Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Охорона повітря від забруднення

Мета: формувати в учнів усвідомлення необхідності охороняти повітря; розширити їх творчу активність, пошукову діяльність, уважність; виховувати відповідальне ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання: ілюстрації, плакат, вірш, підручник, зошит.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Хвилинка спостережень.

Робота в зошиті. (відповідь чергового на запитання)

- Яка сьогодні дата, день, місяць?

- Яке небо, вітер, температура, опади?

- Як поводять себе птахи, звірі?

2. Порівняння сьогоднішньої погоди з учорашньою.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

(розпочинає бесіду загадкою, відповідь на яку підкаже тему бесіди).

- Про що йде мова:

Воно таке велике,

що займає весь світ,

і таке маленьке,

що в кожну щілину ввійде?

- Що таке вітер? (рух повітря вздовж поверхні Землі)

- Які бувають вітри? (хамсин, ураган, смерч)

- Що ви знаєте про урагани і смерчі? (урагани супроводжуються зливами, мають руйнівну силу; смерч гвинтом закручує пил або воду, рухається з величезною швидкістю).

2. Гра «Вірно—не вірно».

(Учні погоджуються або не погоджуються з твердженням. Аргументують свою відповідь).

— Повітря необхідне живим організмам. (Так, щоб дихати)

— Повітря не має кольору. (Так, воно прозоре, але товстий шар повітря під сонячними променями має блакитний колір).

— Повітря міститься у твердих речовинах. (Так, коли опустити крейду чи грудочку землі у воду, виділяється повітря бульбашками).

— Повітря, яким ми дихаємо, насичене вуглекислим газом. (Ні. Ми дихаємо киснем, що становить 1/5 частину повітря, а решта — суміш інших газів).

— У повітрі є кисень, який необхідний для дихання не лише людям та тваринам, але й рослинам. (Так, саме рослини виділяють кисень, їх ще називають «зеленими легенями Землі»).

— Повітря може мати запах квітів. (Ні, запах квітів мають лише квіти, повітря без запаху)

— Повітря нерухоме. (Ні, повітря весь час рухається. Це і є вітер, який ми відчуваємо).

- Зробіть висновок, які ж властивості має повітря? Що запам’ятали про нього? (Діти дають відповіді).

(Повітря безбарвне, прозоре, невидиме, слабо проводить тепло, при нагріванні розширюється, а при охолоджені стискається, повітря пружне).

- Отже, природа нам дає повітря без кольору, без запаху..

Повітря насичене киснем, що робить його необхідним для дихання людини і всієї живої природи. Завдяки повітрю ми живемо.Тому ми й повинні дбати про чистоту повітряного океану. Адже забруднення - загроза для всього живого на Землі.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Розгадавши ребус ,ви зможете назвати тему нашого уроку.

(Двоє бажаючих виходять до дошки і складають з літер тему уроку. Весь клас вголос озвучує тему уроку: Охорона повітря від забруднення).

- Яка мета нашого уроку? (Дізнатись, що і хто може забруднювати повітря? Що ми можемо зробити, щоб повітря було чистим?)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда.

- Повітря — це частина природи. Якщо повітря забруднене, то всім організмам важко дихати, вони хворіють і навіть гинуть. Людям, тваринам і рослинам для дихання потрібне чисте повітря.

- Діти, а де батьки вам радять гратися? Чому не можна гратися біля дороги? Чому не можна гратися поблизу нашої котельні восени та взимку?

- А зараз зі статті ви дізнаєтесь, хто і що може забруднювати повітря.

2. Інформація для вчителя

Небезпечне повітря: чим дихають українці.

Стан атмосферного повітря — один з головних чинників, які впливають на здоров’я населення. У всьому світі показники забруднення намагаються скорочувати, однак Україні це поки що не вдається. Щороку по всій країні в атмосферу виділяється близько 17 млн тонн шкідливих речовин. Стан атмосферного повітря в Україні викликає занепокоєність екологічних організацій та медиків. Згідно з даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, забруднення повітря є основним екологічним чинником збільшення захворюваності та смертності в світі . За цим показником вже не один рік лідирує Україна. І, як наслідок, має високий відсоток захворюваності на різні хвороби.

Джерела забруднення.

