Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022
Дерева, кущі, трав'янисті рослини
Мета: ознайомити учнів із різноманітним світом рослин; учити порівнювати дерева, кущі, трав'янисті рослини; розвивати мовленнєві вміння, мислення; виховувати допитливість, інтерес до вивчення рідної природи. Виховувати допитливість, інтерес до вивчення рідної природи, бажання берегти і вирощувати рослини.
Обладнання: мультимедійна презентація, відеозапис рухливої фізкультхвилинки; підручник.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Задзвенів для всіх дзвінок,
час почати наш урок.
- Сьогодні на уроці нам потрібні: голова — щоб думати, вушка — щоб слухати, оченята — щоб спостерігати, ротик — щоб висловлювати думки, носик — рівномірно дихати, серце — любити, посмішка — щоб наш урок розпочався з гарного настрою. Давайте подаруємо один одному посмішку для того, щоб наш урок був гарним, цікавим і змістовним.
Я сподіваюсь, що ви будете на уроці активними, уважними, розумними
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень
Гра “Мікрофон”
˗ Отже, розпочнемо з хвилинки спостережень.
˗ Яка зараз пора року?
- Який місяць року?
˗ Якого кольору небо?
˗ Якими стали ранки?
˗ Ще які суттєві зміни ви помітили? (Сьогодні 5 грудня, четвер. Небо чисте, безхмарне, але колір його змінився: воно стало сірувато-білим. Світить сонце, але не гріє. Тому надворі холодно. Опадів не було. Листя з дерев облетіло. Не видно комах. Птахи настовбурчують пір’я — їм холодно. Наступила пора року — зима.)
- Дякую. Ви спостережливі діти.
ІП. Повторення вивченого матеріалу
1. Фронтальне опитування
Репродуктивна бесіда
- Що таке природа? (все, що нас оточує, крім того, що зроблено руками людей)
- Яка буває природа? (Жива і нежива).
- Що ми вивчили на минулому уроці? (Будову рослин)
- Уявіть собі, що до нас на урок завітали жителі іншої планети, де немає рослин.
- Спробуйте розповісти їм все, що ви знаєте про різні органи рослин
2. Гра “Вирости рослину”
- Я пропоную вам пограти у гру “Вирости рослину”. Щоб на екрані умовно виросла рослина, потрібно пригадати її будову і значення кожного органа.
Я - Корінь. Я найголовніший! Я закріплюю рослину в ґрунті, я напуваю її водою і годую поживними речовинами. А те, що я першим з насіння з’являюся, говорить про мою важливість.
А я - Листок. Ти, корінець, живеш у темноті. Це я готую поживні речовини, мені допомагає сонечко. Це я підказую людям, коли рослину потрібно полити, підживити. Що б ви без мене робили, без Стебла? Ні кореню без мене не жити, ні листю. Це ж мої трубки — волокна допомагають рухатися воді і поживним речовинам по всій рослині.
А я - Квітка. Не сперечайтеся. Все, що ви робите, — для мене. Якщо мене не буде — не буде й насіння. Буде квітка — буде насіння, а значить буде рослина.
Я - Насіння. Я, я найголовніше! Усе, що ви взяли з ґрунту, повітря, води — усе це для мене, щоб я зріло, дало життя новій рослині.
- То який же орган найголовніший?
- Молодці, діти. Ви виростили рослину. Як вона називається? (Соняшник).
- Чим цікава ця рослина? (Її голівка завжди повернута в той бік, де знаходиться сонце.).
- А чим корисна ця рослина? (З її плодів виготовляють олію.)
- Діти, чи потрібно вирощувати рослини?
- Яку користь вони приносять? (Очищують повітря, є кормом для деяких тварин, продуктом харчування для людей, милують око, прикрашають навколишній світ)
- Молодці, ви все добре запам'ятали. Всі ці знання нам ще знадобляться.
- Коли настане весна, обов’язково посадіть якусь рослину разом з батьками, вже не умовно, а насправді.
IV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Етап орієнтації
(Учитель читає вірш).
Золота осінь
Ще недавно в небі синім
Пролітали журавлі.
А сьогодні в безгомінні
Ходить осінь по землі.
Ніби сонцем вщерть налиті
На гілках висять плоди,
У багрянім жовтім листі
Мріють веснами сади.
І від краю і до краю,
Від двора і до двора
Золотого урожаю
Знов до нас прийшла пора.
О. Бродський
- Цими словами я запрошую гостю, яка буде присутня на уроці природознавства — Золоту Осінь. Вона хоче дізнатися: чому це одні рослини мають товсте стебло і ростуть такі високі, а інші значно нижчі, але мають по кілька стебел, деякі навіть переламати можна? Чому найнижчі рослини досить малі, і стебло мають м’яке і соковите.
- Сьогодні на уроці ми спробуємо знайти відповідь на ці питання. Дізнаємося, на які групи поділяють рослин за їх будовою, зовнішнім виглядом. Будемо вчитися розрізняти дерева.
- Молодці! Ви добре працювали, тож час і відпочити. Ви в мене всі такі чарівні, красиві, як оці квіти — василечки. Давайте розкажемо про це нашим гостям.
2. Фізкультхвилинка.
V. Робота над темою уроку
1. Розгадування загадок
• З жолудя він проростає,
В кроні сил чимало має.
