Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022
Звірі. Чим звірі відрізняються від інших тварин?

Мета: ознайомити учнів з головними істотними ознаками звірів; збагатити знання новими відомостями про живлення звірів; учити описувати спільні і відмінні ознаки тварин; прищеплювати любов до природи, бережливе ставлення до тварин.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки звірят та їх мам, малюнки вовка, корови, лисиці, підручник “Природознавство” Гільберг Т.Г., Сак Т.В. 1 клас, мікрофон.
Хід уроку
І . Організаційний момент
1. Привітання
- Доброго ранку, травам росистим!
- Доброго ранку, квітам барвистим!
- Доброго ранку, сонечку ясному!
- Людям усім і усьому прекрасному!

2. Девіз уроку:
Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно й гарно!
Якщо хоч відповідати,
Треба руку піднімати!
Суму місця в нас нема,
Нам посмішка допомага!
3. Вправа “Синоптики”
- Яка зараз пора року?
- Який місяць надворі?
- Яке сьогодні число?
- Тепло чи холодно надворі?
- Який стан неба?
4. Хвилинка - цікавинка
- Ми з вами знаємо, що погоду можуть передбачати і тварини. Давайте пригадаймо деякі з них з попередніх уроків.
ü Перед сніговицею галки та ворони голосно кричать.
ü Взимку горобці дружно цвірінькають — на відлигу.
ü Білка робить великий запас горіхів — чекай холодної зими.
ü Снігур співає на сніг і завірюху.
ü Синиці починають зранку пищати — вночі буде мороз, ховаються під дах — на хуртовину.
ü Сорока літає поблизу житла, лізе під стріху- буде завірюха.
ü Білка мостить гніздо низько — на морозну зиму, а високо — зима буде теплою.
ü Пес на снігу згортається калачиком — на мороз.
ü Кіт шкрябає підлогу — на вітер, завірюху.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальне опитування
- Яку тему ми вивчаємо? (Тварини).
- До якої природи належать тварини? (До живої).
- Доведіть. (Тварини дихають, ростуть, розмножуються, живляться, відмирають).
- А рослини ж теж дихають, ростуть, розмножуються, живляться, відмирають, чим же тварини відрізняються від рослин? (Тварини переміщаються і ростуть тільки у молодому віці).
2. Гра “Роздивись та пригадай!”

- Пригадайте все, що ви знаєте про риб.
— Риби живуть в океанах, морях, річках та ставках.
— Тіло у риб сплюснуте, вкрите лускою.
— Риби плавають з допомогою плавців.

- Це хрущ — комаха.
— Комахи — найчисленніша група тварин.
— До неї належать метелики, жуки, мурашки, бабки, коники — стрибунці. Джмелі та багато інших.
— Вони стрибають, бігають, літають. Повзають, плавають.
— Усі комахи мають 6 кінцівок.
— Тіло комах складається з 3 частин: голови, грудей і черевця.
— За допомогою вусиків комахи відчувають запах.

- Снігур — це птах.
— Тіло птахів вкрите пір’ям.
— Замість передніх кінцівок — крила.
— Форма тіла особлива. Вона допомагає йому літати.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Створення проблемної ситуації.

- Діти, а хто це? (Їжак)
- До якої групи тварин належить?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Щоб дізнатися до якої групи тварин належить їжак, ми розгадаємо кросворд. Для цього вам потрібно розгадати кросворд.
Кросворд “Звірі”

1) Любить солодощі примат —
Це людини молодший брат.
Від бананів до безе
Обожнює … (шимпанзе).
2) По полю гасає, овечок хапає. (Вовк)
3) Ласую малиною
І медком бджолиним. (Ведмідь)
4) У кішки китиці на вухах,
Щоб звуки всі уважно слухать.
Ти не скажеш кішці: “Брись!”
Обережно, бо це ― … (Рись).
5) Червонясту шубку має.
По гілках вона стрибає.
Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто, оченята…
Хто це? Спробуй відгадати! (Білка).
- Яке ключове слово кросворду? (Звірі).

