Українська мова (навчання грамоти) 1 клас - Частина 2 - Н. М. Кравцова 2019

Урок 219. Читаю оповідання про дружбу і друзів
Післябуквений період

Мета: розвивати вміння дітей спілкуватися і підтримувати товариські стосунки в класі, між хлопчиками та дівчатками; виховувати тактовне ставлення одне до одного; навчити берегти та цінити дружбу.

Обладнання: ілюстрації сонечка, ромашки, волошки, сердечка, листочки, комашки, ілюстрація дерева з листочками.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу. Вправа «Місток»

Учитель крейдою малює на підлозі дві паралельні лінії, відстань між якими дорівнює 30 см. На цей «місток» обабіч стають двоє учнів. Під «містком» тече «бурхлива гірська річка». Учні мають домовитися між собою, як їм перейти місток і не зіштовхнути одне одного в «річку». Дозволено користуватися лише жестами і мімікою.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

1) Вправа «Знайди собі подібного».

— У кожного з вас — картка із певним зображенням (сонечка, ромашки, волошки, сердечка, листочки, комашки). Знайдіть собі подібного та утворіть коло. Розмовляти не можна.

Діти об'єднуються в групи, беруться за руки. Учитель звертає увагу дітей на те, що один учень залишився, і ставить йому запитання.

— Як почувається той, хто залишився наодинці, без друзів?

2) Аналіз життєвої ситуації.

Оленка прийшла до Маринки.

— Збирайся, Маринко, бере м'ячика, ходімо на майданчик!

— Не можу, я ще всіх уроків не підготувала.

— Закінчуй зі своїми уроками. Завтра спишемо в Андрія.

— Вибач, Оленко, але не можу! Вибач!

— Ех ти, а ще подружкою називаєшся!

Обговорення

— Це справжні подруги чи ні?

— Чи правильно вчинила Іринка?

— Що б ви зробили на її місці?

Вправа «Квест-цікавинка»

Дружба — відносини між людьми, засновані на довір'ї, взаємних симпатіях, загальних інтересах і захопленнях. Справжня дружба об'єднує тільки людей, здатних пробачити і зрозуміти недоліки інших. Дружба — це коли люди хочуть бути разом, коли вони цікавлять одне одного, довіряють одне одному. Друзів пов'язують велика повага та взаємодопомога.

2. Мотивація навчальної діяльності

Вправа «Дерево дружби»

На дошці — контур дерева.

— Яке в нас гарне дерево! А чого на ньому бракує? (Листочків.)

— Воно підкаже нам, що повинні робити справжні друзі.

— Витягніть по черзі по одному листочку, на якому є текст. Зачитайте відповідне правило поведінки, що є ознакою справжньої дружби, та прикріпіть на дошці.

Запам'ятай правила дружби!

1. Дружба — це правда і чесність кожного.

2. Поважай тих, з ким дружиш.

3. Що вимагаю від друга, насамперед вимагаю від себе.

4. Ніколи нікого не обманюй, не ображай.

5. Ні до кого не чіпляйся, грай чесно, не дражнись.

6. Будь терплячим, не засмучуйся через невдачу.

7. Ти не кращий за всіх, але і не гірший за всіх!

8. Якщо вмієш добре грати, то навчи іншого.

9. Успіху можна досягти тільки разом, в колективі. Частіше кажи: «Нумо дружити», «Нумо грати!».

10. Ходи до школи. І хай вона буде тобі на радість!

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Як ви вважаєте, чому будуть присвячені твори для читання сьогодні на уроці?

4. Вивчення нового матеріалу

1) Слухання вірша Платона Воронька «Друзяки».

КІТ З РЯБКОМ БУЛИ ДРУЗЯКИ

Кіт з Рябком були друзяки.

Котик нишком у собаки

Брав щоразу м'ясо, сало,

Бо котові завжди мало.

А Рябко зітхав у тузі:

«Хай бере, на те ми друзі».

Діти, ви скажіть мені:

Кіт був друг Рябкові?..

Гра «Трибуна думок». Робота в парах

— Чи був кіт другом для Рябка?

Фізкультхвилинка

2) Робота над притчею.

Жили-були два добрі товариші. В один момент вони посперечалися, і один з них дав ляпаса іншому.

Останній, відчуваючи біль, але нічого не кажучи, написав на піску: «Сьогодні мій найкращий друг дав мені ляпаса».

Вони продовжували йти і знайшли оазис, у якому вирішили скупатися. Той, який отримав ляпас, ледь не потонув і його друг його спас. Коли він отямився, він написав на камені: «Сьогодні мій найкращий друг урятував мені життя».

Той, хто дав ляпаса і який врятував життя своєму другові, запитав його:

— Коли я тебе образив, ти написав на піску, а тепер ти пишеш на камені. Чому?

Друг відповів:

— Коли хто-небудь нас ображає, ми повинні написати це на піску, щоб вітри могли це стерти. Але коли хто-небудь робить що-небудь нам гарне та добре, ми повинні викарбувати це на камені, щоб жоден вітер не зміг стерти це з нашої пам'яті.

— Чого навчає нас ця історія?

— Що є основою справжньої та вірної дружби? (Уміння пробачати і ніколи не залишати друга в біді.)

3) Читання й обговорення вірша А. Грицаюк «Друзі».

У малої Марусі,

Десь пропали друзі,

Де вони поділись,

Вчора посварились.

А сьогодні їх немає,

Вона бігає, шукає,

Нудьга геть її обсіла,

Що ж вона не так зробила.

Бігає по лузі,

Де ви, мої друзі,

Годі вже ховатись,

Хочу з вами гратись.

Може завинила,

Так я ж не хотіла,

Ось вам лялька нова,

Не промовлю й слова.

Будемо разом гратись,

У ставку купатись,

Новий м'ячик скаче,

А дівчинка плаче.

Збіглися тут друзі,

Радість у Марусі,

Сміх всюди лунає,

Дружба силу має.

— Чому плакала Маруся?

— Чому так сталося?

— Чи буваєте ви жадібними?

— У світі немає однакових людей. Усі ми різні. Часто ми сваримося, не поважаємо одне одного, але потрібно миритися.

— Діти, а чи знаєте ви мирилки?

4) Вивчення мирилки.

Подивися просто в очі; Я сваритися не хочу. Я образить не хотів, Ненароком зачепив. Просто в очі подивись І зі мною подружись.

5. Закріплення вивченого матеріалу

1) Вправа «Кошик для сміття».

— А які риси характеру ускладнюють ваше життя бути вихованими? (Невпевненість у собі; пихатість; гордість; брехливість; злість; недовіра; підозрілість; коли в очі говорять одне, а поза очі інше; коли доносять одне на одного.)

— А тепер запишіть риси характеру, що ускладнюють ваше життя, на окремих аркушах, спробуйте найдужче їх зібгати і викиньте ваші погані риси у кошик для сміття. (Учні викидають папірці в кошик для сміття.)

— Так, наше щасливе життя залежить від нас. Я впевнена, що кожен з вас має ті хороші риси характеру, що допоможуть вам бути вихованими.

2) Гра «Збери прислів'я» (робота в парах).

Дружба та багатство —

... й вітер вириває.

Один — за всіх,

... наша сила.

Де гурт —

... дорожче багатства.

Одиноке дерево

... там і сила.

В нашій дружбі

... і всі — за одного.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Метод «Незавершене речення»

·    Сьогодні на уроці я дізналася /дізнався...

·    Мені було цікаво...

·    Довелося замислитися над...

·    Мене здивувало те, що...

·    Мені захотілося...

·    Можу розповісти іншим про...