Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 1 - Абрамюк Т. Л., Аралова Е. О., Оніщенко І. В. 2019

Урок 50. Написання з великої букви назв гір, річок, озер, островів, морів. Знаходження в тексті відповіді на запитання. Складання тексту для реклами
Досліджую іменники
Українська мова

Мета: ознайомити учнів з випадками вживання великої букви у назвах гір, річок, озер, островів, морів; удосконалювати вміння знаходити відповіді на запитання; розвивати мовлення, спостережливість, пильність; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; сприяти вихованню любові до рідного краю.

Обладнання: картки для гри «Хто більше?», вправи «Зашифроване слово», кубик, цеглинки LEGO із характеристикою морів, картки для ґронування, смайлики та зображення гори.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: уявна подорож Україною.

Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська, соціальна і здоров'язбережувальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу. Емоційне налаштування. Вправа «Девіз творчих та винахідливих»

Дітям пропонується перед початком роботи промовити такі слова:

Видумуй, пробуй, твори!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь,

І про кмітливість не забудь!

2. Гра «Хто більше?». Робота в групах

Завдання: за відведений час пригадати та записати якомога більше слів у кожний стовпчик.

Імена людей

Прізвища людей

Клички тварин

Назви міст і сіл





1) Об'єднання у 6 груп.

2) Виконання завдання в групах.

3) Презентація результатів роботи груп.

4) Підбиття підсумків гри.

3. Розумова гімнастика

— Спробуйте відгадати назви міст за підказками.

Жито і мир (Житомир)

їв Микола (Миколаїв)

Іван Франко (Івано-Франківськ)

Яке місто повзає? (Ужгород)

4. Вправа «Знайди слово». Робота в парах

5. Каліграфічна хвилинка

Оо Рр Гг Мм го ор ри річ чк ки оз зе ер ра мо ор ря

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку

— Друзі, чи любите ви подорожувати?

— Які місця ви вже встигли побачити під час подорожі? А де б ще хотіли побувати у майбутньому?

— Чудово, тож запрошую вас сьогодні в уявну подорож «Мандруємо Україною».

2. Робота за підручником (с. 67-68)

1) Виконання вправи 1.

— А почнемо ми з розповіді, що підготувала для вас Родзинка.

— Прочитайте розповідь. Назвіть виділені слова. З якої букви вони написані? Чому?

2) Вибіркове списування. Виконання вправи 2.

— Знайдіть у тексті речення — відповіді на запитання Родзинки.

— Запишіть їх. Підкресліть назви гір і озера.

Фізкультхвилинка

Дзінь-дзелень, дзінь-дзелень,

Працювали цілий день.

А тепер спочинем трішки,

Розімнемо ручки й ніжки.

Руки вгору, руки вниз,

На всі боки повернись.

У долоньки поплескали

І руками помахали.

Ніжками затупотіли,

Потім дружно всі присіли.

Встали хутко, посміхнулись

І до праці повернулись.

3. Робота над загадкою

Серед села корито

Водою налито,

Біля нього вербичка пухнаста

І калина гілляста

І малеча, і дорослі

Часто йдуть до нього в гості. (Озеро.)

4. Продовження роботи за підручником

1) Виконання вправи 3. Читання тексту «Обличчям до обличчя».

(Учні повертаються обличчям одне до одного й у парі читають напівголосно по одному реченню.)

— Про яке озеро розповів Ґаджик?

2) Вправа «Кубування».

— Зважаючи на інформацію від Ґаджика, опишіть озеро Світязь.

·    Яке озеро Світязь? (Глибоке, з прозорою та м'якою водою.)

·    Де воно розташоване? (На Волині біля міста Шацьк.)

·    З чим його можна порівняти?

— Що нагадує вам це озеро?

3) Виконання вправи 4. Гра «Записна книжка».

— Пропоную записати до записної книжки важливу інформацію про озеро Світязь, щоб принагідно поділитися нею з друзями.

Учні виписують виділене речення, обираючи правильні букви.

— У яких словах обрали велику букву? Чому? Підкресліть ці слова.

4) Виконання вправи 5. Вправа «Зашифроване повідомлення».

— Ми продовжуємо мандрувати Україною. Що будемо досліджувати далі, дізнаєтеся, якщо закінчите речення.

Непосидливій водичці любо плинути у...

— Так, це річка. А які річки України ви знаєте?

— На яких річках бували?

