Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Який внесок українців у дослідження космосу?

Мета: дати учням поняття про реактивний рух; розширити знання про відомих українців, які зробили вагомий внесок у дослідження космосу; дати уявлення про необхідність дослідження космосу в сучасному світі; удосконалювати уміння працювати з додатковими джерелами інформації.

Очікувані результати:

- знаходить потрібну інформацію про винахідників, діячів культури і мистецтва відповідно до власних зацікавлень;

- добирає необхідну інформацію з різних джерел;

- шукає її у словниках, довідниках, енциклопедіях, бібліотеці, Інтернеті;

- читає подумки та виразно вголос тексти різних видів та з різною метою;

- розповідає (докладно, стисло або вибірково), про що йдеться в тексті;

- готує повідомлення / презентації і представляє їх.

Хід уроку

1. Ранкове коло

Вчитель роздруковує зображення ракети.

В ранковому колі діти передають це зображення одне одному та дають відповідь на поставлені питання:

- Чи потрібно людям більше досліджувати космос і чому?

- Які якості мають бути у справжнього космонавта?

2. Перевірка домашнього завдання

Слухання доповідей учнів підготовлених з додаткових джерел про такі пристрої як телескоп та мікроскоп. Діти розповідають про те, коли були винайдені ці прилади. Хто перший з ними почав працювати та які відкриття за допомогою них зробили.

3. Повторення вивченого матеріалу

Діти відповідають на запитання вчителя:

- Хто такий Антоні ван Левенгук? (Перший хто відкрив мікроскоп);

- Хто удосконалив та першим спрямував телескоп у небо? (Галілео Галілей);

- У якій країні винайшли зорову трубу? (В Голландії).

4. Робота над матеріалом уроку

- Діти, недаремно ми з вами на ранковій зустрічі передавали один одному ракету. Без цього літального апарату жоден космонавт не зміг би полетіти до космосу.

- Давайте з вами ознайомимося з принципом роботи, який є в ракетах на прикладі повітряної кульки. (Вчитель надуває кульку і потім її відпускає)

- Діти, що відбулося з кулькою? Правильно, з неї вийшло все повітря і вона з великою швидкістю полетіла в протилежний бік. Так ось принцип руху ракети дуже схожий. Давайте роздивимося схему і прочитаємо пояснення в підручнику.

- Отже, коли згорає пальне в ракеті, воно сполучається з киснем і утворюється потік газів, який виривається назовні. Виникає сила, що штовхає ракету вверх. Такий рух називається реактивним.

- Це дуже складний принцип роботи, тому за ним криється дуже складна, але цікава наука. І велику роль у розвитку цієї науки відіграли саме українці. Тому зараз ми з вами ознайомимося з цими визначними людьми.

5. Перевірка прочитаного і прослуханого

- Що утворюється коли згорає ракетне пальне і сполучається з киснем?

- Що таке реактивний рух?

- Для чого ракетам величезна кількість енергії?

Відповіді учнів, обговорення.

6. Фізкультхвилинка (відео)

7. Ознайомлення з інформацією про українських винахідників у галузі дослідження космосу

Робота в групах.

Вчитель об’єднує дітей в декілька груп. Кожна група читає про свого науковця. Ознайомлюється з інформацією, записує собі на листочку. Потім від кожної команди обирається доповідач, який розповідає про якого вченого вони читали та що цікавого вони дізнались про цю людину. (Можна кожній з команд роздати фотографії вчених).

Юрій Кондратюк

Сергій Корольов

Валентин Глушко

Михайло Янгель

8. Українські космонавти

- Декілька учнів читають інформацію вголос.

Павло Попович - перший українець у космосі.

Леонід Каденюк - перший космонавт незалежної України.

- За бажання вчителя і якщо достатньо часу, можна переглянути відео за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=ttX3ZC5ugYQ&t=66s

(Як українець вчив NASA літати)

- Перший космонавт незалежної України.

Розповідь вчителя.

Першим космонавтом незалежної України став Леонід Каденюк у 1997 році, увійшовши до складу американської команди на шатлі Columbia. Політ тривав 16 днів. Леонід Каденюк провів у космосі кілька експериментів з вивчення впливу невагомості на рослини та організм людини.

Леонід Каденюк був справжнім патріотом. Дякуючи йому, на космічну орбіту вперше був доставлений український прапор, а в космічному просторі звучали пісні у виконанні Дмитра Гнатюка, Софії Ротару і Назарія Яремчука. Для сигналу пробудження під час польоту на "Колумбії" космонавт обрав Гімн України, а також взяв у космос портрет Тараса Шевченка та "Кобзар".

Леонід Каденюк написав навіть книгу про космос під назвою «Місія-космос».

9. Домашнє завдання

1) Повторити матеріал підручника ст. 74-75.

2) Підготуйте доповідь про українських дослідників космосу на вибір.

10. Рефлексія

Визначення, яка інформація, отримана на уроці, є найважливішою (на думку учнів); яка діяльність на уроці була:

а) найцікавішою; б) найкориснішою.

Учні перевіряють себе за такими компонентами:

- Я знаю відомих українців, які зробили вагомий внесок у дослідження космосу.

- Я можу розповісти, що таке реактивний рух.

- Я можу висловити власну думку про те, навіщо потрібно досліджувати космос.