Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 1 - Абрамюк Т. Л., Аралова Е. О., Оніщенко І. В. 2019
Урок 40. Наш символ і оберіг. Василь Скуратівський «Калина»
Щоб у серці жила Батьківщина...
Читання
Мета:
формування предметних компетентностей: розширити знання учнів про калину як символ України й оберіг; навчати визначати пізнавальну інформацію у прочитаному творі; удосконалювати читацькі вміння; розвивати зв'язне мовлення учнів, збагачувати їхній словниковий запас; розширювати світогляд учнів; виховувати любов до рідного краю, до природи, бажання її пізнавати й оберігати; виховувати повагу до національних традицій;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати, моделювати, прогнозувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати; уміти висловлювати рефлексивні та оцінні судження;
комунікативної: володіти позитивними навичками спілкування, уміти налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;
інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію;
соціальної/громадянської: уміти працювати в парі з усіма в колективі;
загальнокультурної: дотримувати норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.
Обладнання: портрети В. Скуратівського, Богдана Хмельницького, аудіозапис козацької пісні «Ой у лузі червона калина», ілюстрації калини, репродукція картини Дмитра Добровольського «Червона калина» (або https:// jmil.com.ua/2015-5/vernisage).
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська, історична, соціальна і здоров'язбережувальна, природнича.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось — не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати —
Щоб не було нам мороки,
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд. Часу не гаймо
І урок наш починаймо.
2. Психологічна настанова на урок. Вправа «Сонечко»
— Намалюйте сонечко. Яке воно, сонечко?
— А тепер уявіть, що сонечко — це ви. І так як сонечко лагідно зігріває землю, все навколо, так і ви своїми промінчиками посилаєте навколо й одне одному тепло, світло, радість, позитив. У такому приємному настрої починаємо наш урок. Він обов'язково мине дуже продуктивно.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Артикуляційні вправи
1) Вправа «Подивись і повтори».
· Витягніть губи трубочкою;
· зімкніть губи;
· покажіть губами букву О;
· оближіть губи; y зробіть язичком рухи маятника.
2) Робота над скоромовкою.
Ранком Лара з Мариною милувались калиною.
— Прочитайте повільно і чітко скоромовку. Вимову яких звуків вона тренує?
Читання скоромовки у різні способи (повільно, швидко; парами, групами, індивідуально).
2. Вправа «Впізнай з першого погляду»
— Швидко впізнайте і прочитайте слова з відсутніми літерами.
|
шк-л-р |
г-р-б-ць |
хв-л-н- |
|
вч-т-ль |
ж-р-в-ль |
с-к-нд- |
|
хл-б-р-б |
с-р-к- |
г-д-н- |
|
ль-тч-к |
в-р-н- |
т-жд-нь |
|
л-к-р |
ж-йв-р-н-к |
м-с-ць |
|
д-р-кт-р |
с-л-в-й |
ст-л-тт- |
|
в-х-в-т-ль |
л-ст-вк- |
в-вт-р-к |
|
б-д-в-льн-к |
д-т-л |
ч-тв-р |
3. Відгадування загадок
І червона, й соковита,
Та гірка вона все літо.
Припече мороз — вона
Стала добра й смачна. (Калина.)
Хто ж ті ягоди не знає,
Від застуди їх приймає.
На кущах вони висять,
І, як маків цвіт, горять.
Тільки це не є малина.
Що за ягода? (Калина.)
— За якими ознаками здогадалися, що це калина?
(Демонстрування ілюстрацій, бажано зображення калини в різні пори року.)
4. Вправа «Асоціації»
— З чим асоціюєте слово калина?

5. Вправа «Знаємо. Хочемо дізнатися. Дізналися»
— Пригадайте, що ви вже знаєте про калину з уроків, з розповідей дорослих, з книжок чи телепередач, з мережі Інтернет. (Заповнюють 1-й стовпчик таблиці.)
|
Знаємо |
Хочемо дізнатися |
Дізналися |
6. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні ми ознайомимося із твором українського письменника, народознавця Василя Скура-тівського, дізнаємося, чому українці так шанують і люблять цю рослину. (Заповнюють 2-й стовпчик таблиці.)
7. Додаткова інформація про Василя Скуратівського (для вчителя)
Скуратівський Василь Тимофійович народився 25 жовтня 1939 року в глухому поліському хуторі Забуда на Житомирщині у родині селян. Батько був знаним на селі столяром, виготовляв діжки, скрині, ліжка, вулики та інше. У родині було п'ятеро дітей, однак вижило двоє: старша сестра Ольга та найменший і єдиний син Василь. Хлопчик з дитинства любив читати. У 13 років вирішив стати письменником, написав першого вірша і надіслав до районної газети. Відповідь не забарилась — порадили більше читати і краще вивчати рідну мову та літературу. Однак хлопець був наполегливим, тому продовжував надсилати до редакції нові свої вірші, байки, замальовки, дописи. З часом їх почали друкувати.
