Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022
Охорона повітря від забруднення
Мета: формувати в учнів усвідомлення необхідності охороняти повітря; розширити їх творчу активність, пошукову діяльність, уважність; виховувати відповідальне ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання: ілюстрації, плакат, вірш, підручник, зошит.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Хвилинка спостережень.
Робота в зошиті. (відповідь чергового на запитання)
- Яка сьогодні дата, день, місяць?
- Яке небо, вітер, температура, опади?
- Як поводять себе птахи, звірі?
2. Порівняння сьогоднішньої погоди з учорашньою.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда.
(розпочинає бесіду загадкою, відповідь на яку підкаже тему бесіди).
- Про що йде мова:
Воно таке велике,
що займає весь світ,
і таке маленьке,
що в кожну щілину ввійде?
- Що таке вітер? (рух повітря вздовж поверхні Землі)
- Які бувають вітри? (хамсин, ураган, смерч)
- Що ви знаєте про урагани і смерчі? (урагани супроводжуються зливами, мають руйнівну силу; смерч гвинтом закручує пил або воду, рухається з величезною швидкістю).
2. Гра «Вірно—не вірно».
(Учні погоджуються або не погоджуються з твердженням. Аргументують свою відповідь).
— Повітря необхідне живим організмам. (Так, щоб дихати)
— Повітря не має кольору. (Так, воно прозоре, але товстий шар повітря під сонячними променями має блакитний колір).
— Повітря міститься у твердих речовинах. (Так, коли опустити крейду чи грудочку землі у воду, виділяється повітря бульбашками).
— Повітря, яким ми дихаємо, насичене вуглекислим газом. (Ні. Ми дихаємо киснем, що становить 1/5 частину повітря, а решта — суміш інших газів).
— У повітрі є кисень, який необхідний для дихання не лише людям та тваринам, але й рослинам. (Так, саме рослини виділяють кисень, їх ще називають «зеленими легенями Землі»).
— Повітря може мати запах квітів. (Ні, запах квітів мають лише квіти, повітря без запаху)
— Повітря нерухоме. (Ні, повітря весь час рухається. Це і є вітер, який ми відчуваємо).
- Зробіть висновок, які ж властивості має повітря? Що запам’ятали про нього? (Діти дають відповіді).
(Повітря безбарвне, прозоре, невидиме, слабо проводить тепло, при нагріванні розширюється, а при охолоджені стискається, повітря пружне).
- Отже, природа нам дає повітря без кольору, без запаху..
Повітря насичене киснем, що робить його необхідним для дихання людини і всієї живої природи. Завдяки повітрю ми живемо.Тому ми й повинні дбати про чистоту повітряного океану. Адже забруднення - загроза для всього живого на Землі.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Розгадавши ребус ,ви зможете назвати тему нашого уроку.
(Двоє бажаючих виходять до дошки і складають з літер тему уроку. Весь клас вголос озвучує тему уроку: Охорона повітря від забруднення).
- Яка мета нашого уроку? (Дізнатись, що і хто може забруднювати повітря? Що ми можемо зробити, щоб повітря було чистим?)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда.
- Повітря — це частина природи. Якщо повітря забруднене, то всім організмам важко дихати, вони хворіють і навіть гинуть. Людям, тваринам і рослинам для дихання потрібне чисте повітря.
- Діти, а де батьки вам радять гратися? Чому не можна гратися біля дороги? Чому не можна гратися поблизу нашої котельні восени та взимку?
- А зараз зі статті ви дізнаєтесь, хто і що може забруднювати повітря.
2. Інформація для вчителя
Небезпечне повітря: чим дихають українці.
Стан атмосферного повітря — один з головних чинників, які впливають на здоров’я населення. У всьому світі показники забруднення намагаються скорочувати, однак Україні це поки що не вдається. Щороку по всій країні в атмосферу виділяється близько 17 млн тонн шкідливих речовин. Стан атмосферного повітря в Україні викликає занепокоєність екологічних організацій та медиків. Згідно з даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, забруднення повітря є основним екологічним чинником збільшення захворюваності та смертності в світі . За цим показником вже не один рік лідирує Україна. І, як наслідок, має високий відсоток захворюваності на різні хвороби.
Джерела забруднення.
