Розробки уроків Математика 2 клас - М. Козак 2019

Урок 53. Довжина і ширина прямокутника (с. 55)
Додавання і віднімання в межах 100

Мета. Дидактична. Ознайомити учнів з поняттями «довжина прямокутника», «ширина прямокутника», з прийомом послідовного додавання двоцифрових чисел і з буквами латинського алфавіту.

Розвивальна. Розвивати вміння порівнювати, узагальнювати.

Виховна. Виховувати спостережливість, акуратність, ретельність під час виконання практичних завдань.

Засоби навчання. Підручник, зошит з друкованою основою, світлофорики, числові блокноти, картки з виразами, косинець.

Перебіг уроку

І. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

Усні обчислення.

Гра «Хто швидше покаже відповідь?». Учитель піднімає картку з виразом, а учні — числовий блокнот зі значенням цього виразу.

56 - 4    17 - 9    8 + 5    94 - 61

28 + 30    65 - 32    14 + 43    23 + 32





Завдання для опитування.

— Яку фігуру називають прямокутником?

— Вправа 1.

— Обчисліть значення виразу 26 - а, якщо а = 4.

— В одному ящику було 10 лимонів, а в другому — 24. Продали 12 лимонів. Скільки всього лимонів залишилося?

·    Як розв'язати задачу другим способом?

— У клоуна було 5 червоних кульок, а жовтих — на 2 більше. Скільки всього кульок було у клоуна?

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Довжина і ширина прямокутника.

Пояснення нового матеріалу.

Учитель креслить на дошці прямокутник, показує його довжину і ширину. Учні вимірюють довжину і ширину прямокутника із вправи 2, повідомляють їх, усно дають відповідь на запитання вправи.



Закріплення нового матеріалу.

Проводиться за вправою 3 (зошит з друкованою основою).





2. Ознайомлення з прийомом послідовного додавання двоцифрових чисел.

Пояснення нового матеріалу.

Колективна робота за вправою 3. Учні спочатку розглядають записи ліворуч, повідомляють, що тут додали спочатку десятки, потім одиниці, а тоді до суми десятків додали суму одиниць. Після цього розглядають записи праворуч і повідомляють, що в цьому випадку до першого доданка додали спочатку десятки другого доданка, а тоді до одержаного результату додали одиниці другого доданка. Відповідь одержали таку саму, як і при додаванні ліворуч. Учитель підсумовує, що додавати двоцифрові числа можна двома способами: порозрядно і послідовно.





Закріплення нового матеріалу.

Коментоване виконання вправи 4. Учні знаходять значення виразів другим способом.





3. Ознайомлення з латинським алфавітом.

Пояснення нового матеріалу.

— У багатьох народів мова і письмо, а значить — і алфавіт відрізняються від українського. У більшості країн Європи люди користуються латинським алфавітом. Ми теж ним користуємося, зокрема в математиці. Тому маємо знати, як читають букви латинського алфавіту.

Учні розглядають форзац підручника, ознайомлюються із записом і звучанням букв латинського алфавіту.





Закріплення нового матеріалу.

Проводиться за вправою 6.





ІІI. Розвиток математичних знань і вмінь.

Робота з підручником.

Колективна робота за вправою 5.

Робота в зошиті з друкованою основою.

·    Вправа 1 — самостійно, з наступним поясненням.

·    Вправа 2 — учні самостійно записують розв'язання обома способами. Під час перевірки пояснюють, про що дізналися у кожній дії. Переконуються, що обома способами отримаємо однакову відповідь задачі.

·    Вправа 4 — виконують учні, які працюють у швидкому темпі.

·    Вправи 5 і 6 — на домашнє завдання. На уроці учні обґрунтовують вибір дії.





Підсумок уроку.

— Як називають довшу сторону прямокутника? Коротшу?

— Прокоментуйте за схемою, як можна послідовно додати друге число до першого.