Українська мова (навчання грамоти) 1 клас - Частина 2 - Н. М. Кравцова 2019

Урок 184. Письмобуквосполучення дз
Буквенний період

Мета: учити писати буквосполучення дз; розвивати спритність пальчиків; вправляти в письмі підготовчих елементів; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; виховувати охайність, уважність.

Обладнання: плакат «Правильно сиди під час письма», конструктор LEGO, кольорові олівці.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

Рада я вас всіх вітати

І урок наш розпочати.

Настрій — супер, погода — клас, До роботи — все гаразд!

— Девіз нашого уроку: «Дізнавайся нове!». А допоможе нам у цьому «Лист відкриттів». Усе нове ми будемо відмічати тут.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

Веселе місто Алфавіт.

Йому сьогодні наш привіт.

До нього нам лягає путь, —

У ньому літери живуть.

Живуть там літери в словах,

А кожне слово — звір чи птах,

Травиця чи барвистий цвіт.

Отож в похід За мною вслід!

Тамара Коломієць

— Чи всі букви ми вивчили?

— Букви зібрались на гостину. На дошці — потяг із буквами.

— Які букви їдуть у першому вагоні?

— А які — у другому?

— Чому я, ю, є, ї їдуть окремо?

— Які букви їдуть у третьому вагоні?

— Чому дві букви їдуть окремо?

— Подивіться уважно: в третьому вагоні бракує двох букв. Саме до них ми сьогодні поїдемо у гості. Які це букви?

(Коли діти знаходять букви, відчиняються віконечка будинку, в них — букви «д» і «з».)

2. Мотивація навчальної діяльності

— Діти, ви любите гратися? Букви д і з теж полюбляють гратись. Пограймось разом!

Проблемна ситуація (робота в групах)

— Розкладіть малюнки по групах: 1 — слова, що починаються буквою д, 2 — слова, що починаються буквою з.

Малюнки: диван, зірка, дерево, дятел, дзеркало, дзиґа, дзвінок, диня, зубр, дзьоб, змія, зима, заєць.

·    Перевірка роботи.

— Назвіть слова, що починаються буквою д. (Кожна група оголошує результати.) У кожній групі результати різняться.

— Звідки ми можемо дізнатись, як правильно пишуться ці слова?

·    Перевірка виконаного завдання (робота в групах).

Перша група читає текст і підкреслює слова з буквосполученням дз.

У гаю ростуть сині дзвоники. А на ліщині сидить соловейко. Він дзвінко заводить пісеньку.

Друга — працює з орфографічними словниками.

Третя — читає слова на картках.

КУКУРУДЗА ДЗВОНИК ҐЕДЗЬ ДОРОГА

— Тепер назвіть слова, у яких букви д і з стоять поруч. (Діти знаходять слова, які починаються буквосполученням «дз».)

— Чи довелось вам перекладати малюнки з однієї групи в іншу?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Щоб у подальшому уникнути таких помилок, ми сьогодні на уроці навчимося писати слова з буквосполученням дз.

4. Вивчення нового матеріалу

1) Пальчикова гімнастика. Вправа «Дзеркало».

Ти у дзеркальце дивись,

Рухи всі повторюй.

Пальці вгору — пальці вниз,

Раз — угору, знову — вниз,

В кулачки збирайтесь,

Потім випрямляйтесь.

(Долоні рук на ребрі стоять одна проти другої. Далі — рухи за текстом.)

2) Звуковий аналіз слів.

— Кого зображено на малюнку (зошит, с. 58)?

— Зробіть звуковий аналіз слів.

— Що у них спільного?

— А що — відмінного?

— Отже, тепер ми зробили перше відкриття: буквосполучення дз позначає один звук, який може бути твердим і м'яким.

Вправа «Кластер»


Вправа «Асоціативний кущ»

(іграшка, магазин, красива, швидка...)

3) Написання буквосполучення «дз».

