Розробки уроків до підручника А. Заїки, С. Тарнавської «Математика. 3 клас» - Антоніна Заїка, Світлана Тарнавська 2021
Урок № 48. Розрядні числа шостого розряду
І семестр
(Лічба сотнями тисяч. Нумераційна таблиця шестицифрових чисел. Арифметичні дії додавання і віднімання з шестицифровими розрядними числами. Задачі на знаходження продуктивності)
(с. підручника 99-102; с. зошита 56)
Мета. Утворювати багатоцифрові числа різними способами.
Вправляти в лічбі в прямому і зворотному порядку. Формувати вміння читати і записувати багатоцифрові числа в межах мільйона, встановлювати позиційне значення цифри в записі багатоцифрового числа.
Закріплювати навички обчислювати вирази зі змінною (змінним) при заданому її (їх) числовому значенні. удосконалювати вміння розв'язувати задачі, пов'язані з продуктивністю праці; класифікувати та порівнювати геометричні фігури.
Ключові поняття, терміни, математичні компетентності. Розрядні числа шостого розряду. Поняття одиниці шостого розряду - сотня тисяч; запис, читання круглих сотень тисяч; дії з круглими сотнями тисяч. Задачі, пов'язані з продуктивністю праці.
Повторення, закріплення та поглиблення вивченого. Читання чисел за нумераційною таблицею; аналіз чисел за десятковим складом; розв'язування задач на подвійне зведення до одиниці.
Обладнання, засоби навчання. Картки для усного обчислення. Нумераційна схема - таблиця. Паперові та каркасні моделі многокутників та їх ілюстрацій (на екрані дошки, інтерактивної дошки). Тонкий кольоровий папір, кольорові олівці, фломастери, ножиці. Таблиці мір довжини, часу.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
а) Створення позитивного та ділового настрою учнів.
б) Розминка, ранкова зустріч.
в) Утворення пар, груп учнів для колективної роботи.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. С. 99. № 527.
2. С. 99. № 528.
Розв'язання. 1) 64 + 28 = 92; 2) 64 + 92 + 92 = 248 (мм).
Обернені задачі.
ь І задача. 1) 248 - 64 = 184; 2) 184 : 2 = 92 (мм).
ь ІІ задача. 1) 92 • 2 = 184; 2) 248 - 184 = 64 (мм).
ь ІІІ задача. 1) 92 - 28 = 64; 2) 92 • 2 = 184; 3) 64 + 184 = 248 (мм).
Додатково.
ІІІ. Актуалізація і корекція опорних знань та чуттєвого досвіду учнів. Повторення вивченого матеріалу.
1. Усні обчислення. С. 99. № 530.
2. С. 99. № 531. Самостійна робота. Записування розрядних трицифрових чисел. Їх читання.
3. Робота в зошиті. № 3. С. 56. Фронтальна робота. Розв'язування задачі на обернену пропорційність.
Примітка - порада. Задачу можна розв'язати двома способами. Зверніть на це увагу.
І сп. 1) 6 • 100 = 600 (кг; 2) 600 : 200 = 3 (кг). ІІ сп. 200 : 100 = 2 (у два рази більше, а значить, у 2 рази дешевше; 2) 6 кг : 2 = 3 кг. Після розглянутого способу запропонуйте учням зразки 2-3 подібних завдань для усвідомлення суті відповідності.
4. Робота в зошиті. № 4. С. 56. Робота в парах. Складання і обчислення числових виразів. Пояснення неможливості обчислення у випадку в).
Додаткові запитання і завдання.
Можна запропонувати учням доповнити умову завдання, щоб уможливіти обчислення.
ІV. Руханка.
V. Повідомлення теми, формулювання мети і завдань уроку
(Визначення основної мети і завдань відповідно до теми уроку вчителем/учителькою із залученням учнів)
VІ. Ознайомлення, дослідження, вивчення та опрацювання нового навчального матеріалу.
1. С. 99. № 532. Робота в групах. Лічба тисячами, десятками тисяч (за рисунками). Утворення нової лічильної одиниці — сотні тисяч.
2. С. 100. № 533. Робота в групах. Абстрактна лічба сотнями тисяч. Утворення числа мільйон.
3. Проведення бесіди про мільйон. Що лічать мільйонами? Де учні стикалися з таким словом / терміном? Що ще цікавого учні знають про мільйон? Порівняння мільйона з іншими, відомими учням, числами. Назви фільмів, мультфільмів, творів, Де вживається термін «мільйон».
VІІ. Повторення і закріплення навчального матеріалу. Формування та розвиток математичних і ключових компетентностей.
1. С. 100. № 534. Робота в групах. Утворення, називання і записування цифрами круглих шестицифрових чисел — розрядних чисел шостого розряду.
2. Робота в зошиті. № 1. С. 56. Самостійна робота за зразком. Порівняння круглих сотень тисяч. Запис і читання утворених нерівностей.
VІІІ. Руханка.
ІХ. Повторення і закріплення навчального матеріалу. Формування та розвиток математичних і ключових компетентностей (продовження).
1. С. 101. № 535. Робота в групах за нумераційною таблицею. Утворення шестицифрового числа, аналіз його складу (структури), читання і запис.
Примітка - порада. Пропедевтично приверніть увагу учнів, що читання першого і другого числа в таблиці однакове (ідентичне), лише в другому числі добавляємо назву лічильних одиниць — тисяч.
2. С. 101. № 536. Фронтальна (письмова) робота. Записування і читання шестицифрових розрядних чисел у порядку їх зростання.
3. 3.С. 101. № 537. Усно, фронтально. Повторення виконання 4 арифметичних дій з трицифровими числами.
4. С. 102. № 540. Робота в групах. Удосконалення розв'язувати складену задачу на подвійне зведення до одиниці. Розв'язування задачі діями з коротким поясненням.
5. С. 102. № 541. Розв'язування задачі на різницеве порівняння двох часток. Пропедевтика до вивчення теми «Швидкість тіла в прямолінійному рівномірному русі».
6. С. 101. № 539. Математичний самодиктант. Індивідуальна робота (під керівництвом учителя/ учительки). Обчислення значень виразів зі змінною.
Самоперевірка і самооцінювання.
Творча робота. Додаткові завдання.
X. Повторення і закріплення геометричного матеріалу.
Робота в зошиті. № 5. С. 56.Фронтально. Визначення геометричних фігур у структурі складеного рисунку.
Примітка - порада. Рівність відрізків учні можуть знаходити вимірюванням або логічними висновками — на основі практичного досвіду або теоретичних відомостей.
XI. Резерв.
Завдання № 538 на с. 101, № 544 на с. 102 підручника.
ХІІ. Підсумок уроку.
Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності.
Коротке повторення суті / змісту здобутих математичних знань.
ь Робота в зошиті. № 2. С. 56.Фронтально.
Самооцінювання і взаємооцінювання результатів навчальної діяльності учнів на уроці.
Оцінні судження вчителя/вчительки щодо процесу навчання та досягнень учнів / учениць на уроці.
ХІІІ. Домашнє завдання.
С. 102. № 542.
С. 102. № 543. Завдання «Сови» - за бажанням і можливістю.
Інструктаж.