Кабани плоди смакують,
Люди міць його цінують. (Дуб)
• Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть подружок цих …. (берізки)
- Як одним словом можна назвати ці рослини? (дерева)
- Скільки стебел у дерева? (один)
- Які вони — міцні дерев’янисті чи м’які та соковиті? (міцні дерев’янисті)
- Гілки дерева починаються на деякій відстані від землі й утворюють крону
Висновок: всі дерева мають одне міцне дерев’янисте стебло (стовбур).
• За хатиною в садочку
у зеленому віночку
у червоному намисті
дівчинонька чепуриться. (Калина)
• Червона кожушинка,
всередині вітамінка. (Шипшина)
- Як одним словом можна назвати ці рослини? (кущі)
- Скільки стебел у куща? (Кілька)
- Які стебла — міцні дерев’янисті чи м’які, соковиті? (Міцні дерев’янисті)
- Де починають рости гілки? (Відразу від землі)
Висновок: у куща кілька міцних дерев’янистих стебел.
• Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло.
Згодом стало біле — біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
• Запалали в чистім полі
квіти гарні, всі червоні.
То палає влітку так
квіточка красива — ... (мак).
- Як одним словом назвати всі ці рослини? (Трав’янисті)
- Які стебла — міцні дерев’янисті чи м’які, соковиті? (М’які, соковиті)
Висновок: трав’янисті рослини мають м’які, соковиті стебла.
- Отже, на які групи можна поділити усі рослини? (Дерева, кущі, трав’янисті рослини.)

- Прошу вас пам'ятати про те, що всі рослини - дерева, кущі, трави, квіти — це живі істоти.
VI. Первинне сприймання та усвідомлення
1. Робота з підручником “Що мені розповів підручник”
- А тепер попрацюємо з підручником.
- Розгорніть книжку на с. 60.
- Поміркуйте і допоможіть Осені розібратися чим схожі зображені на фотографіях липа, шипшина, конюшина, і чим вони відрізняються? (Липа, шипшина і конюшина — це рослини. У них є стебла і листя. Відрізняються тим, що липа має один міцний дерев’янистий стовбур. Це дерево. У шипшини кілька міцних дерев’янистих стебел. Це кущ. У конюшини м’які соковиті стебла. Це трав’яниста рослина)
- Отже, на які групи можна поділити усі рослини? (Дерева, кущі, трав’янисті рослини.)
- А тепер давайте пограємо у гру.
- Розгляньте малюнки на наступній сторінці у першому рядку і скажіть яка рослина зайва? Чому? (Тюльпан — це трав’яниста рослина, інші — дерева.)
- Яка рослина зайва в другому рядку? Чому?(Проліска — трав’яниста рослина, інші — кущі.)
- Яку рослину ми вилучимо із третього рядка? Чому? (Клен — це дерево, інші — трав’янисті рослини.)
- Чи подобаються вам рослини, малюнки яких ми розглядали? Чим? Що потрібно роботи, щоб і дерева, і кущі, і трави милували око людини? (Їх треба охороняти і насаджувати.)
˗ Молодці. Вибули уважними і спостережливими.
- Отже, зробимо висновок
Дерево - має одне дерев’янисте стебло (стовбур).
Кущ — кілька міцних дерев’янистих, але значно тонших стебел.
Трав’яниста рослина — має м’яке, соковите стебло.
2. Робота у зошитах “Я зможу себе перевірити”
- Продовжимо нашу роботу, а для цього звернемося до нашого помічника зошита.
Учні виконують завдання у зошитах.
3. Гра “Так” чи “Ні”.
- Пропоную вам пограти у гру “Так” чи “Ні”.
— Кульбаба має жовті квіти? (Так)
— Плід яблуні — каштан? (Ні)
— Шипшина — це кущ? (Так)
— Дерева мають м’яке соковите стебло? (Ні)
— М’ята — це трава? (Так)
— Гладіолус — це дерево? (Ні)
— Калина має червоні ягоди? (Так)
— Дині ростуть на деревах? (Ні)
— Смородина — це кущ? (Так)
— Береза має червону кору? (Ні)
— Дуб — це дерево? (Так)
VII. Закріплення і осмислення знань
1. Розподіліть рослини за групами.

2. Розповідь про народні символи України.
- В Україні здавна шанують рослини. А деякі рослини є символами рідної землі, оберегами рідної хати.
- Відгадайте загадку і дізнаєтесь, які рослини є символами України.
• Довгі, тонкі віти має,
золото кору вкриває,
з гілок кошики плетуть,
в церкву раз на рік несуть. (Верба)
• У вінку зеленолистім
у червоному намисті
видивляється у воду
на свою хорошу вроду. (Калина)
- Що ви знаєте про вербу і калину? (Верба — дерево, калина — кущ)
- По всій Україні ростуть кущі калини. З давніх-давен українці саджали калину біля хати як оберіг від злих сил. Калина є символом сімейного щастя і достатку. А чим корисна калина? (Плоди калини використовують як ліки від застуди).
VІІІ. Підсумок уроку.
- Про що ми дізналися? (Ми дізналися, що рослини діляться на групи: дерева, кущі, трави.)
- Що запам’ятали? (Що в дерева є одне стебло — стовбур, у кущів — багато тоненьких стовбурців, а в трав’янистих рослин стебло м'яке й соковите.)
- Чого навчилися? (Розділяти рослини на групи, впізнавати їх за їхніми ознаками.)
- Молодці, діти! Ви були уважними й спостережливими під час уроку. Розкажіть вдома своїм рідним про що нове ви дізналися на сьогоднішньому уроці природознавства.