Розробки уроків Математика 2 клас - М. Козак 2019
Урок 17. Таблиця додавання числа 3 (с. 19)
Табличне додавання і віднімання з переходом через десяток
Мета. Дидактична. Ознайомити учнів із новими випадками таблиці додавання числа 3. Закріплювати вміння додавати число частинами. Вправляти учнів у складанні задач за схемою.
Розвивальна. Розвивати уважність, спостережливість.
Виховна. Виховувати самостійність під час виконання самостійної роботи, витримку під час гри.
Засоби навчання. Підручник, зошит з друкованою основою, записи на дошці для гри «Хто швидше досягне вершини?», світлофорики, прапорець.
Перебіг уроку
І. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.
Усні обчислення.
1. На дошці заготовлено «східці». Учні об'єднуються у три команди. Представники команд за чергою заповнюють клітинки, а інші члени команд їх перевіряють. Учень, який першим заповнить верхню клітинку, піднімає прапорець.
Якщо всі записи правильні, то всі члени команди плещуть у долоні — їхня команда перемогла.

2. Вправа 1. Третій і четвертий стовпчики.
Завдання для опитування.
— Поясніть, як зручно обчислити різницю чисел 11 і 2; суму чисел 9 і 2.
— Розкажіть таблицю додавання числа 2; таблицю віднімання числа 2.
— На які розрядні доданки можна розкласти число 74? Число 47?
— У саду росло 8 яблунь, а горіхів — на 3 менше. Скільки горіхів росло в саду?
— У дворі гралося 9 хлопчиків і 2 дівчинки. На скільки більше хлопчиків, ніж дівчаток, гралося у дворі?
II. Вивчення нового матеріалу.
Підготовча робота.
1. Доповнити до 10 числа 7; 8; 9.
2. Вправа 1. Перший і другий стовпчики (усно). Учитель звертає увагу, що до чисел 9 і 8 додавали число 3 двома способами. З'ясовує, яким способом зручніше додавати.
Пояснення нового матеріалу.
Проводиться за вправами 2 і 3.
Зразок пояснення до вправи 3.
— Щоб до числа 8 додати число 3, його зручно розкласти на такі дві частини, перша з яких доповнює число 8 до 10, тобто на 2 і 1; 8 плюс 2 дорівнює 10; 10 плюс 1 дорівнює 11.
Закріплення нового матеріалу.
1. Коментоване виконання вправи 4. Перший стовпчик виразів учні коментовано обчислюють біля дошки, другий — з місця, третій — самостійно, з наступною перевіркою.
2. Самостійна робота за вправою 1 (зошит з друкованою основою) з наступною перевіркою.
III. Розвиток математичних знань
Робота з підручником.
1. Вправа 5. Учні пояснюють, що означає кожний відрізок на схемі, складають і розв'язують задачу.
2. Вправа 6. Учні за чергою обчислюють значення виразів; обґрунтовують, який знак відношення треба записати.
3. Вправа 7. З'ясовують, що у послідовності двоцифрових чисел наступне число на 2 більше за попереднє, а між ними повторюється число 5.
Робота в зошиті з друкованою основою.
· Вправа 2 — самостійно, з наступною перевіркою.
· Вправа 3 — учні читають задачу, під керівництвом учителя на дошці виконують схему задачі.
Самостійно записують розв'язання і відповідь.

· Вправа 4 — виконують учні, які працюють у швидкому темпі.
· Вправи 5 і 6 — на домашнє завдання.
Підсумок уроку.
— Прокоментуйте за схемою, на які дві частини зручно розкладати число 3 при додаванні його до чисел 8; 9.
