Розробки уроків НУШ - Математика 2 клас Частина 2 до підручника С. О. Скворцової - Т. М. Бондар 2020

Урок 116. Вивчаємо правила порядку виконання дій у виразах
Розділ 5. Вивчаємо арифметичні дії множення і ділення, табличне множення та ділення

Мета: продовжити формувати розуміння арифметичних дій множення та ділення; актуалізувати знання і розуміння відомих випадків множення та ділення, відомих правил порядку виконання дій у виразах; ознайомити учнів із правилом порядку виконання дій у виразах без дужок, що містять дії різного ступеня, у виразах із дужками, що містять дії різного ступеня; формувати вміння визначати порядок виконання дій у виразах, розв'язувати прості задачі на множення та ділення; розвивати логічне мислення учнів; виховувати старанність, товариськість.

Обладнання: картки для групової роботи, цеглинки LEGO, ілюстративний та роздавальний матеріал.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Пролунав дзвінок.

Ми розпочинаємо наш урок.

Допитливі в класі діти

Про все хочуть знати на світі.

2. Усні обчислення. Гра «Математичний м'яч»

Повторення вивчених випадків множення та ділення з числами 0, 1, 10; додавання та віднімання у межах 100.

3. Каліграфічна хвилинка. Написання чисел 0, 1, 10

4. Перевірка домашнього завдання (с. 115, № 4)

— Які значення виразів отримали?

— Поясніть порядок дій у другому та третьому виразах. Які правила під час їхнього розв'язування потрібно було пам'ятати?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація знань про порядок дій у виразах на декілька арифметичних дій

1) Повторення правил порядку дій у виразах без дужок (с. 116, № 1).

— Згадайте, у якому порядку слід виконувати дії у виразах без дужок.

— Обчисліть значення виразів.

— Сформулюйте правило.

Правило. Якщо у виразі без дужок є лише дії додавання та віднімання, або лише дії множення та ділення, то дії виконують у тому порядку, в якому вони записані.

2) Повторення правила порядку дій у виразах з дужками (с. 116, № 2).

— У якому порядку слід виконувати дії у виразах із дужками?

— Обчисліть значення виразів.

— Сформулюйте правило, яким користувалися при обчисленнях.

Правило. Якщо у виразі є дужки, то в першу чергу виконують дії у дужках.

2. Узагальнення вивченого (с. 116, № 3)

— Перевірте, чи правильно зазначено порядок виконання дій.

— Де є помилки, поясніть, як виправити їх. (Помилок немає.) Обчисліть значення виразів.

— Чи були вирази з однаковим значенням? Поясніть їхнє розв'язання.

— Який вираз мав найбільше значення?

— Який вираз мав значення — не натуральне число?

— У яких виразах дія ділення виконувалася другою?

— Назвіть приклади, у яких спочатку знаходили добуток чисел.

3. Ознайомлення з правилом порядку дій у виразах без дужок, що містять дії різного ступеня (додавання, віднімання/ множення, ділення) (с. 116, № 4)

— Якою дією можна замінити множення? Множення — це додавання, але не звичайне — це додавання однакових доданків. Множення — дія вищого ступеня.

— Якою дією можна замінити дію ділення? Ділення — це віднімання однакових чисел, доки не одержимо нуль. Ділення — дія вищого ступеня.

— Отже, додавання й віднімання — це дії першого ступеня, а множення та ділення — це дії вищого порядку — другого ступеня. Тому у виразах, що містять дії різного ступеня, спочатку виконують дії другого ступеня — множення та ділення, і лише потім — додавання та віднімання.

— Обчисліть значення виразів відповідно до зазначеного порядку дій.

— Проаналізуйте виконану роботу. Зробіть висновок.

Правило. У виразах без дужок спочатку виконують дії множення або ділення, а потім — додавання або віднімання.

Фізкультхвилинка

БІЛОЧКИ

Раз, два! Пострибали!

Три, чотири! Назад стали.

Лапки вліво, лапки вправо,

Лапки вгору підняли.

Всі тихесенько присіли,

Потім знову підвелись.

І кружились, веселились,

Усміхнулись,

Й за науку знов взялись.

4. Первинне закріплення. Вправа «Вчитель» (с. 116, № 5)

1) Колективна робота. Визначення правильного порядку дій у прикладах.

2) Розв'язування прикладів у парах. Вправа «Кольорова вежа».

Шифр

Синій

Блакитний

Зелений

Оранжевий

Жовтий

Червоний

1

5

13

29

62

96

Виконана робота (зверху вниз)

Жовтий

62

Блакитний

5

Оранжевий

29

Червоний

96

Зелений

13

Синій

1

5. Удосконалення вміння розв'язувати задачі. Робота в групах. Розв'язування задач з буквеними даними

1-ша група

2-га група

3-тя група

4-та група

Задача 1.

Комп'ютер виконує за секунду d операцій. Скільки операцій він виконає за k секунд?

Відповідь: d • k операцій.

Задача 1.

У s акордеонів по t клавіш. Скільки всього клавіш у цих акордеонів?

Відповідь: t • s клавіш.

Задача 1.

У магазин завезли f ящиків персиків по a кг у кожному. Скільки кілограмів персиків завезли в магазин?

Відповідь: a • f кг персиків.

Задача 1.

У квітковому магазині склали p букетів по s квіток в кожному. Скільки квіток витратили на ці букети?

Відповідь: s • p квітів.

Задача 2.

На конкурсі «Голос країни» t учасників проспівало b пісень. Скільки кожен з учасників заспівав пісень, якщо кількість пісень кожного була однаковою?

Відповідь: b : t пісень.

Задача 2.

У k однакових телескопів z лінз. Скільки лінз в одному телескопі?

Відповідь: z : k лінз.

Задача 2.

На пульті керування телевізором d кнопок.

У скількох пультів m кнопок?

Відповідь: m : d пультів.

Задача 2.

На екскурсію виїхало n школярів по t пасажирів у кожному автобусі. Скільки автобусів з школярами вирушило на екскурсію?

Відповідь: n : t автобусів.

6. Логічні вправи

· Запишіть число 6 як суму однакових доданків трьома способами.

· У вітрині магазину лежить риба. Троє покупців хочуть купити по 3 рибини. Чи вистачить риби всім? По скільки рибин потрібно купити кожному, щоб усі пішли з магазину з покупкою?

· На трьох підвіконнях стояли квіти: на першому — 2, на другому — 3, на третьому — 5. Як переставити 1 квітку, щоб на двох підвіконнях стала однакова кількість квітів?

· Сергійко складав в кожну коробку по 2 сині, 2 зелені та 2 чорні ручки. У нього було 7 синіх ручок і по 5 зелених та чорних. Скільки коробок він зміг скласти?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання

Диференційовані завдання на індивідуальних картках (за вибором учителя).

2. Підсумок уроку. Рефлексія. Метод «Незакінчене речення»

· Урок навчив мене...

· Я запам'ятав(ла) такі правила порядку дій...

· Найцікавішим завданням на уроці було...

· Я зміг(змогла)...