Розробки уроків до підручника М. Козак, О. Корчевської «Математика. 4 клас» - Мирослава Козак, Ольга Корчевська 2021

Урок 31. Письмове додавання і віднімання іменованих чисел
Багатоцифрові числа

Мета.

Дидактична. Ознайомити учнів із двома способами запису письмового додавання і віднімання іменованих чисел. Вправляти у порівнянні та перетворенні іменованих чисел.

Розвивальна. Розвивати прийоми розумових дій: конкретизацію й абстрагування.

Виховна. Виховувати лаконічність і чіткість пояснень.

Засоби навчання. Підручник, м'яч, таблиця для усних обчислень, світлофорики, короткі записи задач для опитування.

Перебіг уроку

І. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

Усні обчислення.

1. Гра з м'ячем на повторення випадків табличного множення і ділення та позатабличного, які зводяться до табличного. Учитель читає вираз і кидає котромусь із учнів м'яч. Учень називає значення виразу і повертає м'яч назад учителеві. Гра продовжується. Приклади виразів: 7 • 6; 48 : 8; 90 • 7; 400 : 8 і т. д.

2. Усне складання рівностей за таблицею.

Зменшуване

350 000

45 000


5789


420 000

Від'ємник

180 000


6400

5080

43 000


Різниця


29 000

3600


28

130 000

Завдання для опитування.

·Вправа 297.

·Складіть і розв'яжіть задачі за коротким записом.

а)

б)

Ціна

Маса

Вартість

9 кг

450 грн

3 кг

?

II. Вивчення нового матеріалу.

Пояснення нового матеріалу.

Бесіда за вправою 298.

Закріплення нового матеріалу.

Вправа 299. Перший вираз кожного стовпчика учні коментують двома способами біля дошки, а другий опрацьовують самостійно. Двоє учнів у цей час працюють на закритих частинах дошки, з наступною перевіркою. Залежно від того, скільки залишилося часу, самостійну роботу учні виконують або одним, або двома способами.

III. Розвиток математичних знань і вмінь.

1. Задача 300. Учні самостійно ознайомлюються з її змістом і з'ясовують, що задачу можна розв'язати двома діями. Складність полягає лише в тому, що дані задачі містять іменовані числа різних найменувань. Учні визначають два способи перетворення цих чисел (3 ц 56 кг = 356 кг або, 175 кг = 1 ц 75 кг) і, відповідно до цього, дві форми запису письмових дій з цими числами. Після цього кожен обирає зручний для себе спосіб і самостійно розв'язує задачу.

2. Самостійна робота над вправами 301, 302.

Учитель надає окремим учням індивідуальну допомогу. За потреби той чи інший учень озвучує свої міркування.

3. Вправа 303. Учні розглядають таблицю і з'ясовують, що задача буде про купівлю чи продаж певної кількості капців і черевиків. З таблиці видно, що відношення між їхніми цінами подано двома способами: як різницеве («на 400 грн більша») і як кратне («у 4 рази більша»). Відповідно до цього можна скласти дві задачі. Спочатку один учень формулює першу задачу, з різницевим відношенням. Її розв'язують самостійно. Дехто відразу записує розв'язання виразом. Після озвучення відповіді інший учень формулює другу задачу, з кратним відношенням. Розв'язування відбувається аналогічно.

4. Пояснення домашньої роботи за вправою 305. Учні з'ясовують, що потрібно скласти задачу на дві дії про збір урожаю чи продаж соняшнику. Під час розв'язування потрібно перетворити іменовані числа одним зі способів.

IV. Підсумок уроку.

Поясніть біля дошки обчислення значення виразу 8 ц 05 кг - 5 ц 48 кг двома способами.