Основними забруднювачами повітря в Україні є підприємства чорної металургії, енергетики, вугільної промисловості, хімічної та нафтохімічної промисловості. Однак, значний вплив на це мають також викиди з ТЕЦ та автомобілі, кількість яких щороку зростає. Відтак, найгірший стан атмосферного повітря зафіксовано у столиці. «Київ є найбільшим містом України та має одні з найгірших показників якості атмосферного повітря, зумовлені великою кількістю автотранспорту. У столиці близько 1 млн персональних автомобілів, при цьому один літр спалюваного бензину призводить до утворення приблизно 16 кубометрів вихлопних газів». Небезпечно це тому, що у своєму складі вихлопні гази мають безліч шкідливих речовин: чадний та вуглекислий газ, оксиди азоту, вуглеводні, сажу.Загалом, викиди від автівок в Україні відіграють значну роль у забруднення повітря, транспорт входить у трійку найбільших шкідників.
В Україні значна частка забруднення атмосферного повітря припадає на стаціонарні джерела викидів. Застаріле обладнання та технології промислових підприємств зумовлюють викиди у катастрофічних обсягах.
3. Робота з підручником.
- Які чинники призводять до забруднення повітря?
- А що може забруднювати повітря у нашій місцевості? Чи, можливо, ви знаєте, що саме забруднює повітря у нашому місті? (відповіді дітей з коментарями учителя).
4. Робота над ілюстраціями.
- Які малюнки є ілюстрацією забруднення повітря природними чинниками, а які — діяльністю людини? Чому ви так вважаєте?
5. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення нового матеріалу.
1. Робота в групах. Завдання на картках.
Групам роздають картки: «Поряд — парк. Там згребли торішнє листя і запалили багаття. І вулиця, і перехожі потопають у великих сизуватих клубах диму...». (Завдання: зробити висновок).
- Повітря також забруднюється від зловживання отрутохімікатами на полях, від викидів відпрацьованих газів з фабрик, заводів, забруднює повітря транспорт.
2. Робота в зошиті.
3. Розповідь учителя
Наші будівлі — мікропростори, що ізольовані від зовнішнього світу. Сучасна людина проводить 90 відсотків свого часу всередині приміщень. З цієї причини якість повітря, яким ми дихаємо, є настільки ж важлива, як якість води, яку п’ємо. Це особливо стосується дітей, дихальний тракт яких розвивається протягом перших років життя.
Протягом звичайного дня, в повітря наших осель, виділяється незчислена кількість хімічних речовин і біологічних агентів. Пам’ятайте, що речовини, які найбільш шкідливі для нашого організму ми не відчуваємо.
4. Цікаво знати.
Рекорд по затримці дихання під водою поставив 1 квітня 2010 Стіг Северінсен — він не дихав 20 хвилин і 10 секунд. Для цього йому довелося дихати 100% киснем за півгодини до занурення в воду. Свого роду живими сигналізаторами небезпечного рівня забруднення повітря є арктичні птиці пінгвіни. В умовах сильно забрудненого повітря вони починають важко дихати. Тому в зоопарках під час смогу цих птахів зазвичай відводять в приміщення зі спеціальною системою фільтрації повітря.
VI. Постановка проблемного питання.
- Як очистити повітря в квартирі? (постійне провітрювання, вологе прибирання, замінити синтетичні коврики на натуральні, менше часу проводити біля моніторів і екранів телевізора, не застосовувати різні хімічні засоби для чищення і миття в будинку, насаджуйте кімнатні рослини.)
- Людина і тварини можуть прожити певний час без їжі і води, але без повітря вони гинуть через кілька хвилин. Людині щохвилини потрібне повітря, чисте повітря.
VІI. Підсумок уроку.
1. Метод «Гронування»
2. Гра «Так — ні»
1) Повітря належить до неживої природи. (Так)
2) Без повітря людина проживе кілька годин. (Ні)
3) Повітря — газоподібне тіло. (Так)
4) Повітря немає навколо нас. (Ні)
5) Повітря заповнює всі порожнини (Так)
6) Шар повітря навколо Землі називають атмосферою. (Так)
7) Повітря погано проводить тепло. (Так)
Повітря і не видно, і не чути,
Але без нього нам не обійтись.
Не можна ні хвилиночки пробути.
Ось ти навколо себе подивись.
Все дихає: листочок і травичка,
Метелик, що над квіткою летить,
І дише рибка й рак, і дише річка…
Повітря треба кожному, щоб жить.
А он несуть вітри хмаринку білу,
Щоб дощик на ліси пролить.
А он у небо пташка полетіла,
А без повітря як вона злетить?
Повітря — це велике диво.
І все життя — це казка чарівна.
І кожній миті треба нам радіти -
Земля казкова і у нас одна.