Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 - Т. М. Бондар 2019
Урок 28. Розв'язуємо задачі із зайвими числовими даними
Розділ 2. Додаємо і віднімаємо числа з переходом через десяток у межах 20
Мета: актуалізувати навички усних обчислень у межах 100 без переходу через десяток, уміння записувати й обчислювати значення виразів із дужками; формувати вміння вибирати числові дані, достатні для відповіді на запитання задачі, вміння розв'язувати задачі, обчислювальні навички додавання у межах 20 частинами і на основі переставного закону; закріпити вміння порівнювати величини; учити визначати порядок виконання дій у виразах із дужками; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.
Обладнання: картки для парної роботи, конструктор LEGO, ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: уявна подорож вулицями Математичного міста.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Наш урок математичний,
І цікавий і незвичний.
Ледарів у нас немає?
Руку кожен підіймає?
Один, два, три, чотири, п'ять —
Починаєм працювать!

2. Перевірка домашнього завдання
Робота з конструктором LEGO. Вправа «Кольорова вежа»
— Складіть кольорову вежу за відповідями прикладів.
Шифр
|
Зелений |
Синій |
Блакитний |
Оранжевий |
Червоний |
Жовтий |
|
14 |
13 |
12 |
8 |
6 |
5 |
Виконана робота (знизу вверх)
|
5 |
Жовтий |
|
13 |
Синій |
|
12 |
Блакитний |
|
8 |
Оранжевий |
|
6 |
Червоний |
|
14 |
Зелений |
— Поясніть спосіб розв'язання прикладів.
3. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ми уявно вирушимо у подорож вулицями Математичного міста.
4. Закріплення знання нумерації чисел першої сотні. Робота в групах
Вправа «Фруктова таблиця»
— Перша вулиця — Фруктова. На ній бабуся для своїх онуків купила багато фруктів. Та раптом вони розсипалися.

— Які числа заховалися за фруктами?
5. Каліграфічна хвилинка. Написання цифр 0, 3, 6, 8, 7
— Друга вулиця — Каліграфічна. Знайдіть цифри, що заховалися. Напишіть їх каліграфічно в порядку зростання.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Формування вміння визначати порядок виконання дій у виразах із дужками. Робота в парах
— Наступна вулиця країни Математики — Чайна, на якій пригощають чаєм. Налийте у чашки чаю. Визначте порядок виконання дій у виразах та обчисліть їх.
12 + (34 - 23) - 4
(4 + 8) - (12 - 6)
8 + (6 - 4) + 7
(11 - 7) + 8 - (6 + 3)

Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки дрібнії зронила.
Ми ті слізки позбираєм,
У травиці пошукаєм.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Розімнемо руки, ніжки.
Всі веселі, от чудово!
За роботу сіли знову!
2. Ознайомлення із задачами із зайвими числовими даними
— Зараз ми повернули до парку Незвичайних задач. Погляньте: на дереві сидить 20 пташок. Спочатку полетіло 7 пташок, а потім — ще 2. Скільки пташок полетіло?
— Про кого йдеться в задачі? (Про пташок.) Що вони робили на дереві? (Сиділи.) Скільки їх сиділо на дереві? (20.) Скільки спочатку полетіло? (7.) А потім? (2.) Що запитується в задачі? Якою арифметичною дією відповімо на запитання задачі? (Додавання.) Чи можна відразу відповісти на запитання задачі? (Так, бо нам відомі обидва числові значення.) Повторіть запитання задачі. Дайте відповідь. (9 пташок полетіло з дерева.) Яке числове дане не брало участі під час розв'язання задачі? Чому? (Тому що для відповіді на запитання задачі нам потрібно знати, скільки пташок полетіло.) Чи змінився б розв'язок задачі, якби пташок на дереві сиділо не 20, а 19?
— Ми вже знаємо скільки пташок сиділо на дереві та скільки полетіло. Поставте запитання. (Скільки пташок залишилося на дереві?)
3. Первинне закріплення (с. 31, № 1)
— У цьому парку є ще одна незвичайна задача. Попрацюйте із задачею № 1 у підручнику (с. 31).
4. Формування вміння порівнювати величини. Робота з LEGO
— Ми дійшли до вулиці Порівняльної. Скільки годин містить одна доба? (24.) Скільки в одному році місяців? (12.) Скільки в 1 місяці тижнів? (4.) Скільки в одному місяці днів? (30 або 31.)
— Порівняйте величини. Але це зробити ви не можете, оскільки друге число подано в іншій величині. Вам слід перевести в одну величину та порівняти числа. Відповідь покажіть цеглинкою LEGO.
|
12 год |
1 доба |
15 днів |
2 тижні |
2 доби |
25 год |
|
14 місяців |
1 рік |
3 тижні |
1 місяць |
1 місяць |
32 дні |
Перевірка. Учитель називає порівняння, а учні за визначеним знаком (більше, менше, дорівнює) показують за шифром відповідний колір.
Наприклад, 56 < 65. Діти показують зелену цеглинку.
Шифр
|
Більше > |
Менше < |
Дорівнює = |
|
Синій |
Зелений |
Оранжевий |
5. Формування обчислювальних навичок додавання і віднімання з переходом через розряд у межах 20. Робота з LEGO (с. 31, № 2)
— Переходимо на вулицю Обчислювальну.
— Обчисліть приклади. Відповіді покажіть цеглинками LEGO.
11 - 7 12 - 7 16 - 8
6 + 5 8 + 8 3 + 9
|
4 |
11 |
5 |
16 |
8 |
12 |
|
синій |
зелений |
оранжевий |
голубий |
червоний |
жовтий |
6. Логічна вправа
— Остання вулиця країни Математики — Логічна.
У Вінні-Пуха, П'ятачка і Кролика є три однакові квадрати, три однакові трикутники і три однакові кола. Вінні-Пух поклав на підлогу трикутник, на нього — квадрат, а зверху — коло. П'ятачок поклав спочатку квадрат, на нього коло, зверху — трикутник. Кролик поклав трикутник, на нього коло, а зверху квадрат. З'єднайте фігури із тваринками.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
— Сьогодні подорож вулицями містечка Математики добігає завершення. Ми повертаємо на вулицю Домашню.
1. Пояснення домашнього завдання (с. 31, № 2)
2. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
· На уроці я дізнався(лася)...
· Ці знання я використаю...
· Я легко виконав(ла) завдання...
· Мені було складно виконати...