї свої рученята і свариться, що залишила його самого. Бере його за руку Катря і йдуть селом зустрічати батька та матір, які повертаються з панщини.

2-й учень. Я дізнався, як розпочиналося навчання малого Шевченка.

Змалку підростаючи у співочому куточку України, Тарас чув, як співав батько про старого чумака, що занедужав у дорозі. Тарас і сам навчився співати. Якось ці пісні почув дяк. Та й став питати: хто так виспівує? Батько похвалив сина і почав просити, щоб узяв хлопця до школи. Дяк погодився. Так розпочалося школярське життя. Ох, і тяжка була наука у школі! Але малий Шевченко охоче брався до навчання.

3-й учень. Я розкажу про дитячу мрію Тараса. Одного разу прибираючи дякову кімнату, Шевченко знайшов свиток паперу. І почав розглядати написані дяком псалми, вірші та щедрівки. Тарасові дуже захотілося самому зробити таку книжечку, обмалювати малюнками та написати свої вірші та пісні. Хлопцеві навіть снилася така книжечка. Ось таким було безрадісним і тяжким дитинство Т. Г. Шевченка.

— 2-га команда «ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІ» розкаже про творчу спадщину Кобзаря.

4-й учень. А ми дізнавалися, якою була творча спадщина Т. Г. Шевченка. Використовували різні джерела інформації. Я дізналася про те, хто такі кобзарі. І про це вам розкажу. Вірші Шевченко почав писати, коли ще був кріпаком. 18 квітня 1840 року з'являється перша збірка поезій «Кобзар». Кобзарями називали у народі співців, які зазвичай були сліпими. Їх водили білим світом хлопчики-поводирі. Вони, мандруючи країною, оспівували жалі та радощі людей, граючи собі на бандурі.

Шевченко не грав на кобзі, не співав пісень на дорогах України. Але коли читаєш його твори, то ніби чуєш ніжну, сумну пісню про тяжке життя народу.

5-й учень. Я не уявляла, скільки творів написав Т. Г. Шевченко! До нас дійшло 835 його творів. В Україні вони видавалися понад 100 разів. Збірка «Кобзар» перекладена понад 100 мовами народів світу. Художня спадщина — 1000 творів. Понад 120 композиторів створили на його слова біля 500 музичних творів. Створено цілу науку — Шевченкознавство. Коли я дізналася, що багато віршів Т. Шевченка було покладено на музику, мені захотілося почути ці пісні. Вони такі прекрасні! Я хочу, аби ви теж послухали уривок із пісні «Вітре буйний». (Слухання пісні «Вітре буйний».)

Таким чином, наша команда зробила висновок, що Т. Г. Шевченко — дійсно великий український поет.

Фізкультхвилинка

— 3-тя команда «МИСТЕЦТВОЗНАВЦІ» досліджувала внесок Шевченка-художника.

6-й учень. Ми дізналися про творчість Шевченка-художника. Хочемо розповісти деякі цікаві факти. Я дуже вражений тим, що Шевченко такий талановитий художник. Обдарований від природи хлопчина з дитинства мав бажання малювати. Обмальовував стіни, піч, лавки і призьбу. Хлопець любив зображувати звірів птахів, природу і навіть людей. Талант художника у Шевченка проявився значно раніше, ніж талант поета.

7-й учень. Найбільш ранній малюнок, що зберігся до нашого часу, має назву «Жіноча голівка». Саме з цього твору і розпочалася художня творчість Шевченка. А чи знаєте ви, скільки картин залишив нам у спадщину Т. Шевченко? Він намалював понад 150 портретів людей, з якими спілкувався. Особливу увагу Шевченко приділяв автопортретам. Нині відомо понад 50 автопортретів. Картини зберігаються у національному музеї Т. Г. Шевченка. Ми дізналися, що Шевченко був геніальним художником.

Ілюстраторами був увесь клас. Ви вивчали вірші, слухали пісні, малювали малюнки. Отже, вірші Шевченка можна не лише читати, співати, але й створювати власні ілюстрації до творів Шевченка.

2) Опрацювання біографії Тараса Шевченка за текстом підручника (с. 102).

· Використання стратегії «Методика взаємних запитань». Робота в парах.

— А зараз об'єднайтеся в пари.

— Проведімо вправу зі «Щоденних 5» — читання з другом. Читайте по черзі текст та ставте одне одному запитання.

Учитель проходить між парами і контролює виконання вправи. Важливо, щоб учні ставили не лише буквальні запитання (Що? Де? Коли?), але й запитання, які стосуються ідей, що не лежать на поверхні (Чому? Що буде далі? Що дає підстави так думати? Що нового дізнався?)

3) Вправа «Крісло автора» (обговорення змісту прочитаного).

Одна дитина (за бажанням) сідає в «крісло автора» і виступає в ролі Тараса Шевченка (бажано, щоб у цій ролі спробували себе якомога більше дітей). Інші діти формулюють запитання за змістом біографії, а «автор твору» повинен відповісти словами, максимально наближеними до тексту.

Фізкультхвилинка

4) Робота над віршем Т. Г. Шевченка «Встала весна...» (с. 102).

· Робота зі словами. Стіна слів.

Уквітчала, убрану

— Діти, прочитайте слова пошепки.

— А тепер одне одному.

— Які слова вам незрозумілі?

— Звернімося до орфографічного словничка.

· Вправа «Передбачення» (за ілюстрацією).

— Розгляньте малюнок.

— Як ви гадаєте, чому вірш має таку назву?

· Читання вірша вчителем.

· Читання вірша учнями.

— У якому темпі, з яким почуттям краще прочитати вірш?

— Підготуйтеся і прочитайте виразно вірш. Пам'ятайте про паузи.

· Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах.

Орієнтовні запитання

Просте. Коли відбувалися події?

Уточнювальне. Які слова з вірша допомагають уявити весну як живу істоту?

Пояснювальне. Які картини природи описані у вірші?

Творче. Якими ви уявляєте картину до вірша?

Оцінювальне. Кому подобається цей вірш? Чому?

Практичне. Спробуйте і ви вдома написати декілька рядків свого власного вірша.

5. Закріплення вивченого матеріалу

Вправа «Я — дослідник. Я — дослідниця»

— Знайдіть у бібліотеці твори поета і підготуйтеся прочитати у класі вірш, що найбільше сподобався.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Зворотний зв'язок. Рефлексія. Вправа «Відкритий мікрофон»

· Після цього уроку я зрозумів(ла)...

· Найбільше мене вразило на уроці...

· Я хочу більше дізнатися...

2. Домашнє завдання (за вибором)

· Виразне читання вірша Тараса Шевченка з додаткових джерел.

· Вивчити напам'ять вірш «Встала весна...» (с. 102).