Конспекти уроків - Математика 3 клас - Частина 2 до підручника Н. П. Листопад - Т. М. Бондар 2020
Урок 90. Закріплення різних видів віднімання без переходу через розряд. Розв'язування задач та виразів з іменованими числами, виразів зі змінною
Усне додавання і віднімання
Додавання і віднімання в межах 1000
Мета: узагальнити і систематизувати вивчені види віднімання; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати задачі та вирази з іменованими числами, знаходити значення виразів зі змінною; розвивати логічне мислення учнів, уважність; виховувати товариськість; стимулювати цікавість до вивчення математики.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: уявна космічна подорож.
Освітні галузі: математична, природнича.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Вчити математику настала пора.
Сідайте тихо, дітвора.
Щоб усе прекрасно знати,
Будем добре міркувати,
Додавати, віднімати
І свій розум розвивати.
2. Перевірка домашнього завдання (с. 17, № 88, 89)
— Який результат виразу отримали? (№ 88.)
— Поясніть розв'язання задачі № 89.
— Які знання вам знадобилися під час виконання домашнього завдання?
3. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ми будемо подорожувати. Для нашої подорожі потрібно обрати транспорт. А який? Ви скажете мені самі, якщо правильно виконаєте наступне завдання.
4. Групова робота. Вправа на обчислення
— Перед вами — картки з прикладами. Обчисліть їх. Результати нанесіть на карту з числами. З'єднавши їх, у вас утвориться малюнок транспорту, на якому будемо пересуватися.
|
1 |
42 : 7 - 1 = 5 |
|
2 |
86 - 53 - 6 = 27 |
|
3 |
7 • 7 - 2 = 47 |
|
4 |
90 - 45 + 24 = 69 |
|
5 |
35 : 7 + 56 = 61 |
|
6 |
80 - 27 - 10 = 43 |
|
7 |
15 : 3 + 18 = 23 |
|
8 |
50 - 27 - 18 = 5 |

— У нас утворився малюнок ракети. Отже, вирушимо у подорож до невідомих планет, у космос. Що таке космос?
— Космос — простір для нас невідомий, тож у дорозі можуть статися різні пригоди. Будьмо готовими до них.
5. Каліграфічна хвилинка
— Перед польотом космонавти тренуються у спеціальних камерах, на них чекають різноманітні вправи. Перша вправа — каліграфічна.
— Скільки планет у Сонячній системі? (8, дев'ята планета Плутон, за дослідженнями вчених, уже не є планетою.)
— Напишемо цифру 8, схожу на безкінечність. А що є в нас безкінечним? (Усесвіт.)
6. Математичний диктант
Друга вправа для космонавта — математичний диктант.
· Запишіть найбільше трицифрове число.
· Запишіть найменше трицифрове число.
· Запишіть число, у якому 1 сотня, 8 десятків, 4 одиниці.
· Запишіть сусідів числа 800, 350.
· Запишіть різницю чисел 60 і 40.
· Запишіть добуток чисел 6 і 8.
Перевірка: 999, 100, 184, 799, 801, 349, 351, 20, 48.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Формування обчислювальних навичок
— Космонавту слід підготувати ракету. Обчисліть вирази та розфарбуйте свій транспорт.

2. Правила польоту
— Ракети готові до запуску в космос. Але, щоб стартувати, необхідно пригадати правила польоту.
Не викрикувати, не крутитись,
На учителя дивитись.
Якщо хочеш щось сказати —
Треба руку піднімати.
3. Удосконалення вмінь працювати з іменованими числами
— Ми — у відкритому космосі. Визначмо маршрут польоту.

— Визначимо відстань між планетами та масу деяких з них.
Планета «Іменовані числа»
700 км - 80 км 340 см + 120 см 110 кг - 6 кг • 5
100 кг - 80 кг 800 кг - 30 кг 60 км + 8 км • 5
Фізкультхвилинка
— Ми — на планеті «Відпочинку»!
Раз — підняти руки вгору,
Два — нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
Три, чотири — прямо стати,
Будем знову починати.
Щоб у космос нам летіти,
Треба вправи всім робити.
Раз — піднялись, два — присіли,
Хай мужніє наше тіло.
4. Формування вмінь розв'язувати задачу
— Бортовий комп'ютер показує, що поблизу нас планета «Чомучок». На цій планеті живуть чоловічки, які постійно говорять: «Скільки?», «Чому?», «На скільки?», «У скільки?». На цій планеті ми заллємо паливо у нашу ракету.
Задача. На автозаправку привезли 870 л бензину. Першого разу використали 300 л бензину, а другого — 250 л. Скільки літрів бензину залишилось на автозаправці?
5. Закріплення вмінь працювати з виразами зі змінною
— Подорожуймо далі, наступна зупинка — на планеті «Вирази зі змінною». Мешканці цієї планети просять вашої допомоги.
— Знайди значення виразу:
а + 60, якщо а = 730, а = 330;
с - 60, якщо с = 300, с = 1000.
6. Удосконалення вмінь працювати з рівняннями
— SOS! Терміново потрібна комусь допомога! Дізнаймося кому?
На планеті «Рівняння» зламався комп'ютер. Жителі не можуть обчислити розв'язки.
330 + n = 470 5 • c = 40 80 : b = 10
7. Логічна вправа. Планета «Логічні завдання»
1) Логічна задача.
У відкритій книзі пропущено декілька сторінок. На лівій сторінці дівчинка побачила номер сторінки — 12, а на правій — 15. Скільки сторінок було пропущено?
1 с.; б) 2 с.; в) 3 с.; г) 4 с.
2) Вправа «Лабіринт».
— Сідаймо за штурвал і летімо додому.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання на уважність
— З'єднайте крапки за шифром.
Наприклад:
А1-В2
А2-В1

2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
— Розкажіть про свою роботу на уроці. Чого навчилися? Які завдання було легко виконувати? Які — складно?