Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 2 - Т. М. Бондар 2019
Урок 79. Спрощення виразів заміною додавання множенням. Розв'язування задач. Прямокутник
Розділ 4. Множення
Мета: формувати вміння використовувати переставний закон множення при обчисленнях; удосконалити вміння замінювати додавання множенням, розв'язувати задачі; ознайомитии з поняттями «ширина» та «довжина» прямокутника; учити визначати істотні ознаки прямокутника; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; виховувати самостійність.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, косинець, лінійка, танграм.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: урок-подорож до Простоквашино.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ми знову вирушимо до Простоквашино у пошуках скарбів.
3. Усні обчислення
І велике, і складне
Простоквашино оце,
По ньому ми пройдемо сміливо,
Проклавши маршрут уміло.

4. Каліграфічна хвилинка. Написання числа 22
— Ось ми в Простоквашино. Разом із друзями вирушаємо у пошуках скарбів.
— Перед нами річка. Яка гарна пташка плаває! Яку цифру вона нагадує? Лебідь перевезе нас через річку, якщо ми каліграфічно пропишемо число 22.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Засвоєння переставного закону множення. Актуалізація назв многокутників, а також поняття «прямокутник» (завдання на основі підручника, с. 94, № 560)
— Їдемо з друзями далі. Перед нами — стежка, викладена з геометричних фігур. Як вони називаються? (Многокутники.) На які види многокутників їх можна розподілити? (Трикутники, чотирикутники, п'ятикутники.) З-поміж яких многокутників будемо шукати прямокутники? (Серед чотирикутників.) Назвіть їхні номери. За якими ознаками кутів ви орієнтувалися? (Усі кути прямі.)
— На многокутниках написано приклади. Складіть рівність за зразком.

2. Формування вмінь обчислювати вирази по колу (за матеріалом підручника, с. 94, № 561)
— Обчисліть кругові вирази — і ви дізнаєтесь, яким шляхом ішли наші герої.

Фізкультхвилинка
|
Раз, два — всі присіли, |
(Присідають.) |
|
Потім вгору підлетіли. |
(Підстрибують.) |
|
Три, чотири — нахилились, |
(Нахиляння тулуба вперед.) |
|
Із струмочка гарно вмились. |
(Імітація умивання.) |
|
П'ять, шість — всі веселі |
|
|
Крутимось на каруселі. |
(Крутяться.) |
|
Сім, вісім — в потяг сіли, |
|
|
Ніжками затупотіли. |
(Тупочуть.) |
|
Дев'ять, десять — відпочили |
|
|
І за парти дружно сіли. |
3. Формування вмінь спрощувати вирази (за матеріалом підручника, с. 94, № 563).
— Стежка привела нас до лісу. Десь тут є скарб. Нумо його відшукаємо! Взяли друзі карту, а там написано: «Пройдіть 8 кроків уперед, потім ще 8, відійдіть назад 10 кроків». Скільки кроків ви пройшли? Довго так рахувати. Пес Шарик запропонував спростити ці вирази. Який доданок повторюється? Скільки разів? Обчислюємо вираз так: 8 + 8 - 10.
Почали друзі інші вирази спрощувати. Допоможіть їм!
2 + 2 + 2 + 2 + 40 6 + 6 + 40
4. Формування вмінь знаходити відповідний вираз за малюнком (за матеріалом підручника, с. 95, № 564)
— Почав дядя Федір яму копати. Раптом лопата вдарилася об щось тверде. Витягає дядя Федір каміння, а на ньому — приклади. Потім знайшов записку із завданням дібрати вираз до малюнка № 564.

5. Удосконалення вмінь розв'язувати задачі (за матеріалом підручника, с. 95, № 565)
— Повертаються друзі радісні додому. Зустрічають поштаря Печкіна. А той допитується, що дядя Федір, кіт Матроскін та собака Шарик знайшли. А вони йому задачу розповідають. Якщо Печкін її розв'яже, то скажуть і навіть місце покажуть, де знайшли скарб.
— Скільки автобусів поїхало на екскурсію? (3.) По скільки людей було у двох автобусах? Скільки в третьому? Чи можна одразу відповісти на запитання задач? Що для цього слід знати? (Скільки їхало у двох автобусах разом.) Якою дією відповімо на запитання задачі? (Множенням.) Чи можемо ми відповісти на головне запитання задачі? Що слід зробити? (Додати.)
6. Ознайомлення з поняттями «ширина», «довжина» прямокутника. Ознаки прямокутника (за матеріалом підручника, с. 95, № 566)
— Уранці Печкін приніс посилку для Дяді Федора. Якої вона форми? (Прямокутної.)
— Що ви знаєте про прямокутник?
— Що ви можете сказати про сторони прямокутника?
— У прямокутника є довша і коротша сторона. Довша — це довжина, коротша — ширина.

7. Формування вмінь вимірювати довжину і ширину прямокутника. Практична робота (за матеріалом підручника, с. 95, № 567)
— Наступного ранку Печкін привіз ще дві посилки. Розгляньте їх у підручнику. Виміряйте довжину і ширину посилок.

— Що цікавого помітили? Який висновок зробимо?
Висновок. Протилежні сторони прямокутника рівні.
8. Логічна вправа (с. 95, № 567)
— Почали друзі розпаковувати їх, але не можуть знайти мотузку, зав'язану вузлом. Допоможіть їм!
9. Геометричний зоопарк. Вправа «Танграм»
— Складіть із фігурок танграму силует Шарика та Матроскіна.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 95, № 569, 570)
2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
— Який математичний скарб ви сьогодні знайшли?
— Що запам'ятали на уроці?
— Чого навчилися?