— Спочатку пригадаймо, як пишеться мала літера «де». (Діти пригадують, коментують.)

— А тепер пригадаймо, як пишеться мала літера «зе». (Діти пригадують, коментують.)

— Напишемо буквосполучення дз.

— Яким з'єднанням можна з'єднати ці дві літери?

— Напишіть рядок буквосполучень дз.

Учитель нагадує, як правильно сидіти за партою під час письма, як тримати ручку, як розмістити на парті зошит. Нагадати, що всі букви писатимемо похило, подібно до похилої лінії. Після цього учні починають писати.

— Отже, ми зробили ще одне відкриття — ми навчились правильно з'єднувати букви д і з. (На «Листі відкриттів» відкриваємо: з'єднання.)

Релаксаційна пауза

— Покладіть голівки на парти й уявіть, що ви — в будинку буквосполучення дз. Які предмети, у назвах яких є дз, ви могли б там побачити?

4) Написання складів «дза», «дзу», «дзе».

— Діти, зараз ми навчимося писати склади.

— Прочитайте склади.

Учитель звертає увагу школярів на способи поєднання букв. Склади записують.

— Виконайте вправу в зошиті.

5) Написання буквосполучень.

— Спочатку пригадаймо, як пишеться велика літера «де». (Діти пригадують, коментують.)

— Напишемо буквосполучення Дз.

— Яким з'єднанням можна з'єднати ці дві літери?

— Напишіть рядок буквосполучень Дз.

— Отже, ми зробили ще одне відкриття — ми навчились правильно з'єднувати букви Д і з. (На «Листі відкриттів» відкриваємо: з'єднання.)

Фізкультхвилинка

Тут трава росте висока,

Тут стежинонька вузька.

Вище руки, вище ноги —

Не проста у нас дорога.

А тепер ідемо боком —

Із підскоком, із підскоком.

Походили на носочках,

А тоді на п'ятах.

Випростали добре спини

І звели лопатки.

6) Написання слів «дзвін», «дзьоб», «дзеркало».

Учні читають слова в наступних рядках. Учитель коментує, як поєднуються букви, пишуть слово в рядку.

— Отже, ми зробили ще одне відкриття — ми навчилися правильно писати слова.

(На «Листі відкриттів» відкриваємо: слова.)

7) Творче завдання.

— Розгляньте малюнки. Що на них зображено?

— Запишіть слова у зошит.

8) Написання речення «Дзвоник кличе нас до школи».

Діти виконують завдання в зошитах.

— Отже, ми зробили ще одне відкриття — ми навчилися правильно писати речення.

(На «Листі відкриттів» відкриваємо: речення.)

9) Списування з друкованого.

— Отже, ми зробили ще одне відкриття — ми навчилися правильно списувати з друкованого. (На «Листі відкриттів» відкриваємо: речення, списування з друкованого.)

5. Закріплення вивченого матеріалу

1) Творче завдання.

— Зі слів кожного рядка складіть речення.

Столі, дзеркало, стоїть, на.

Нас, кличе, школи, дзвоник, до.

— До слів зі звуком побудуйте звукову схему цеглинками.

2) Гра «Сигнальник» (робота в парах).

На дошці слова — дзиґа, ґудзик, дзвінок, дзеркало.

— Покажіть цеглинками, скільки букв і скільки звуків у цих словах. (Один учень показує кількість букв, а інший — кількість звуків.)

3) Гра «Розсипанка».

— Із розсипаних літер складіть слово.

нитьдзве

(Дзвенить.)

4) Застосування технології «Сторітеллінг».

— Складіть маленьку розповідь, але таку, щоб у ній обов'язково були слова «дзиґа», «ґудзик», «дзвінок» і «дзеркало».

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Зворотний зв'язок. Вправа «Лист відкриттів»

— Погляньте на «Лист відкриттів» і перевірте, які саме відкриття ми зробили на сьогоднішньому уроці.