Працював журналістом. З 1970 року з'являються перші статті на народознавчу тематику. 1987 року виходить друком книга «Берегиня», яка витримала не одне видання і зацікавила народознавством у країні. Усього за життя письменника було видано понад 20 книг.
Василь Скуратівський пропагував традиційну культуру, обряди. Ініціював започаткування уроків народознавства у школах, одним із організаторів фестивалів: «Котилася торба» (дитячі ігри), «Коляда» (новорічні та різдвяні традиції), «Берегиня» (міжнародний фестиваль фольклору).
Помер 16 грудня 2005 року. Похований у Києві на міському Берковецькому кладовищі.
8. Робота над текстом В. Скуратівського «Калина»
1) Виразне читання статті вчителем.
2) Перевірка первинного сприймання змісту твору.
Перевірка емоційного сприймання змісту
— Що вас здивувало у творі? Захопило, було несподіваним?
Словникова робота
· Самостійне здобування інформації (с. 52).
— У тексті згадується ім'я Богдана Хмельницького. Хто це такий? (Демонстрування портрета.)
— Що означає слово символізує?
· Пояснення значення незрозумілих слів чи висловів.
Символ — умовне позначення якогось предмета, поняття або явища.
Насамкінець — під кінець.
Дбайливо — старанно, пильно.
· Читання слів «луною» за учнем, який гарно читає.
|
клен |
козацької |
заморозки |
|
береза |
Хмельницького |
боротьби |
|
верба |
дбайливо |
накличете |
|
калина |
насамкінець |
відходять |
— Знайдіть і прочитайте слово з буквою, що завжди позначає два звуки.
— Прочитайте слова, що означають дію предмета; назву рослин.
— Знайдіть і прочитайте слово, що означає власну назву.
Фізкультхвилинка
Зупиніть навчання час!
Фізкультпауза у нас.
Руки, наче крила в птаха,
Що летить, не знає страху.
Вгору — вниз їх підіймаю
І доверху підлітаю.
А тепер — метелик я,
Рух дає мені життя.
До плечей згорну я руки,
Колові зроблю я рухи.
А голівкою покрутим —
Небезпек не має бути.
Якщо поруч небезпека, —
Геть втікаємо далеко.
3) Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
Робота в парах. Читання тексту учнями «Обличчям до обличчя»
Поглиблене усвідомлення фактичної інформації
Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання
— Які дерева є символами України?
— Як ви розумієте вислів з давніх-давен? часи Богдана Хмельницького?
— Чому українці так дбайливо охороняли й доглядали калину?
— Коли зацвітає калина? Доведіть словами тексту.
— Знайдіть і прочитайте абзац, у якому є прислів'я.
— Які заборони згадуються у тексті? Прочитайте.
— Знайдіть і прочитайте слова, написані з великої букви (крім перших слів у реченні). Що вони означають?
— Яка козацька пісня згадується в тексті? Прочитайте її слова.
4) Слухання аудіозапису пісні «Червона калина».
— Послухайте пісню, зверніть увагу на її настрій. (Бадьорий, попри на невеселі слова.)
— У тексті пісні постійно йде паралель калина — Україна: калина похилилася — Україна зажурилася, калину піднімемо — Україну розвеселимо... Дійсно, калина — символ України.
5) Робота за репродукцією картини Дмитра Добровольського «Червона калина».
— Розгляньте картину. Яку пору року зображено? Чому так уважаєте?
— А чи впізнаєте час доби, що відтворив художник? Як гадаєте?
— Яка рослина росте понад тином?
— Художник не виписав деталей, ми розуміємо: це калина — український оберіг, один із символів нашої Батьківщини.
— А що зображено на другому плані, за кущами?
— Це сучасна хатинка? Що про це свідчить?
— Наші предки саджали калинові кущі на найпочеснішому місці у садибі — перед вікнами, навколо хатини, мов своєрідний оберіг. Калина і справді оберігала господарів, зокрема допомагала їм (та й досі допомагає) долати хвороби.
Фізкультхвилинка для оченят
Дуже довго ми трудились,
Наші оченятка потомились.
Очі слід нам пожаліти, —
Дати час їм відпочити.
Всі заплющте оченята
Та й лягайте спочивати.
Зараз можна вже вставати
Й оченята відкривати.
6) Вправа «Ґронування».
— Пригадаймо, які інші символи нашого народу ви знаєте.

(Рослинні: калина, верба, тополя, барвінок; тваринні: лелека, журавель; вишиванка, рушник, вінок, писанка, хліб, біла хата...)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Рефлексія
Вправа «Знаємо. Хочемо дізнатися. Дізналися»
Заповнення 3-го стовпчика «Дізналися».
— На початку уроку ми записали, що дізнаємося, за що українці люблять і поважають калину. Чи виконали ми це завдання? Що ми зафіксуємо у третьому стовпчику нашої таблички?
2. Домашнє завдання
Прочитати текст; знайти і послухати пісні, у яких згадується калина.