Розробки уроків до підручника А. Заїки, С. Тарнавської «Математика. 3 клас» - Антоніна Заїка, Світлана Тарнавська 2021
Урок № 64. Ділення круглих чисел на розрядні числа
І семестр
(Числові послідовності. Правило (алгоритм) ділення круглих чисел на розрядні числа. Спосіб послідовного ділення. Складання і розв'язування задач за даними з таблиць і схем. Периметр трикутника)
(с. підручника 131-134; с. зошита 71)
Мета. Закріплювати вміння встановлювати взаємозв'язки між арифметичними діями додавання і віднімання, множення і ділення. Формувати навички аналізувати проблемну ситуацію з огляду на можливість використання відомих засобів добору даних. Удосконалювати навички розрізняти і класифікувати за істотними ознаками геометричні фігури, прямі й непрямі кути.
Ключові поняття, терміни, математичні компетентності. Способи ділення круглих чисел на розрядні; розв'язування задач, пов'язаних з рухом тіл.
Повторення, закріплення та поглиблення вивченого. Ділення числа на добуток; ділення числа на розрядні одиниці; обчислення значень виразів. Розв'язування рівнянь.
Обладнання, засоби навчання. Картки для усного обчислення. Нумераційна схема - таблиця. Таблиці мір величин. Паперові та каркасні моделі многокутників та їх ілюстрацій (на екрані дошки, інтерактивної дошки). Тонкий кольоровий папір, кольорові олівці, фломастери, ножиці.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
а) Створення позитивного та ділового настрою учнів.
б) Розминка, ранкова зустріч.
в) Утворення пар, груп учнів для колективної роботи.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. С. 131. № 694.
2. С. 131. № 695.
Додатково.
ІІІ. Актуалізація і корекція опорних знань та чуттєвого досвіду учнів. Повторення вивченого матеріалу.
1. С. 131. № 697. Повторення поняття розрядної одиниці, розрядного числа. Наведення прикладів / зразків таких чисел, їх читання, записування.
Примітка - порада. Продемонструйте учням зорове / візуальне розрізнення розрядної одиниці і розрядного числа: одиниця (1) з нулем / нулями праворуч — розрядна одиниця; будь-яке одноцифрове число з нулем / нулями праворуч — розрядне число. Звідси виходить, що розрядна одиниця є теж розрядним числом.
2. Фронтальна робота. Повторення запису будь-якого розрядного числа у вигляді добутку одноцифрового числа і розрядної одиниці.
Зразок. 700 = 7 . 100.
3. Фронтальна робота. Повторення формул ділення числа на добуток.
Зразок. 7500 : (100 • 5) = (7500 :100) : 5, або 7500 : (100 • 5) = (7500 :5) :100.
4. Робота в зошиті. № 4. С. 71.
Додаткові запитання і завдання.
ІV. Руханка.
V. Повідомлення теми, формулювання мети і завдань уроку
(Визначення основної мети і завдань відповідно до теми уроку вчителем / учителькою із залученням учнів)
VІ. Ознайомлення, дослідження, вивчення та опрацювання нового навчального матеріалу.
1. С. 132. № 698. Робота в групах. Ознайомлення зі способом послідовного ділення числа на розрядне (ділення числа на добуток двох інших чисел)..
Примітка - порада. Бажано уточнити з учнями, чому спосіб названо способом «послідовного ділення».
2. С. 132. № 699. Робота в групах. Обчислення часток способом послідовного ділення. Опрацювання і закріплення нової інформації.
VІІ. Повторення і закріплення навчального матеріалу. Формування та розвиток математичних і ключових компетентностей.
1. Робота в зошиті. № 2. С. 71. Індивідуальна робота (під керівництвом учителя / учительки). Повторення перетворення складеного іменованого числа в просте. Ділення іменованого числа на рівні частини.
Закріплення вмінь ділити на розрядне число.
2. Робота в зошиті. № 3. С. 71. Самостійна робота. Розв'язування складеної задачі на вивчені випадки ділення.
3. С. 132. № 700. Робота в парах. Складання і розв'язування задачі за таблицею.
Примітка - порада. Текст задачі буде великий за обсягом. Тому варто увагу звернути на відомі дані, на знаки запитань. Сформулюйте питання до знаків запитань, і спробуйте за відомими даними і залежностями між ними знайти відповіді на питання. Дій буде 6. Пояснення до дій виконуйте усно.
VІІІ. Руханка.
ІХ. Повторення і закріплення навчального матеріалу. Формування та розвиток математичних і ключових компетентностей (продовження).
4. С. 133. № 701. Робота в групах. Розв'язування задачі на рух за допомогою моделювання у вигляді схеми.
Примітка - порада. Пошук плану розв'язання здійснюйте синтетичним способом: від даних до відповіді. Кожну арифметичну дію виконуйте послідовно, відповідно до тексту задачі.
Творча робота. Додаткові завдання.
X. Повторення і закріплення геометричного матеріалу.
С. 133. № 703. Самостійна робота. Вимірювання довжини сторін трикутників, знаходження їх периметрів. Визначення / розрізнення трикутників за величиною кутів.
Самоперевірка і самооцінювання.
XI. Резерв.
С. 71. № 4 Робочого зошита, завдання № 702 на с. 133, № 706 на с. 134 підручника.
XII. Підсумок уроку.
Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності.
Коротке повторення суті / змісту здобутих математичних знань.
Самооцінювання і взаємооцінювання результатів навчальної діяльності учнів на уроці.
Оцінні судження вчителя / учительки щодо процесу навчання та досягнень учнів / учениць на уроці.
XIII. Домашнє завдання.
С. 133. № 704.
С. 133. № 705.
Інструктаж.