Розробки уроків НУШ - Математика 2 клас Частина 2 до підручника С. О. Скворцової - Т. М. Бондар 2020
Урок 84. Розв'язуємо задачі: міркування від числових даних до запитання, міркування від запитання до числових даних
Розділ 4. Додаємо і віднімаємо числа з переходом через розряд у межах 100 (продовження)
Мета: формувати вміння міркувати від запитання задачі до числових даних або від числових даних до запитання задачі, розв'язувати задачі, додавати або віднімати двоцифрові числа частинами, обчислювати значення виразів за діями; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики; виховувати охайність.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, цеглинки LEGO.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Математика — наука
Точна і серйозна.
І прожить без неї нам
Навіть дня не можна.
Міркуємо — швидко!
Відповідаємо — правильно!
Лічимо — точно!
Пишемо — гарно!
2. Перевірка домашнього завдання (с. 85, № 4)
— Поясніть порядок виконання арифметичних дій у виразі.
3. Усні обчислення з використанням LEGO

4. Каліграфічна хвилинка
— Наведіть малюнок. З яких цифр складається пташка? Напишіть їх каліграфічно.

5. Математичний диктант
· Запишіть число, попереднє до 74.
· Запишіть число, наступне до 81.
· Збільште попередній результат на 5.
· Зменште число 48 на 8.
· Запишіть число, що стоїть між 31 та 33.
· Скільки слід додати до 73, щоб дістати 79?
· Яке число більше 63 і менше 65?
· На скільки число 58 менше, ніж 60?
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Формування вмінь розв'язувати задачі (с. 86, № 1)
— Прочитайте задачу. Що позначає число 9? Число 8? Скільки шишок залишилось у білки після того, як побувала сойка?
— Про що дізнаємося, обчисливши значення кожного виразу?
9 - 8 (9 + 8) - 10
9 + 8 10 - (9 + 8 - 10)
· На скільки більше соснових шишок, ніж ялинкових лежало у дуплі?
· Скільки всього шишок було у дуплі?
· Скільки шишок забрала сойка?
· На скільки більше шишок залишилося у дуплі, ніж забрала сойка?
Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки — раз!
На носках стоїть весь клас,
Два — присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! — і вгору,
Два! — і вниз,
На сусіда не дивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз — присіли, два — піднялись.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
2. Формування вмінь розв'язувати задачі двома способами (с. 86, № 2)
І спосіб (від запитання задачі до числових даних)
— Чи можемо ми відразу відповісти на запитання задачі? Чому? (Не знаємо, всього хробаків скільки зібрала синичка.) Якою арифметичною дією відповімо на її запитання? (Додаванням.) Чи можемо відповісти на головне запитання задачі? Якою арифметичною дією відповімо на її запитання? (Відніманням.)
Отже, ми від запитання задачі перейшли до числових даних, аналіз завершено.
ІІ спосіб (від числових даних до запитання задачі)
— Ми знаємо два числові значення: І — скільки великих хробаків зібрала синичка (9) та ІІ — скільки маленьких хробаків зібрала синичка (15). Про що ми можемо дізнатися за цими числовими даними? Якою арифметичною дією відповімо на це запитання? Якщо будемо знати два числові значення: І — скільки всього хробаків зібрала синичка; ІІ — скільки зібрав дятел, то що ми дізнаємось за цими числовими даними? Якою арифметичною дією відповімо на запитання задачі? Отже, ми від числових даних перейшли до запитання задачі.
— Запишіть умову та розв'язання задачі.
3. Удосконалення обчислювальних навичок (с. 86, № 3)
— Обчисліть значення виразів. Скористайтесь підказкою-схемою. Під час обчислення прокоментуйте свої дії.
4. Логічна вправа. Робота в парах (С. 86, №4)
— Поставте дужки так, щоб одержати істинні рівності.
32 + 16 - 11 - 5 = 42
32 + 16 - 11 - 5 = 32
5. Графічний диктант
— Намалюйте пташку по клітинках.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 86, № 3)
2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
· На уроці я дізнався(лася )...
· Ці знання я використаю...
· Я легко виконав(ла ) завдання...
· Мені було складно виконати...