- Сьогодні ми продовжимо мандрівку царством ТВАРИН. На Землі живе більше 1 млн. 500 тис. різноманітних тварин. Хоча всі вони різні проте багато з них мають щось подібне. За спільними ознаками вчені об’єднали тварин у групи , саме за істотними ознаками. Істотні ознаки риб, комах і птахів ми вже знаємо. Тож спробуймо визначити істотну ознаку звірів.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з картинками

(тигр, заєць, корова; морж, кажан, кінь; синій кит, дельфін, олень.)
- Кого ви бачите на малюнку? (по рядах)
- Назвіть істотні ознаки звірів. (Тіло вкрите шерстю.)
- Але не у всіх звірів тіло вкрите шерстю!

Висновок: тільки звірі вигодовують своїх малят молоком. Це і є істотна ознака звірів.

2. Робота з підручником. С. 62
3. Розповідь Їжачка — Хитрячка.
С. 63. Де живуть звірі?
- Чи все життя звірі харчуються молоком? (Ні).

- Чим живиться кролик? Корова? Кінь? Жирафа?
Отже, це рослиноїдні звірі.
- Чим живиться лисиця? Вовк? Тигр? Лев?
Отже, це хижі звірі.
- Чим живиться білка? Ведмідь? Кабан?
Отже, це всеїдні звірі.
Висновок: звірі є: рослиноїдні, всеїдні і хижі.
4. Фізхвилинка (музична)
5. Гра “Звірятко заблукало”
Загубили ці малята
Свою маму, свого тата.
Де живуть, вони не знають
І сидять тепер, ридають.
Ви тваринам підкажіть —
У дім рідний відведіть.
(Вчитель, розповідаючи вірш, роздає малюнки цуценяти, оленяти, козеняти, ведмежати, собаки, оленини, кози, ведмедя. Діти виходять до дошки.)
- Діти, чи всі вони живуть в одній домівці? (Ні).
- А де вони живуть? Як? (за одними доглядають люди. А інші живуть у лісі).
- То як ми назвемо тих звірів, за якими доглядають люди? (Свійськими, домашніми)
- А як називаються звірі, які живуть у лісі? (Дикими).
- Яких ще заєте свійських звірів? Диких?
6. Гра “Дослідники”
Робота в групах.
- З яких частин складається тіло звірів?
(У кожної групи картка з зображенням звірів: лисиця, вовк, корова).
Виступи груп:
- Ми дослідили, що тіло звірів складається з голови, шиї, тулуба, хвоста і 4 кінцівок.

VІ. Узагальнення і систематизація знань.
1. Хвилинка ерудита.
1. Хто з лісових звірів розвішує гриби для сушіння на деревах і з якою метою? (Білка, що запасається на зиму сушеними грибами.)
2. Товстим чи худим залягає ведмідь у барліг і чому? (Товстим. Жир обігріває і годує ведмедя.)
3. Що буде з бджолою, коли вона вкусить? (Бджола гине.)
4. Чиї пташенята не знають своєї матері? (Пташенята зозулі.)
5. Назвіть найменшу пташку? (Колібрі.)
6. Скільки років живе щука? (Щука може жити 100-200 років.)
7. Назвіть найбільшу рибу в світі? (Китова акула. Довжина її — близько 30 метрів.)
8. Яка риба без луски? (Сом.)
9. Хто з птахів найшвидше літає? (Сокіл, сапсан — 301 км/год., стриж — швидкість — 185 км/год.)
10. Хто з птахів найрозумніший? (Ворон, за ним ідуть папуги, а третє місце — посідають гуси.)
11. Якого птаха підтримує хвіст, коли він сидить на дереві? (Дятла.)
2. Робота в зошитах

VІI. Підсумок уроку.
Гра “Незакінчене речення” + “Мікрофон”.
- Звірі — це група тварин, які годують … (малят молоком).
- Свійські звірі — це звірі, за якими … (доглядають люди).
- Дикі звірі — це звірі, які … (живуть у лісі).
- Рослиноїдні звірі — це звірі, які живляться … (рослинами).
- Всеїдні звірі — це звірі , які живляться … (рослинами і тваринами).
- Хижі звірі — це звірі , які живляться … (іншими тваринами).
- Тіло звірів складається з … (голови, шиї, тулуба, хвоста і 4 кінцівок).
- МОЛОДЦІ!
