Українська мова (навчання грамоти) 1 клас - Частина 2 - Абрамюк Т. Л. 2019
Урок 149. Велика буква Ц. Читання слів, речень і тексту з вивченими літерами. Уявлення про однину і множину іменників (без уживання термінів)
Буквений період
Мета: ознайомити учнів з великою друкованою буквою Ц; навчити друкувати її; закріплювати вміння друкувати вивчені літери, писати слухові диктанти; розвивати навичку читання, уміння добирати заголовок до прочитаного тексту; формувати уявлення про однину і множину іменників; ознайомити з лексикою тематичної групи «Будівництво»; розвивати вміння розповідати за малюнком і про події з власного життя; формувати компетентності спілкування державною мовою, соціальну компетентність; виховувати інтерес до навколишнього середовища.
Обладнання: малюнки-картки для чистомовки; ребус; малюнки та картки зі словами для вправи «Склади казку»; синельні палички; табличка зі словом на стіну слів; цеглинки LEGO; зображення торта для рефлексії.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Зібратися разом — це початок,
Триматися разом — це прогрес,
Працювати разом — це успіх!
— Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!
2. Вправа «Слухняний язичок»
— Оберіть малюнок та доповніть чистомовку.
Ца-ца-ца — смачна... (піца).
Ац-ац-ац — красивий... (палац).
Це-це-це — куряче... (яйце).
Ці-ці-ці — кольорові... (олівці).
3. Гра «Відгадай ребус»

— Що таке околиця? (Віддалена від центру частина поселення.)
4. Вправа «Склади казку». Робота в групах
Представник групи отримує конверт з малюнками та опорними словами.
— Попрацюйте в групах та створіть казку із героями, розміщеними у ваших конвертах.
ПАЛАЦ ГОРОБЕЦЬ ПРИНЦ ПРИНЦЕСА ЦАП

За сигналом учителя представники груп презентують свої казки.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Робота за сторінкою букваря (с. 40)
1) Бесіда за малюнком.
— Що зображено на малюнку?
— Де проходить дорога? (Біля села.)
— Що означає напис на табличці? (Назву села.)
— Які ще назви сіл вам відомі?
— З якої букви їх потрібно писати?
— Коли ще вживають велику літеру?
2) Повідомлення теми уроку.
— Сьогодні на уроці ми будемо вивчати велику літеру Ц.
3) Ознайомлення з великою друкованою буквою «Ц».
· Графічний аналіз великої букви Ц.
— З яких елементів складається велика літера Ц?
— Порівняйте велику букву Ц з малою буквою.
— Чим вони схожі? (Формою.)
— А чим відрізняються? (Тільки розміром.)
· Моделювання великої літери Ц за допомогою синельних паличок.
· Друкування великої літери Ц за стрілочками, у повітрі, у клітинках за поданим зразком.
Фізкультхвилинка
Станьте рівно, поверніться,
До сонечка зверніться.
А тепер хай всі малята
Пострибають, мов зайчата.
Руки вгору підведіть,
Вдих і видих всі зробіть.
У садку зеленому
Цибульку знайдемо.
У плетені кошики
Ми все складемо.
Ніжки хай потрудяться —
Танок почнемо.
Чарівному царству
Все повернемо!
2. Продовження роботи за букварем
1) Виконання завдання від Читалочки. Читання слів з буквою «це».
· Читання слів, надрукованих з великої літери.
— Що ці слова називають?
· Читання слів, надрукованих з малої букви.
· Читання слів у стовпчиках зверху вниз і знизу вгору, по рядах.
· Складання речень зі словами.
2) Словникова робота. Розміщення слова «цвіркун» на стіні слів.
— Відгадайте загадку.
День і ніч сюрчать у кузні
Цокотунчики малі.
Чути в полі, чути в лузі,
Як працюють ковалі. (Цвіркун.)
— Хто такі цвіркуни?
Цікаві факти про цвіркунів
· Існує понад 900 видів цвіркунів, які живуть у всьому світі.
· Цвіркуни є символом удачі. Жителі Китаю в минулому тримали цвіркунів як хатніх улюбленців.
· У Середньовіччя представники знаті в Китаї та Японії влаштовували змагання співочих хатніх цвіркунів. За переможців віддавали величезну купу грошей. Майстри виготовляли для них гарні будиночки, які підвішували ближче до стелі, щоб пісню цвіркуна було чути в будь-якому куточку приміщення.
· Цвіркуни можуть бути чорного, червоного, коричневого або зеленого кольору.
· Хоча у цвіркунів є крила, вони не літають. Можуть стрибати або переміщатися на короткі відстані.
· Цвіркуни живуть не довго. У дикій природі вони можуть прожити близько року.

— Складіть речення про цю комаху.
3) Гра «Прочитай та поєднай». Робота в парах.
На цеглинках LEGO записано слова: горобці, синиці, зайці, лисиці, цегла, цемент, і, птахи, звірі, будівельні матеріали.
— Попрацюйте в парах. Складіть цеглинки зі словами так, щоб утворилося речення. Прочитайте їх.
Фізкультхвилинка для очей
Не працювати є причина —
Очам даємо відпочинок!
Мерщій рівнесенько сідаймо.
Очима кліпать починаймо.
Навіщо кліпать? Така зарядка —
Вже краще бачать оченятка!
4) Слуховий диктант.
Цокає, Цаплієнко, цвітуть, Циголко, Кравчук, доріжка, робота, буквар, Яворів, відомий, Богдан, цвіркун.
Учні друкують тільки першу букву з кожного слова (велику чи малу).
5) Гра «Знайди помилку».
— Прочитайте речення.
— Що в них не так?
— Прочитайте знову, виправивши помилку.
6) Вправа «Один — багато» (с. 41).
— Прочитайте перше слово. Скільки предметів воно називає? (Багато.)
— А як назвати один предмет? (Палець.)
Аналогічно школярі утворюють і друкують слово зі значенням одного предмета від решти слів, поданих у першому стовпчику.
7) Робота над текстом.
· Первинне сприймання тексту.
— Як ви розумієте вислів «Де вербиця, там смачна водиця»?
· Словникова робота: цемент, цегла, цвяхи, криниця, підмурок.
· Бесіда за ілюстрацією.
— Де зводили будинок — у місті чи селі?
— Які будівельні матеріали привозила машина?
— Як люди вибирали місце для криниці?
— У якій послідовності зводили будинок? (Спочатку підмурок, потім — стіни і дах.)
— Хто спостерігав за будівництвом?
· Читання тексту ланцюжком.
— Хто будував будинок?
— Де викопали криницю? Чому?
— Скільки тривало будівництво?
— Який заголовок можна дібрати до тексту?
— Чи доводилось вам спостерігати за будівництвом?
— Де саме — в місті чи селі?
— Чи було вам цікаво?
— Які правила безпеки на будівництві необхідно пам'ятати?
— А чи можна дітям перебувати на території будівництва?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Бесіда
— Яку букву вивчали на уроці?
— Навіщо потрібно вміти друкувати велику букву? (Щоб записувати імена, прізвища, клички тварин, назви міст, сіл, перше слово в реченні.)
— Доберіть слова, що пишуться з великої букви Ц.
2. Рефлексія
Вправа «Торт»
Кожен учень має зображення торта, що йому пропонують розфарбувати в певний колір. У зелений потрібно розфарбувати, якщо учень задоволений своєю роботою на уроці; у жовтий — працював добре, але міг би краще; у червоний — робота не вийшла, собою не задоволений.
— Дякую за роботу!
Завдання для цікавої перерви
