Розробки уроків до підручника М. Козак, О. Корчевської «Математика. 4 клас» - Мирослава Козак, Ольга Корчевська 2021

Урок 46. Письмове додавання і віднімання іменованих чисел, виражених мірами довжини і маси
Додавання і віднімання багатоцифрових чисел

Мета.

Дидактична. Вправляти учнів у записуванні додавання і віднімання іменованих чисел двома способами, у складанні оберненої задачі на знаходження суми двох добутків.

Розвивальна. Розвивати швидкість обчислень, просторову уяву.

Виховна. Виховувати інтерес до будови Сонячної системи. Пропагувати сімейні цінності.

Засоби навчання. Підручник, записи для опитування, короткий запис і структура виразу розв'язання задачі 466, таблиця до задачі 467.

Перебіг уроку

І. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

Усні обчислення.

1. Вправу 462 опрацювати у формі гри «Ніч і День». На слово «Ніч!» учні кладуть голови на парти і «сплять», а вчитель зачитує вираз. На слово «День!» учні піднімають руки і дають відповідь.

2. Вправа 465. Учні по черзі виконують дії у виразах, а вчитель полегшує їм роботу, записуючи з їх слів результати проміжних дій і значення виразів. Далі один учень диктує вчителеві ці значення в порядку їх зменшення, а інший — відповідні букви. Учні читають назву планети (Марс.) Учитель коротко розповідає про цю планету, про плани створення на ній колонії землян.

Завдання для опитування.

·Поясніть перетворення іменованих чисел.

500 000 кг = □ т  80 000 кг = □ ц    768 000 мм = □ дм

·Поясніть (усно) дії з іменованими числами.

16 дм 8 см - 6 дм  29 м 15 см - 6 см 8 т 050 кг + 1 т 150 кг

·Що можна сказати про довжини протилежних сторін прямокутника? Діагоналей прямокутника?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Пояснення нового матеріалу.

Бесіда за правою 463.

Закріплення нового матеріалу.

Вправа 464. Перший рядок учні виконують з коментуванням. Пояснюють обидва способи запису обчислень. Другий рядок клас виконує самостійно з умовою, що записувати обчислення в першому виразі учні будуть одним способом, а в другому — іншим. Під час перевірки кілька учнів зачитують свої записи.

ІІІ. Розвиток математичних знань і вмінь.

1. Задача 466. Під час повторення змісту задачі учитель зі слів учнів вносить дані в таблицю.

Товар

Маса 1 пачки

Кількість пачок

Загальна маса

Чай


3

150 г

Кава

4

?

За таблицею учні усно складають план розв'язування задачі. Після цього самостійно записують розв'язання діями з поясненням. Учитель може зобразити на дошці структуру розв'язання задачі виразом, один із учнів вписує в її клітинки відповідні числа, а в кружечки — знаки дій.

(□□□О□)О□О□ = □□□ (г)

2. Задача 467. Роботу над прямою задачею можна провести аналогічно до роботи над задачею 466.

Квіти

Ціна

Кількість

Вартість

Гербери

15 грн

6

210 грн

Троянди

?

5

Учні складають план і коментують розв'язання задачі діями з поясненням. Далі повторюють, як складають обернені задачі: невідоме в прямій задачі стає відомим в оберненій, а одне з даних стає невідомим. Обернених задач можна скласти стільки, скільки в прямій задачі є числових даних. У даній задачі є чотири числа, але нам треба скласти лише одну обернену задачу, у якій невідомою є сума двох добутків, тобто число 210 грн. Учитель витирає в таблиці це число і замість нього ставить знак «?»; витирає знак «?» у графі «ціна троянди», а учні диктують, яке число туди потрібно записати (відповідь прямої задачі). Учні можуть відразу записати розв'язання задачі виразом, бо всі числа цієї рівності вже відомі.

3. Самостійна робота за вправою 468. Двоє учнів виконують її на закритих частинах дошки. Якщо залишається мало часу, роботу можна провести у два варіанти.

4. Робота в парах за вправою 469.

Відповідь: тупі кути — ABK, ABC, AKD, BKD; прямі кути — ANB, KNB, BCK, DCK, NBC, NKC; гострі — ABN, BAN, NBK, NKB, CBK, CKB, CDK, CKD.

IV. Підсумок уроку.

Учитель дає характеристику роботи на уроці класу в цілому й окремих учнів зокрема.