— Друзі, а чим це так здивований Щебетунчик? Він надіслав нам повідомлення. Прочитаймо його — і все дізнаємося.

— Але повідомлення зашифроване!!! Хто зможе прочитати його?

(Учні фронтально читають текст.)

— Чим був здивований Щебетунчик? (Назвою річок.)

— Запишіть ці назви. З якої літери ви будете писати ці слова?

Вправа для очей

Раз, два —

Рівно голова!

Три, чотири, п'ять —

Нумо очі закривать!

Шість, сім —

Розкривають очки всі!

На вісім знов позакривали,

Міцненько так їх потримали

Та й все спочатку розпочали.

П' ять разів отак зробили,

За роботу знову сіли.

5) Виконання вправи 6. Гра «Збери вежу». Робота в групах.

·    Об'єднання у групи по 4 учні.

·    Розподіл обов'язків у групі.

Двоє учнів читають по черзі текст вправи, двоє — збирають вежі.

·    Презентація результатів роботи в групах.

Представники груп зачитують опис Чорного та Азовського морів зі складеної вежі.

Чорне море: велике, глибоке, чистий лазурний колір, багато гальки.

Азовське море: найменше, має піщане дно, вода сіро-зелена, сіро-блакитна.

6) Виконання вправи 7. Коментоване письмо.

— Запишіть відповіді на запитання. З якої літери ви напишете назви морів?

5. Вправа «Ґронування»

— Протягом останніх уроків ми знайомилися з випадками вживання великої літери у словах. А чи знаєте ви, як маленька буква стала великою?

— Тоді послухайте казку...

Жила собі маленька буква. Її ніхто не хотів помічати: часто пропускали, недописували.

— Чому мене не помічають, чому часто пропускають учні? — скаржилася вона дядькові Алфавіту.

— Ти маленька, тому й не помічають, — поважно відповів старий.

І надумала тоді буква свої справи налагодити: «Спробую-но я із середини речення переміститися на початок».

І сталось диво. Почали всі поважати букву, писати її великою. Сподобалось це букві. І наважилась вона дати назву містам, селам, вулицям, річкам, морям та озерам, горам та долинам, прилаштувалась до імені, по батькові, стала на перше місце в прізвищах і навіть у кличках тварин. Запишалася буква, розтовстіла, виросла. І тепер усі слова, що починаються з неї, пишуться з великої літери.

— Пропоную підбити підсумок. Коли пишеться велика літера у словах? Учні відповідають, а вчитель паралельно ілюструє їхні відповіді на дошці.

6. Складання тексту для реклами. Робота в групах

1) Повідомлення вчителя.

— Друзі, наша подорож добігла кінця. Чи сподобалося вам мандрувати Україною? А чи хотіли б ви запропонувати подорож своїм друзям та рідним?

— Що необхідно зробити, аби зацікавити людину чим-небудь: цікавим фільмом або новим зручним портфелем, чи неймовірною подорожжю, наприклад, до озера Світязь? (Слід розповісти про це, зробити рекламу.)

— Отже, і я пропоную вам зараз придумати рекламу мандрівки одним з куточків України.

2) Об'єднання в 5 груп.

3) Отримання конвертів з матеріалами: назва об'єкта реклами та допоміжний матеріал (основні відомості про об'єкт, що можуть бути використані в рекламі).

4) Презентація робіт груп.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Гра «Істинне — хибне»

Учитель читає твердження. Якщо воно істинне — учні піднімають зелену цеглинку, якщо хибне — червону.

·    Перше слово в реченні пишеться з маленької букви.

-

·    Деякі імена та прізвища пишуться з великої букви.

-

·    Назви міст і сіл пишуться з великої букви.

+

·    Клички тварин завжди пишуться з великої букви.

+

·    Слова Дніпро, Десна пишуться з маленької букви.

-

·    У словосполученні «гори Карпати» слово гори пишеться з маленької букви, слово Карпати — з великої.

+

2. Бесіда

— Пригадаймо, де ми побували сьогодні протягом уроку.

— Про які ще випадки вживання великої букви дізналися під час мандрівки?

3. Вправа «Інтерв'ю». Робота в малих групах

— Розпитайте своїх однокласників про відомі місця України.

4. Рефлексія «Висока гора»

— Розташуйте на горі свій смайлик відповідно до рівня ваших досягнень на уроці.

5. Домашнє завдання

С. 68, впр. 10, 11 (усно).