Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 2 до підручника С. О. Скворцової - Т. М. Бондар 2020

Урок 85. Додаємо і віднімаємо числа частинами. Робота над задачами. Обчислення значення виразів зі змінною
Розділ 4. Додаємо і віднімаємо числа з переходом через розряд у межах 100

Мета: скоротити міркування та запис розв'язання при обчисленні частинами; дослідити вплив дужок на значення виразу; закріпити вміння обчислювати значення виразу зі змінною та уявлення про масу тіла; формувати вміння розв'язувати задачі; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.

Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, танграм.

Тип уроку: комбінований урок.

Форма проведення: урок-казка (в гостях у кота Леопольда).

Освітні галузі: математична, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Всі за парти ми сідаєм.

До роботи приступаєм.

Щоб помилок уникати,

Треба добре рахувати.

2. Перевірка домашнього завдання (с. 86, № 3)

— Які відповіді ви отримали під час обчислення прикладів? Поясніть порядок обчислення.

3. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні наш клас отримав лист-запрошення на день народження кота Леопольда.

4. Каліграфічна хвилинка

— Чи запрошували вас колись на день народження? Які подарунки дарують на день народження?

— Ми котику подаруємо його портрет. Наведіть по точках. З яких цифр складається малюнок Леопольда? Покажемо коту, як ми їх уміємо гарно писати.

5. Математичний диктант

Потяг мчить, а не повзе,

На гостину нас везе:

«Чу-чу-чу, чу-чу-чу,

До Леопольда вас качу!».

— Щоб нам не було сумно їхати, напишемо математичний диктант.

· Обчисліть суму чисел 83 и 19, 65 і 37.

· Обчисліть значення різниці чисел 56 і 18, 74 і 39.

· Скільки сантиметрів становить 1 дециметр?

· Скільки дециметрів у метрі?

· Скільки місяців у році?

· Скільки днів у тижні?

· Скільки годин у добі?

Фізкультхвилинка

Раз, два, три, чотири,

Їдемо на іменини!

(Стрибки на носочках, руки на поясі.)

Будемо співати і танцювати,


Леопольда вітати!

(Плескання над головою.)

А потім, потім, потім


Будемо ми з котиком грати!

(Рухи руками праворуч-ліворуч.)

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Формування вмінь обчислювати значення виразів зі змінною (завдання на основі підручника, с. 87, № 1)

— Мишенята погризли наш букет. Тож маємо зробити новий. Швидко за справу! Адже ми вже під'їжджаємо до станції.

— Як називається цей вираз? (Буквений.)

— Що таке с, р, b, k? Назвіть компонент.

— Що слід зробити, аби обчислити значення буквеного виразу?

— Молодці! Букет відновлений! А ось і наша зупинка. Нас зустрічає сам іменинник — кіт Леопольд. Що потрібно сказати? («Вітаємо!» — і вручити кошик з квітами.)

— Що відповість іменинник? («Дякую!»)

— Що повинні зробити мишенята? (Перепросити.)

— Якою буде відповідь кота Леопольда? («Діти, нумо жити дружно!»)

2. Формування обчислювальних навичок (завдання на основі підручника, с. 87, № 2)

— Леопольд пригощає вас цукерками з арифметичною начинкою.

3. Логічна вправа

— Кіт Леопольд приготував інші гостинці. Він поклав у вазу 9 апельсинів. Але мишенята замінили 3 апельсини на яблука. Скільки стало овочів у вазі? (Апельсини і яблука — це не овочі.) Скільки фруктів? (9.)

4. Формування вміння розв'язувати задачі (с. 87, № 3)

Ляпота, ляпота!

Ми везем з собой кота,

Чижика, собаку,

Семена-забіяку,

Мавпу, папугу —

Ось компанія яка!

— Скільки друзів завітало на день народження кота Леопольда? (6.)

— Як звали хлопчика? (Семен.)

— Семен подарував коту яблука. А потім розповів, як він разом із сестрою їх збирав у садку.

— Прочитайте умову задачі. Хто з дітей збирали яблука? Скільки зібрала Наталка? (23.) Скільки зібрав Семен? (9.) Що відомо про яблука? (Серед яблук 20 були жовтими.) Що запитується в задачі? Чи можемо ми дати відповіді на запитання задачі? Чому? (Не відомо, скільки всього діти зібрали яблук.) Якою арифметичною дією відповімо на це запитання? (Додаванням.) Чи можемо ми відповісти на головне запитання задачі? Якою арифметичною дією відповімо на це запитання? (Відніманням.) Запишіть умову та розв'язання задачі.

Слід зазначити, що другий короткий запис також підходить до цієї задачі. Усе залежить від того, які ключові слова обрано.

5. Конструювання. Вправа «Танграм»

— День народження кота Леопольда завершується. Нумо зробимо йому ще один сюрприз з танграму.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання (с. 87, № 2)

2. Підсумок уроку. Рефлексія

— Оцініть свою роботу на уроці та розфарбуйте відповідним кольором торт: «Я — молодець!» — рожевим; «Працюватиму краще» — синім; «Треба потренуватися» — жовтим.