Основними забруднювачами повітря в Україні є підприємства чорної металургії, енергетики, вугільної промисловості, хімічної та нафтохімічної промисловості. Однак, значний вплив на це мають також викиди з ТЕЦ та автомобілі, кількість яких щороку зростає. Відтак, найгірший стан атмосферного повітря зафіксовано у столиці. «Київ є найбільшим містом України та має одні з найгірших показників якості атмосферного повітря, зумовлені великою кількістю автотранспорту. У столиці близько 1 млн персональних автомобілів, при цьому один літр спалюваного бензину призводить до утворення приблизно 16 кубометрів вихлопних газів». Небезпечно це тому, що у своєму складі вихлопні гази мають безліч шкідливих речовин: чадний та вуглекислий газ, оксиди азоту, вуглеводні, сажу.Загалом, викиди від автівок в Україні відіграють значну роль у забруднення повітря, транспорт входить у трійку найбільших шкідників.

В Україні значна частка забруднення атмосферного повітря припадає на стаціонарні джерела викидів. Застаріле обладнання та технології промислових підприємств зумовлюють викиди у катастрофічних обсягах.

3. Робота з підручником.

- Які чинники призводять до забруднення повітря?

- А що може забруднювати повітря у нашій місцевості? Чи, можливо, ви знаєте, що саме забруднює повітря у нашому місті? (відповіді дітей з коментарями учителя).

4. Робота над ілюстраціями.

- Які малюнки є ілюстрацією забруднення повітря природними чинниками, а які — діяльністю людини? Чому ви так вважаєте?

5. Фізкультхвилинка.

V. Закріплення нового матеріалу.

1. Робота в групах. Завдання на картках.

Групам роздають картки: «Поряд — парк. Там згребли торішнє листя і запалили багаття. І вулиця, і перехожі потопають у великих сизуватих клубах диму...». (Завдання: зробити висновок).

- Повітря також забруднюється від зловживання отрутохімікатами на полях, від викидів відпрацьованих газів з фабрик, заводів, забруднює повітря транспорт.

2. Робота в зошиті.

3. Розповідь учителя

Наші будівлі — мікропростори, що ізольовані від зовнішнього світу. Сучасна людина проводить 90 відсотків свого часу всередині приміщень. З цієї причини якість повітря, яким ми дихаємо, є настільки ж важлива, як якість води, яку п’ємо. Це особливо стосується дітей, дихальний тракт яких розвивається протягом перших років життя.

Протягом звичайного дня, в повітря наших осель, виділяється незчислена кількість хімічних речовин і біологічних агентів. Пам’ятайте, що речовини, які найбільш шкідливі для нашого організму ми не відчуваємо.

4. Цікаво знати.

Рекорд по затримці дихання під водою поставив 1 квітня 2010 Стіг Северінсен — він не дихав 20 хвилин і 10 секунд. Для цього йому довелося дихати 100% киснем за півгодини до занурення в воду. Свого роду живими сигналізаторами небезпечного рівня забруднення повітря є арктичні птиці пінгвіни. В умовах сильно забрудненого повітря вони починають важко дихати. Тому в зоопарках під час смогу цих птахів зазвичай відводять в приміщення зі спеціальною системою фільтрації повітря.

VI. Постановка проблемного питання.

- Як очистити повітря в квартирі? (постійне провітрювання, вологе прибирання, замінити синтетичні коврики на натуральні, менше часу проводити біля моніторів і екранів телевізора, не застосовувати різні хімічні засоби для чищення і миття в будинку, насаджуйте кімнатні рослини.)

- Людина і тварини можуть прожити певний час без їжі і води, але без повітря вони гинуть через кілька хвилин. Людині щохвилини потрібне повітря, чисте повітря.

VІI. Підсумок уроку.

1. Метод «Гронування»

2. Гра «Так — ні»

1) Повітря належить до неживої природи. (Так)

2) Без повітря людина проживе кілька годин. (Ні)

3) Повітря — газоподібне тіло. (Так)

4) Повітря немає навколо нас. (Ні)

5) Повітря заповнює всі порожнини (Так)

6) Шар повітря навколо Землі називають атмосферою. (Так)

7) Повітря погано проводить тепло. (Так)

Повітря і не видно, і не чути,

Але без нього нам не обійтись.

Не можна ні хвилиночки пробути.

Ось ти навколо себе подивись.

Все дихає: листочок і травичка,

Метелик, що над квіткою летить,

І дише рибка й рак, і дише річка…

Повітря треба кожному, щоб жить.

А он несуть вітри хмаринку білу,

Щоб дощик на ліси пролить.

А он у небо пташка полетіла,

А без повітря як вона злетить?

Повітря — це велике диво.

І все життя — це казка чарівна.

І кожній миті треба нам радіти -

Земля казкова і у нас одна.