Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Як сонячна енергія впливає на природу Землі. Михайло Стельмах «Гуси – лебеді летять»

Мета: розширити знання дітей про невичерпні джерела енергії, сформувати знання про роль Сонячної енергії, її вплив на природу Землі, вдосконалювати навички свідомого читання; розвивати зв’язне мовлення та словниковий запас учнів; вчити аналізувати інформацію, узагальнювати, осмислювати набуті знання, творчо мислити; виховувати любов до прекрасного, до природи.

Методи застосовані на уроці: частково-пошукові (створення проблемних ситуацій, активні роздуми), словесні, наочні, практичні, методи розвитку критичного мислення, самостійна робота (робота з підручником, роздатковий матеріал), здоров’язберігаючі технології.

Засоби застосовані на уроці: мультимедійна презентація, відеоматеріали, вербальні, наочні.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Хто шукає — той читає,

хто читає — той знає.

- Я хочу, щоб ці слова спонукали вас до пошуків, пізнання нового і невідомого, до відкриттів і знань.

1. Відгадування загадок

(супроводжується методом «Чи вірите ви, що…»)

Спосіб голосування: так — встати, ні — сидіти.

- Напевно, ніщо так не захоплює вас, дітей, як таємниця. Коли в передчутті розкриття загострюються почуття і розум. Тому пропоную розпочати урок із … загадок, чим не таємниця.

✵ Все у зелені довкола:

Пасовища, ліс і поле.

Мчать струмочки до ріки,

Ліплять гнізда ластівки,

І в сороки новина, —

Облетіла всіх вона,

Сповіща: — прийшла …(весна)

Перевіримо (слайд 1 — весна)

- Чи є серед фотографій пора, на яку ви вказали?

- Доведіть власну думку.

- Чи вірите ви, що весна саме приходить, а не з’являється іншим способом?

- Обґрунтуйте свою позицію.

✵ Білосніжні, гарні птиці

Дім будують на водиці.

Дуже схожі на гусей,

Обережні до людей! (Лебеді)

Перевіримо (слайд 2 — лебеді)

- Чи вірите ви, що існують птахи гуси-лебеді?

✵ У шпаринку влазить, в дім,

Двері відчиня хвостом своїм. (Ключ)

Перевіримо (слайд 3)

- Чи вірите ви, що будь-який ключ можна загубити?

2. Метод припущення на основі запропонованих слів.

- Цікаво, про що може розповідатися у творі, в якому зустрічаються ці слова (весна, лебеді, ключ)?

- Спробуйте поєднати їх у одному реченні.

- У складених вами реченнях прослідковуються ваші знання про природу і оточуючий світ.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

- А як зміст цих слів поєднується у одному творі, ви дізнаєтеся із уривка повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять» (О. Я. Савченко «Літературне читання. Підручник для 3 класу») ст. 163-164.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1. Опрацювання оповідання Михайла Стельмаха «Гуси — лебеді летять».

1) Виразне читання оповідання вчителем. (с. 163 — 164).

- В уривку — тобто частині великого твору — повісті — вам зустрінуться слова, значення яких ми зараз з’ясуємо.

Страхаюсь — лякаюсь.

Одгетькує — відсторонює.

Брама — великі ворота.

Діброва — ліс, у якому переважає дуб.

Ірій (вирій, рай) — тепла благодатна країна — місце зимівлі птахів.

- Отже слухайте уважно.

- Слідкуйте з олівчиком, позначайте незрозуміле.

2) Аналіз тексту

- Назвіть дійових осіб оповідання?

- Від чийого імені ведеться розповідь? (Автор — це внук, який пише про своє дитинство).

Повість «Гуси-лебеді летять…» автобіографічна. Автобіографічним називають твір, головним героєм якого є сам автор.

Власний твір Михайло Стельмах присвятив батькам — «Моїм батькам — Ганні Іванівні та Панасу Дем’яновичу з любов’ю і зажурою».

3) Словесне малювання.

- Уявіть, що малюватимете ілюстрацію до розповіді діда Дем’яна. Що саме ви зобразите на малюнку, яким кольорам надасте перевагу?

- Отже в основі композиції є сонце

(підвести учнів до ще одного ключового слова — сонце)

2. Мовна розминка. Робота над скоромовкою.

- У нас з’явилося ще одне ключове слово «сонце»

- Спробуйте скласти і прочитати скоромовку про сонце (елемент здоровязберігаючої технології «навчання в русі»: частини скоромовки хаотично розміщені на різних стінах класу)

Сонце, сонце,   даль ясна.
Ні, не сон це,   а весна!

