Конспекти уроків - Математика 3 клас - Частина 1 до підручника Н. П. Листопад - Т. М. Бондар 2021
Урок 57. Утворення числа 200. Числа третьої сотні: утворення, склад, попереднє та наступне числа, сума розрядних доданків. Поняття «розряд», «одиниці розряду». Розв'язування задач та прикладів
Розділ 3. Нумерація трицифрових чисел
Мета: пояснити учням утворення числа 200; учити називати числа третьої сотні, попереднє та наступне число; удосконалювати вміння розкладати трицифрові числа на розрядні доданки; ознайомити учнів з поняттями «розряд», «одиниці розряду»; удосконалювати вміння розв'язувати задачі; формувати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати охайність, старанність.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, кольорові цеглинки.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична, здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Перевірка домашнього завдання (с. 89, № 499, 500, 501)
— На що вказують кільця на жовтій спиці? (Кількість сотень у числі.) На зеленій спиці? На синій? (Кількість десятків/одиниць.)
— Які трицифрові числа записали? (114, 142.)
І спосіб розв'язання задачі
— Скільки смс-повідомлень надсилають двоє операторів за годину? (30 + 25 = 55.) За дві години? (55 + 55 = 110.)
ІІ спосіб розв'язання задачі
— Скільки смс-повідомлень надсилає перший оператор за 2 години? (30 • 2 = 60.)
— Скільки смс-повідомлень надсилає другий оператор за 2 години? (25 • 2 = 50.)
— Скільки всього повідомлень надсилають за годину двоє операторів? (60 + 50 = 110.)
3. Актуалізація знань про числа другої сотні
1) Гра «Хто я?».
— Я найменше трицифрове число. (100.)
— Я попереднє до числа 140. (139.)
— Якщо мене збільшити на 1, отримаєте 150. (149.)
— Я більше 112 і менше 114. (113.)
— В мені одна сотня і сім одиниць. (107.)
— Я число на 1 менше, ніж 181. (180.)
— Я наступне за числом 199. (200.)
2) Виконання завдання на порівняння чисел (с. 89, № 502).
— Порівняйте числа. Зробіть висновок. (Усі трицифрові числа більше будь-якого одноцифрового або двоцифрового числа.)
4. Каліграфічна хвилинка. Запис числа 200
— Карлсон з'їдає 20 банок варення за місяць. Скільки банок варення йому потрібно з вересня до червня? (На 10 місяців.)
— Скористайтеся правилом множення числа на 10. (Потрібно праворуч від числа дописати один нуль.)
— Пропишіть число 200 каліграфічно.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Ознайомлення учнів з утворенням числа 200
Робота за малюнками підручника (с. 89, № 503)
— Скільки кубиків на малюнку ліворуч?
— Скільки повних десятків кубиків на малюнку праворуч? (9 десятків, або 90.) Як розклали десятий десяток кубиків? (9 і 1.)
— Скільки всього кубиків на малюнках? Поясніть, як утворилося число 200. (199 + 1 = 200.)
2. Формування вміння називати числа третьої сотні, попереднє та наступне число
1) Вправа «Мікрофон» (с. 90, № 504).
— Назвіть числа від 198 до 206.
2) Гра «Цифроїд».
— Які числа з'їв дід Цифроїд? Назвіть «сусідів» числа 202. Яке число знаходиться між 211 і 213? Сусіди» числа 222, 267? Які числа передують числу 278?..

3. Ознайомлення учнів з поняттями «розряд», «одиниці розряду»
1) Бесіда за завданням підручника (с. 90, № 505).
— Скільки кубиків на малюнку ліворуч/праворуч? (243/216.)
— Кількість кубиків записали в таблицю розрядів. Прочитайте назви розрядів і числа.
— Уважно прочитайте правило на с. 90.
— Як називають одиниці у таблиці розрядів? (Одиницями першого розряду.)
— Як називають десятки у таблиці розрядів? (Одиницями другого розряду.)
— Як називають сотні у таблиці розрядів? (Одиницями третього розряду.)
