Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Властивості води. Урок 2

Мета уроку: ознайомити учнів з деякими властивостями води, формувати уявлення про зміни станів води; розширити уявлення про взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи; виховувати бережливе ставлення до води.

Очікувані результати: учні повинні називати властивості води; учні повинні пояснювати досліди, які проводять, робити висновки; учні провинні розуміти значення води для живої природи, необхідність економити і охороняти водні ресурси.

Обладнання та матеріали: прозорі склянки, посудина з водою, скло, термос з гарячою водою, шматочки льоду, кольорові олівці, глобус.

Хід уроку

1. Створення позитивного емоційного настрою

1) Ранкова зустріч “Знайомство з краплиною води”

2) Гра “Компліменти”

- Чи знаєте ви, діти, що таке “комплімент”?

Компліме́нт — це особлива форма похвали, поваги, визнання або захоплення, люб'язності, приємні слова.

Компліменти допомагають встановлювати добрі стосунки з іншими людьми.

Учні сідають в коло, беруться за руки. Гру починає учитель. Він обертається до одного з учнів і, дивлячись йому у вічі, говорить кілька добрих слів або хвалить за щось. Учень повинен відповісти: “Дякую, мені дуже приємно!”. Потім він дарує комплімент своєму сусідові і так по колу.

- Що вони відчували? Чи було вам приємно? Чому люди люблять компліменти?

2. Хвилинка спостережень.
Як годиться для початку

Все повторимо спочатку.
- Яка пора року надворі?

- Який місяць?

- Яке число?

- Який день тижня? Вірш про четвер.

- Тепло чи холодно надворі?

- Який стан неба?

- Чи є опади? Вітер?

1) Метод “Водний привіт”

2) Вчитель читає віршик.

- Послухайте віршик. Про кого він?

- Капітошка я весела,
Хоч не маю я оселі,
Та росла я на хмаринці,
Дощик я ношу в торбинці.
І сьогодні на урок
Я прийшла, звичайно, в срок.
Розкажу про чарівничку,
Мою родичку водичку.
- Хто це, дітки, завітав до нас на урок? (Краплинка води) .

3. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку

1) Відгадування загадки.

Що прозоре, прохолодне.

Напува кого завгодно?

Вмиє дуже-дуже чисто

Малюка, машину й місто? (Вода.)

(Л. Коваль)

2) “Асоціативний кущ”.

— Що таке вода?

— З якими іншими об’єктами природи вона зв’язана?

— Для чого і кому потрібна?

4. Сприйняття і осмислення нового матеріалу

1) Розповідь учителя.

Вода — найдавніша рідина на Землі. Вона є усюди: у повітрі, рослинах, ґрунті, тваринах і людині. З водою рослини отримують з ґрунту поживні речовини; сік, який міститься в рослинах,— також вода.

Більша частина людського організму — теж вода. Вода є в усіх органах людини, навіть у кістках. Але найбільше її у крові.

Без їжі людина може прожити до 40 днів, а от без води — не більше ніж 5.

Вода постійно випаровується з людського організму через піт, з повітрям, яке ми видихаємо. Тому, щоб добре почуватися, людина повинна за добу вживати 1,5—2 літри води у складі їжі та різних напоїв.

Звідки ж береться вода? Роздивіться глобус, більша частина нашої планети вкрита водою. Це моря, океани, річки. Та чи вся вона придатна до вживання? В океанах і морях — солона вода, яку ми не можемо пити. І лише невелику частину води на планеті складає придатна до використання прісна вода.

2) Дослідницька діяльність.

Дослід 1. Дітям пропонують налити воду в склянку. Понюхати її, спробувати на смак. Опустити у воду монетку.

Висновок: вода — прозора рідина без кольору, запаху і смаку.

Дослід 2. Воду по черзі наливають у вузьку склянку, у широку, у блюдце.

Висновок: вода не має форми.

Дослід 3. Насипати у воду цукор або сіль, розмішати.

Висновок: вода може розчиняти деякі речовини.

3) Відгадування загадок.

• Коли нема — мене чекають,

Коли ж я йду — усі тікають. (Дощ.)

• Надворі горою,

А в хаті водою. (Сніг.)

• Прозорий, як скло,

Та не вставиш у вікно. (Лід.)

— Як можна назвати всі ці відгадки одним словом? (Вода.)

4) Дослідницька діяльність.

Дослід 1. Шматочок льоду на деякий час залишають у склянці.

Висновок: лід — це вода у твердому стані.

Дослід 2. Учитель відкриває термос з гарячою водою. З нього йде пара. Над парою тримають шматочок скла або дзеркальце. На ньому з’являються краплі води.

Висновок: пара — це вода у газоподібному стані.

5. Руханка “Краплинки і хмаринки”

На підлозі розкладені обручі. Це хмаринки. Всі діти — це краплинки. Поки звучить музика, діти вільно переміщуються по класу. Як тільки музика зупиниться, кожна “крапелька” повинна зайняти будь-яку “хмаринку”. “Краплинка”, якій не вистачило “Хмарки” або вона не встигла знайти місце у хмаринці, “випаровується” (вибуває з гри). Гра проводиться 2-3 рази.

6. Узагальнення та закріплення знань

1) Бесіда.

— Назвіть, де в природі вода перебуває в рідкому стані.

— У твердому?

— У газоподібному?

2) Гра “Я краплинка — ти краплинка”.

Мета: закріпити знання про необхідність води в природі.

Один з учнів називається краплинкою і говорить про свою користь у природі. Вибирає іншого. Той також має розповісти про використання води. Учні, які відповіли, стають у середину кола. Той, хто не зміг нічого сказати, вибуває з гри.

Наприклад.

Перший: “Я краплинка — я напуваю квіточку. І ти краплинка…”

Другий: “Я краплинка — я мию всім ручки. І ти краплинка…”

3) Бесіда про необхідність економно використовувати воду й оберігати водні ресурси.

7. Підбиття підсумків уроку. Прийом “Мікрофон”

— Що ви дізнались про воду?