Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Як охороняти зникаючи рослини? Червона книга України

Мета: ознайомити учнів з Червоною книгою та заповідними об’єктами України, засобами збереження й охорони рослин; навчати бачити красу навколишнього світу, вести діалог, коректно ставити запитання, давати відповіді, виступати перед аудиторією; виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.

Обладнання: ілюстрації зникаючих рослин, таблиця «Рослини Червоної книги України», відео « Ботанічні сади України», екологічні знаки,зошити,підручники.

Тип уроку: урок — конференція.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Актуалізація знань:

Вчитель: Ми вже неодноразово переконувалися в тому, що життя — найчарівніше диво. Але диво це — природне, і виникло воно природним шляхом. Усе, що живе на Землі, і людина — теж, законний нащадок природи. Отже, ми з вами — родичі не тільки з усіма людьми, а й з тваринами, рослинами. Ми часто чуємо, що «природу слід охороняти», особливо — наше українське різноманіття. Ми звикли до цього заклику і навіть не замислюємося над його важливістю.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- І саме тому сьогодні на цій конференції ми будемо говорити про охорону рослин і заходи щодо їх збереження.

ІV. Прес — конференція.

Вчитель: На конференцію були запрошені екологи, представники служби «Зелений патруль», кореспонденти. То ж розпочинаємо і перше питання, спецкор журналу «Людина та довкілля»).

Кореспондент 1: Доброго дня! Журнал «Людина та довкілля».

В мене питання до екологів. Проблема охорони рослин давно вже стала актуальною. Та хотілося б ще раз з’ясувати навіщо ж все ж таки людині треба охороняти рослини?

Вчитель: Думаю, що конкретну відповідь нам дадуть запрошені на конференцію екологи.

Еколог 1: (презентація). Повітря, вода, земля, рослини, тварини — це все, без чого неможливе життя людини. Саме рослини дають нам чисте повітря, рослини — це ліки. Рослини сприяють покращенню нашого гарного настрою. Це - краса довкілля, рослини забезпечують нас тканинами, деревиною, допливом та іншим. І саме тому збереження рослинного світу — головне завдання екології. Сподіваюсь, що я відповіла на ваше питання.

Вчитель: Наступне запитання ( спецкор 2, газета « Екологія» )

Спецкор 2: Добридень! Спецкор газети «Екологічна безпека» і в мене таке запитання: без рослин життя людини не можливе,але сама ж людина рослини і знищує. Яка саме діяльність людини призводить до зменшення чисельності рослин у природі? Дякую.

Еколог 2: Думаю, що я дам вам відповідь на це питання. Природна рослинність — найбеззахисніша перед діяльністю людини. Осушення боліт, розорювання степів, забруднення водойм і повітря,гаси від автотранспорт, створення гідростанцій і водоймищ, підвищення поголів'я худоби в гірських районах, надмірна заготівля рослин, як лікарської сировини,навмисне випалювання трав’янистого покриву,вирубування лісів і це ще не все,що вкрай негативно вплинуло на рослинний світ і планети, і нашої країни, і області.

Вчитель: Чи є питання у присутніх до доповідача?

Спецкор 3: Добрий день! Журнал «Абетка довкілля». На жаль, багато рослин ми можемо побачити вже дуже рідко і саме ці рослини заносять до Червоної книги. Чи можна дізнатись, яка саме кількість рослин занесена до Червоної книги України, скільки рослин дніпропетровської області?

«Зелений патруль» 1 (презентація): Так, основним документом, в якому зібрані матеріали про сучасний стан рідкісних рослин і таких, що знаходяться під загрозою зникнення є Червона книга. Червона книга України була створена у 1980 році. І за останніми даними у неї занесено близько 826 видів рослин, які вкрай потребують охорони і розмноження. Щодо списку рослин дніпропетровської області, які занесені до Червоної книги, то до нього входить 66 видів, з них: рослин — 56; водоростей — 4; грибів — 6.

Серед них за природоохоронним статусом: вразливих — 40; рідкісних — 11; неоцінених — 10; зникаючих — 4;зниклих у природі — 1.

- Пропоную подивись таблицю «Рослини, занесені до Червоної книги України» (розгляд таблиці «Рослини Червоної книги України»).

Вчитель: Продовжуємо конференцію. Слідуюче питання.

Спецкор 4: Доброго дня! Екологічне видання« Екотиждень». Звичайно,що держава не може обходити питання охорони природи і конкретно рослин. Скажіть, будь ласка, які ж найдієві заходи держави в цьому напрямку? Дякую.

«Юннати»: Для збереження рослинного світу держава створює Національні парки. Це найбільша природоохоронна одиниця. Їх — 4: Шацький, Азово-Сиваський, Карпатський і Синевір. Також створюють ботанічні сади,які вважають музеєм живої природи. Їх існує 33. Найвідоміший — Нікітський у місті Ялта ,Крим. Пропоную зараз коротку заочну мандрівку деяким ботанічними садами садом. (відео)

Юннати 2: А ще треба добре знати правила поведінки на природі.

Вчитель: Оскільки це стосується всіх,то у всіх і перевіримо правил поведінки на природі (пригадування за знаками).

V. Гра "Можна - не можна».

Можна:

ü саджати квіти‚ рослини;

ü охороняти рідкісні рослини;

ü берегти молоді рослини;

ü милуватися красою природи;

ü прибирати місце відпочинку.

Не можна:

ü ламати гілок дерев;

ü обдирати кору дерев;

ü рвати багато квітів;

ü збивати гриби ногами.

- Ото ж, коли ви побачите ось такі екологічні знаки, то обов’язково їх дотримуйтеся!

Вчитель: Наша конференція підійшла до завершення і зараз прозвучить заклик учасників конференції (вірш «Бережіть природу!»).

Бережіть природу!

Погляньте навкруги - природа загинає!

Від нашої байдужості вона лише страждає!

Благаю бережіть її, тому що того варта.

Людина мисляча, вона на краще здатна.

Якщо довкілля знищимо - навік осиротіємо.

Хіба ми варвари? Ми що любить не вміємо?

І деревце, і квіточку, травиночку - усе цінуймо.

Ліси, гаї і парки й лісосмуги — це легені планети.

А ми, як все, не бережемо і це вже не секрети.

Джерельце, річку, озерце від бруду захищайте.

Спішіть робить добро, даремно час не гайте.

VI. Підсумок уроку:

1) Гра «Мікрофон»

- Чи дійсно проблема охорони рослин дуже є актуальною?

- На вашу думку, Червона книга,ботанічні сади можуть допомагають зберігати рослини?

2) Творча робота «Озелени рідний край»

(на контурних картах України діти малюють рослини під музику)