2) Первинне закріплення. Робота в парах.
— Запишіть числа в таблицю за умовами:
2 од. ІІІ розряду, 4 од. ІІ розряду, 8 од. І розряду;
1 од. ІІІ розряду, 6 од. І розряду;
1 од. ІІІ розряду, 5 од. ІІ розряду;
2 од. ІІ розряду, 9 од. І розряду;
2 од. ІІІ розряду і 9 од. ІІ розряду.
— Прочитайте утворені числа. Яке число «зайве»? Яке число кругле?
|
Сотні |
Десятки |
Одиниці |
|
ІІІ розряд |
ІІ розряд |
І розряд |
|
2 |
4 |
8 |
|
1 |
0 |
6 |
|
1 |
5 |
0 |
|
2 |
9 |
|
|
2 |
9 |
0 |
4. Удосконалення вмінь розкладати трицифрові числа на розрядні доданки
1) Самостійна робота (с. 90, № 506).
— Розкладіть на розрядні доданки числа:
245, 164, 280, 209, 277, 179.
— У якому числі відсутні одиниці ІІ розряду?
— У якому числі відсутні одиниці І розряду?
— Назвіть числа з найменшою кількістю одиниць ІІІ розряду.
2) Бесіда за малюнками підручника (№ 507).
— Яке число зображене на кожному малюнку? (242, 203)
— Скільки одиниць ІІІ розряду у першому/другому числі?
— Скільки одиниць ІІ розряду в кожному числі?
— Скільки одиниць І розряду в цих числах?
Фізкультхвилинка
5. Формування обчислювальних навичок (с. 91, №508)
— Обчисліть значення виразів, тоді дізнаєтеся, які солодощі Карлсон з'їв сам, а якими поділився з Малюком. Відомо, що Карлсон поділився кексами під однаковими номерами.

Самостійна робота учнів.
80 - 8 • 4 + 5 = 53 36 : 6 - 36 : 9 = 2 2 • 9 • 4 = 72
80 - 8 • (4 + 5) = 8 36 : 6 + 36 : 4 = 15 3 • 6 : 9 = 2
Перевірка. Учні називають результати обчислень. Числа з'являються на екрані у зображенні кексів.
6. Удосконалення вмінь розв'язувати задачі
1) Розв'язування задачі № 509 (с. 91).
— Розв'яжіть першу задачу й використайте її розв'язок у другій задачі.
План
1. Скільки банок варення з'їдає Малюк упродовж тижня? (8 : 4 = 2.)
2. Скільки всього банок варення з'їдають за тиждень Малюк і Карлсон? (8 + 2 = 10.)
3. На скільки тижнів їм вистачить 20 банок варення? (20 : 10 = 2.)
2) Розв'язування логічної задачі (О. Гісь. Планета міркувань. 3 клас. — К.: ТОВ «Інститут сучасного підручника». — 2017. — 160 с.).
— Карлсон прилетів до Малюка переглянути мультфільм. Він помітив на столі банку абрикосового варення. На першій хвилині мультфільму Карлсон скуштував першу ложку варення. Воно йому так сподобалось, що за кожну наступну хвилину Карлсон з'їдав удвічі більше варення, ніж за попередню. Коли мультфільм закінчився, банка спорожніла. Скільки ложок варення містилося в банці, якщо мультфільм тривав 5 хвилин?
1 хв — 1 ложка
2 хв — 1 • 2 = 2 ложки
3 хв — 2 • 2 = 4 ложки
4 хв — 4 • 2 = 8 ложок
5 хв — 8 • 2 = 16 ложок
(1 + 2 + 4 + 8 + 16 = 31)
— Згадайте, скільки солодощів Карлсон з'їв, поки тривав наш урок. Чи можна їсти так багато солодкого? Чим можна замінити солодощі? (Фрукти, мед.)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 91, № 510, 511)
2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
— Чого навчилися на уроці?
— Які завдання були легкими, які — змусили замислитись?
— Над чим би хотіли ще попрацювати?