(читання у різних темпах з різним емоційним забарвленням (сумно, радісно)).

3. Методика товстих і тонких запитань. Робота в парах.

- Перевіримо, чи уважно ви слухали та читали. Попрацюємо в парах.

- Поставте до тексту тонкі (5) та товсті (5) запитання:

Тонкі (хто? Що? Де? Коли? чи вірно?)

Товсті (чому? яким чином? що буде, якщо? У чому причина?)

- Прийшов час трішки відпочити

4. Фізкультхвилинка (+ зарядка для очей)

https://www.youtube.com/watch?v=anLVbkn9_rk

5. Вибіркове читання з елементами пошукової роботи.

- Продовжимо роботу над уривком

- А тепер попрацюємо з ключовими словами:

- Встановіть порядок, у якому з’являються ці слова у творі, доведіть рядками з тексту.

- Повернимося до питання, чи існують птахи гуси-лебеді. (слайд гуси і лебеді)

Цікаво знати!

Назва лебідь означає «білий», що відповідає його символіці, як білого денного світла.

Поширені «сірі гуси» і «лебеді», яких у давнину саме називали білими гусьми або гусьми-лебедями. В довідковій літературі словами гуси і лебеді позначають різних птахів, хоча вони відносяться до роду водоплавних птахів, а насправді в природі вони не дружать.

- Чи потребують лебеді захисту? Де ми можемо знайти відповідь на це запитання?

Робота з Червоною книгою України. Тварини.

Пошук інформації у Вікіпе́дії (загальнодоступна вільна багатомовна онлайн-енциклопедія).

https://uk.wikipedia.org/wiki/Лебідь

- Яке з цих слів зустрічається наступним? (весна)

- Яким чином з’являється весна у даному творі.

- Ми по-різному говоримо про прихід весни, часто використовуючи вислови в переносному значенні.

- Але, спираючись на знання та власний досвід, скажіть, що ж є причиною приходу весни? (Зміни в природі, спричинені рухом Землі навколо Сонця)

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу з природознавства.

1. Перегляд відеоматеріалу

Сонце - джерело життя на Землі

https://www.youtube.com/watch?v=Fq3no9h3rs8

2. Вправа-гра «Перекладач»

Робота в групах.

Зміст вправи: «перекласти» вислови з твору «Гуси-лебеді летять», вжиті в переносному значенні на науково-популярну мову, спираючись на текст підручника І. Грущинської «Природознавство. 3 клас» (с.65-66)

- То чи може Сонце загубити ключі?

- Це елемент казковості, вислів «…сонце своїми ключами відімкне землю…» вжито в переносному значенні.

3. Перегляд уривку фільму «Гуси — лебеді летять»

- А тепер я пропоную вам переглянути уривок з фільму, знятого за твором Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять…» (час 2.00-3.52)

- Які ознаки впливу сонячної енергії на природу ви спостерігали, переглядаючи уривок?

- Чому автор так часто вживає слово сонце? (це джерело тепла, початку пробудження всього після зими, нового життя)

- Чому, на вашу думку, Михайло Стельмах пов’язав початок весни з лебедями? (Перелітні птахи повертаються із вирію навесні)

- Чи співпадає прочитане нами в підручнику «Літературне читання» з побаченим і почутим на екрані?

- Тож пам’ятайте, читати книгу завжди цікавіше, в ній міститься набагато більше, ніж у будь-якому фільмі.

VI. Підсумок уроку

1. Робота з прислів’ями.

- А зараз я вам пропоную попрацювати з прислів’ями.

Кожна пара отримує половину прислів’я. Знайшовши іншу частину ви утворите групу, яка і буде пояснювати його значення.

Робота у групах (складання прислів’я за його частинами, коментування його значення)

Весна відмикає   а на весну додому прилітає.

Сонце гріє, сонце сяє — джерела й річки.

Де ластівка не літає,  рік годує.

Весняний день   вся природа воскресає.

- Яке з поданих прислів’їв передає тему нашого уроку?

2. Метод «Зайве слово»

- Серед поданих слів за темою уроку знайдіть зайве:

Життя, темрява, весна, сонце, енергія, тепло.

- Обґрунтуйте відповідь.

- Доберіть до цього слова протилежне за значенням (світло).

- Тож, нехай у вашому житті буде більше світла, тепла, любові, ніж темряви.

VII. Домашнє завдання.

- За допомогою картини О. Кваші «Сонце» (підручник «Природознавство», с. 67) скласти розповідь про те, як впливає Сонце на природу.