Українська мова (навчання грамоти) 1 клас - Частина 2 - Н. М. Кравцова 2019

Урок 124. Закріплення вмінь писати склади і слова з вивченими буквами. Розвиток зв'язного мовлення («Вчуся розпізнавати ознаки зими»)
Буквенний період

Мета: закріпити вміння писати склади і слова з вивченими буквами; розвивати зв'язне мовлення дітей, спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; виховувати охайність, уважність.

Обладнання: плакат «Правильно сиди під час письма», конструктор LEGO, кольорові олівці.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повторення вивченого матеріалу

Робота над загадками

Я із гуми, надувна,

Як повітря, я легка,

Міцно мотузок тримай.

Та мене не відпускай! (Кулька.)

— Назвіть звуки у слові кулька.

— З яких елементів складається рядкова літера ь?

В чистім полі він росте:

На високих ніжках,

Квіточки блакитні,

Оченьки привітні. (Льон.)

— Діти, назвіть звуки у слові-відгадці. ([л', о, н].)

Влітку медом ласував,

Досхочу малини мав.

А як впав глибокий сніг,

Позіхнув і спати ліг.

Бачив чи не бачив сни,

А проспав аж до весни. (Ведмідь.)

— Діти, назвіть звуки у слові-відгадці. ([в, е, д, м', і, д'].)

2. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ми закріпимо написання вивчених літер, поговоримо про ознаки зими.

3. Удосконалення знань, умінь та навичок

1) Закріплення написання великих та малих літер.

— Пригадайте великі літери. Візьміть контейнер з піском і напишіть рукописні літери.

— Пригадайте малі літери. Напишіть малі літери.

— Пригадайте, коли ми пишемо великі літери?

2) Вправа «Асоціативний кущ».

(Галина, Роман, Павло, Тарас ...)

3) Гра «Відповідаємо цеглинками».

Зелена цеглинка — слово пишеться з великої літери, жовта — з малої літери.

Орієнтовні слова

Дніпро, Тамара, парта, олівець, Поліна, Полтава, пенал, Карпати, ялина, зима, Тименко, дівчата.

4) Написання буквосполучення «ьо» (зошит, с. 9).

— Сьогодні ми навчимося писати буквосполучення ьо.

— Пригадаймо, що літера ь — це пряма похила паличка із заокругленням унизу, яка переходить у малий овал. Пишемо пряму похилу паличку із заокругленням унизу і трохи вище від половини висоти рядка заокруглюємо в овал. Для з'єднання з іншими буквами — не закінчуючи овал, пишемо вузлик, від якого ведемо прогнуту вниз лінію з'єднання.

— Напишіть елементи в повітрі: раз-і, два-і.

— Виконайте вправу в зошиті. Обведіть спочатку зразки, а потім допишіть рядок.

Учитель нагадує, як правильно сидіти за партою під час письма, як тримати ручку, як розмістити на парті зошит. Нагадує, що всі букви слід писати похило, подібно до похилої лінії. Після цього учні починають писати.

— Обміняйтеся зошитами із сусідом по парті. Підкресліть олівцем букву, що вам сподобалась. Поверніть зошити одне одному.

— Продовжте рядок літери самостійно.

Пальчикова гімнастика. Вправа «Сім'я»

Перший пальчик — наш дідунь,      

Другий пальчик — то бабуся,      

Третій пальчик — наш татусь,      

А четвертий — то матуся,

А мізинчик — наш малюк,

Bін сховався тут.

(Показуємо на пальчик та кажемо: «Перший пальчик...», продовжуємо гру, загинаючи кожен пальчик).

5) Написання буквосполучень «ль», «нь».

— Напишіть буквосполучення в повітрі.

— Виконайте вправу в зошиті.

— Які слова можна написати з цими буквосполученнями?

6) Написання слів «льон», «пеньок».

Фізкультхвилинка

7) Закріплення знань про слова, протилежні за значенням.

— Прочитайте слово. (Високо.)

— Доберіть протилежне. (Низько.)

— Прочитайте наступне слово. (Далеко.)

— А яке протилежне? (Близько.)

8) Творче завдання.

— Упишіть у речення пропущені слова — назви намальованих предметів.

— Назвіть намальовані предмети. (Пальто, кулька, півень.)

— Прочитайте перше утворене слово. (Алісі купили пальто.)

— Допишіть слово у речення.

— Побудуйте схему речення за допомогою цеглинок.

Завдання за вибором

·    Зробіть звукову схему слова, що завжди пишеться з великої літери.

·    Зробіть звуковий аналіз слова, що містить літер більше, ніж звуків.

— Прочитайте друге речення. (Васько надув кульку.)

— Допишіть слово.

Завдання за вибором

·    Зробіть звукову схему слова, що завжди пишеться з великої літери.

·    Зробіть звуковий аналіз слова, що містить дві літери «ка».

— Прочитайте третє речення. (Ку-ку-рі-ку! — заспівав зранку півень.)

— Допишіть слово.

4. Розвиток зв'язного мовлення. «Вчуся розпізнавати ознаки зими» (с. 10)

·    Вправа «Передбачення».

— Прочитаєте заголовок вірша. (Гостює в нас зима.)

— Про що йтиметься у вірші?

·    Читання вірша вчителем.

·    Читання вірша учнями.

·    Робота зі словами. (Стіна слів: танцює снігопад.)

·    Робота над розвитком мовлення.

— Які ознаки зими назвав поет?

— Розкажіть, які ознаки зими ви спостерігали.

— Назвіть ознаки зими, зображені на малюнку.

— Назвіть слова-ознаки до слів: сніг (який?), мороз (який?), лід (який?), зима (яка?), вітер узимку (який?), небо взимку (яке?).

·    Стратегія «Входження у малюнок».

— Діти, ввійдіть у малюнок і підслухайте, про що розмірковує вголос зайчик.

— Розфарбуйте малюнок.

·    Використання технології «Сторітеллінг».

— Складіть розповідь про те, як ви потрапили у зимовий ліс.

Вправа «Кластер»

Стратегія «Сенкан»

1-й рядок. Тема (один іменник). Зима.

2-й рядок. Опис (два прикметники). Холодна, морозна.

3-й рядок. Дія (три дієслова пов'язані за темою). Прийшла, завітала, насипала.

4-й рядок. Почуття з приводу обговорюваного (фраза з чотирьох слів). Прийшла холодна бабуся зима.

5-й рядок. Перефразування суті (підсумок, узагальнення, синонім). Біла красуня.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА РЕФЛЕКСІЯ

Гра «Так чи ні?». Відповідаємо цеглинками

Якщо відповідь «так», діти піднімають зелену цеглинку, якщо «ні» — жовту.

·    Слово «льон» містить три звуки.

·    Ведмідь узимку залягає у сплячку.

·    У слові «пеньок» три голосні звуки.

·    У слові «півень» три приголосні звуки.

·    Слово «лінь» містить четверту літеру ь.

·    Заєць узимку носить білу шубку.

·    У слові «снігур» два склади.

·    Слово «Львів» пишеться з великої літери.