Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 1 - Абрамюк Т. Л., Аралова Е. О., Оніщенко І. В. 2019
Урок 24. Медіавіконце: книжка. Олександр Пахоменко «Мов краплин у Дніпрі...»
Читаємо і пізнаємо таємниці рідної мови
Читання
Мета:
формування предметних компетентностей: ознайомити учнів зі структурою книги; учити в ній орієнтуватися; з'ясувати значення книг у житті людини; розвивати навички говоріння і слухання, уміння висловлювати свої думки, культуру мовлення;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: дотримувати послідовності виконання роботи під керівництвом учителя; уміти висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання, виконувати завдання за інструкцією; переключатися з одного виду роботи на інший;
комунікативної: уміти висловлювати свої думки; спілкуватися під час виконання завдань, зв'язно передавати почуте, побачене, прочитане;
інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію, знаходити у тексті конкретні відомості;
здоров'язбережувальної: розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою, дотримувати правильного;
загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці;
соціальної/громадянської: співпрацювати в групі, планувати взаємодію з учасниками спільної діяльності.
Обладнання: картки із словами — назвами частин книги, виставка книжок (бажано різножанрових) із класної бібліотеки, на парті у кожного учня — улюблена книжка, відеозапис «Цікаві факти про книги» (https://youtu.be/_ rp_xBq_87o), конверти із завданням для роботи в групах.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Всі мерщій сідайте, діти,
Домовляймось — не шуміти,
На уроці не дрімати,
А старанно працювати.
І щоб не було мороки, —
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаєм,
Працювати починаєм.
2. Психологічна настанова на урок. Вправа «Комплімент»
— Об'єднайтеся у пари, візьміться за руки, усміхніться одне одному. Скажіть своєму партнерові кілька добрих слів, за щось похваліть його. Він, у свою чергу, повинен подякувати і висловити комплімент вам.
— Сподіваюся, ваш настрій чудовий, і ви готові працювати.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Робота над загадкою
Бачити — не бачить,
Чути — не чує,
Мовчки говорить,
Дуже мудрує. (Книжка.)
— За якими ознаками здогадалися, що це книжка?
— Як ви розумієте вислів мовчки говорить?
— Яким чином книжка може мудрувати?
2. Повідомлення теми та завдань уроку
— Отже, ви вже здогадалися, про що йтиметься на нашому уроці?
— Сьогодні ми будемо працювати з книжками, дізнаємося, як улаштована книга, з яких елементів складається, хто її створює.
3. Робота над віршем Олександра Пархоменка «Мов краплин у Дніпрі...» (с. 32)
1) Вправа «Рибки»: самостійне мовчазне читання вірша.
2) Перевірка сприймання змісту твору.
— Скільки книг існує на світі?
— Які порівняння використав автор, аби показати величезну кількість книжок на землі?
— Ким для людини є книжки? Як про це говорить автор? Прочитайте.
3) Виразне читання вірша вголос.
4. Вправа «Фантастичні гіпотези»
— Уявіть ситуацію: у світі зовсім немає книжок. Як зміниться життя людини?
5. Робота в групах. Вправа «Утвори прислів'я»
— Із окремих слів утворіть прислів'я та поясніть їхній зміст.
I група. Книгу, розуму, читай, набирай. (Книгу читай — розуму набирай.)
II група. Книга, розуму, а, мала, надала. (Книга мала, а розуму надала.)
III група. Книга —, знань, світ, у, міст. (Книга — міст у світ знань.)
IV група. Хто, читає, той, книгу, має, розум, і. (Хто книгу читає, той і розум має.)
V група. Книгу, знати, читати, усе. (Книгу читати — усе знати.)
Презентація роботи груп.
Фізкультхвилинка
Станьмо, діти, чітко в ряд —
Вирушаємо у сад.
Руки вгору піднімаєм,
Груші, яблука збираєм.
Назбираємо багато,
Щоб узимку ласувати.
Ширше, діти, треба стати,
Будем дрова ми рубати.
Раз — підняти руки вгору,
Два — змахнули всі додолу
І рубаємо завзято:
Хай тепло приходить в хату!
Руки на пояс ставимо всі,
Будем стрибати, мов горобці:
Скік вперед і скік назад.
Крильця вниз всі опустили
І на місці походили.
6. Робота за ілюстраціями підручника (с. 32)
— Розгляньте виставку книжок, зображену у підручнику. З якими з них ви знайомі? З якою книжкою ми зустрічалися? Чи має вона автора?
— Які з поданих книжок мають автора? Де в книжках зазначено прізвище автора?
— Які книжки допомагають вам розумнішати?
— Які книжечки читаєте на дозвіллі?
— Чи відрізняються книжки для дорослих від книжок для дітей? Чим?
7. Практична робота. Ознайомлення зі структурою книги
— Хоч книжки для дорослих і для дітей мають свої відмінності, але у них є і багато спільного. Візьміть до рук свою улюблену книжку. Розгляньте її обкладинку. Про що можна дізнатися із неї? (Гм'я та прізвище автора, назву книжки.)
(На дошці вивішують картку зі словом «обкладинка».)
— Зверніть увагу, чим цікавіша та влучніша назва у книжки, тим її хочеться швидше прочитати. Покажіть на книжках з виставки обкладинку та ім'я автора і назву книжки.
— Розгорніть обкладинку. Перед нами — частина книжки, що називається форзац. Він з'єднує обкладинку з першою сторінкою, де повторюються відомості про автора і назву книги, — титульним аркушем. Він може бути однокольоровим, а може містити малюнки. Розгляньте форзаци та титульні аркуші власної книжки та підручника. Знайдіть і покажіть на книжці з виставки форзаци і титульні аркуші.
(На дошці вивішують картки зі словами «форзац», «титульний аркуш».)
— А чи цікавою була б дитяча книжка без малюнків?
— Коли ви берете до рук книжку, то обов'язково переглядаєте малюнки. Вони вам допомагають уявити, про що книжечка. Яким словом ще називають малюнки в книжці?
(На дошці вивішують картку зі словом «ілюстрація».)
— Крім малюнків словом ілюстрація називають фотографії, карти, схеми, таблиці, які доповнюють текст.
— Якщо книжка складається із кількох творів, то для швидкого і зручного пошуку необхідного у книжці є зміст — своєрідний путівник книжкою. Він може міститися здебільшого наприкінці книжки, але буває і на початку.
(На дошці вивішують картку зі словом «зміст».)
— Знайдіть у підручнику зміст. Знайдіть і покажіть у книжці з класної бібліотеки зміст.
Фізкультхвилинка для очей

8. Створення реклами своєї улюбленої книжки. Вправа «Незакінчене речення» (підручник, с. 33)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Рефлексія. Перегляд відеозапису «Цікаві факти про книги»
2. Вправа «Мікрофон»
— Ви прорекламували свою улюблену книжку однокласникам, тому дайте відповідь на такі запитання.
· Яку книжку ти хотів би прочитати?
· Які цікаві факти про книжку тебе здивували?