Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Без води немає життя. Вода в природі. Властивості води. Три стани води. Кругообіг води в природі

Мета: формувати поняття "вода ",закріпити і розширити уявлення про роль води в природі, три стани води, властивості води; уявлення про кругообіг води в природі, про шляхи забруднення води в природі та способи її охорони і збереження, про цінність води для людей; формувати вміння планувати способи виконання окремих дослідів за аналогією, виконувати безпечні досліди, продовжувати формувати навички дослідницької роботи; узагальнювати й робити висновки про способи виконання дослідів; виховувати бережливе ставлення до води, пізнавальний інтерес, самостійність, прагнення берегти й охороняти природу, зокрема воду.

Обладнання: презентація «Без води немає життя», підручник, зошит з друкованою основою, індивідуальні картки, плакати, малюнки дітей, ІКТ.

Тип уроку: урок-подорож

Хід уроку

На дошці напис

"Водиця — всьому цариця... "

І. Організаційний момент (2 хвилини)

1. Привітання

Нумо, діти, підведіться,

Одне одному всміхниться.

Чули, вже дзвенів дзвінок -

Починаємо урок.

2. Психологічний момент.

- Привітайтеся з гостями. Усміхнімося один одному, нашим гостям, щоб урок пройшов у теплій, дружній атмосфері, адже: «Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулося — спочатку усміхнися сам життю».

II. Актуалізація опорних знань (5 хвилин)

1. Ведення календаря спостережень

- Який сьогодні день?

- Які число і місяць?

- Який стан неба?

- Чи був вітер, коли йшли до школи? Які опади?

- Як змінилась погода за цей тиждень?

2. Рубрика «Синоптики повідомляють»

"Українські прикмети"

Сьогодні добре знають люди,

яка погода завтра буде,

бо теле й радіопрогноз

підкаже — спека чи мороз.

В старі ж часи, і це знаменно, —

діди й бабусі наперед

прогнозували достеменно

погоду з безлічі прикмет:

Як місяць гострий — на непогоду,

як рівний — на ясну блакить,

щербатий — то відомо зроду,

що незабаром задощить.

— Коли буває пора дощів?

Якщо дізнатися належить,

така погода чи така —

старе й мале уважно стежать

за виглядом молодика.

Якщо з рогами він крутими,

то знай — невдовзі дощ ітиме;

з положистими заяснів —

чекати слід погожих днів...

3. Складання куща «Вода в природі»

ІІI. Оголошення теми і мети уроку та очікуваних результатів (3 хвилини)

(Вчитель демонструє малюнок Капітошки.)

1. Вступна бесіда

- Діти, погляньте, до нас прийшов гість.

(Вчитель читає віршик.)

- Капітошка я весела,

Хоч не маю я оселі,

Та росла я на хмаринці,

Дощик я ношу в торбинці.

І сьогодні на урок

Я прийшла, звичайно, в срок.

Розкажу про чарівничку,

Мою родичку водичку.

- Хто це, дітки, завітав до нас на урок? (Капітошка)

- Так, це вона. І прийшла вона з чарівною блакитною торбинкою.

А в торбинці тій краплинки.

Вони зовсім не прості,

Вони ніби чарівні.

Та води вони не мають,

Цікавинки зберігають.

(Вчитель вивішує на дошці ребус, зображений на папері у вигляді краплинки.)

- І ось перша непроста, бачу на ній ребуса.

- Розгадайте, дітки, цього ребуса.

- Щоб дізнатись яка тема уроку, відгадайте загадку:

"Хто вік біжить і не втомиться?" (Вода)

- Отож, розмова не нова,

Про воду буде, зокрема.

Збереження, повторення,

Чарівні перетворення.

Про круговий краплинки біг

Без транспорту і без доріг.

- Як ви гадаєте, про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці? (про воду, та все, що з нею трапляється)

2. Очікування результатів.

(Вчитель роздає маленькі листочки-краплинки дітям).

- Напишіть, про що ви хотіли б сьогодні почути та дізнатися.

(Учні пишуть свої побажання, а вчитель їх прикріплює на дошці біля Капітошки).

- В кінці уроку ми перевіримо — чи виконані ваші побажання. Якщо в когось — не виконано, то Капітошка забере їх у свою чарівну торбинку, і виконає на наступний раз.

IV. Вивчення нового матеріалу (15 хвилин)

1. Читання вірша вчителем. Вступне слово вчителя.

- Ми дізнаємося на уроці:

- Для чого нам потрібна вода? Яка вона?

- Чому йде дощик, сніг? Яка це джерельна вода? Чому вода різного смаку в колодязях, річках, морях, водопроводі?

- До якої частини природи відноситься вода?

- Чи багато її на Землі?

- Що таке вода? Яка вона? Який колір, смак, запах?

- Які її властивості?

2. Довідкове бюро. Відомості про воду.

3. Розгадування загадок.

(Вчитель дістає із торбинки нову краплинку з завданнями)

- Відома з віку рідина, усяк її вживає.

Буває хмаркою вона, пушинкою буває.

Бува, як скло, крихка, тверда — звичайна (підкажіть)…

(Вода)

- Мене частенько просять, ждуть,

А тільки покажусь — ховатися почнуть.

(Дощик)

- Величезний шматок скла

Хутко щезнув від тепла.

(Лід)

- Що росте догори коренем? (Бурулька)

- Про що говориться в усіх цих загадках? (Про воду, дощ, лід, бурульку)

- Які це стани води? (Рідкий і твердий)

- Наведіть приклади води у твердому стані, що зустрічається в природі? (Сніг, крига, бурульки, айсберг, іній)

- Наведіть приклади води в рідкому стані, що зустрічається в природі? (Дощ, туман, роса)

- Як одним словом ми можемо назвати зображення на цих картинках? (Опади)

- Про який стан води не згадувалось у загадках? (Газоподібний)

4. Засідання ради вчених.

Досліди:

Лаборанти: змішати сіль, цукор, крейду, марганцевокислий калій з водою.

(Пісок, глина).

1. Понюхай воду. Чи має вона запах?

Експерти: дослідити, що сталося в результаті змішування.

1) Налий води на скло.

2) Опусти ложку в склянку з водою.

Науковці: виступити з висновком: що розчиняється у воді, а що ні.

1) Які властивості води виявлено при наливанні на скло?

2) Який колір має вода?

3) Чи видно ложку?

Висновки.

- Який це стан води? А який ще буває?

- З якого в який переходить?

- Пара — це газоподібний стан води, її не видно, як і будь—який газ. Як довести, що такий стан води існує?

- Що робити, коли кипить чайник?

- У який стан вода переходить? При якій умові?

- Коли ви взимку гуляєте на вулиці, то на комірці з "являється іній, а перед обличчям туманець. Чому?

- З якого стану вода, яку людина видихає при диханні перетворюється на іній та туманець?

- Чому вода виливається, коли кипить? Яка це властивість?

5. Робота за підручником.

Науковці пропонують попрацювати з літературою: с. 75—76.

Кругообіг води в природі. Вода — вічна мандрівниця. Чому її так називають?

Ознайомлення з казкою «Чому сонце ніяк не нап'ється» с. 71 ("Твоя планета Земля ").

6. Релаксаційна пауза «Я- хмаринка» під супровід аудіозапису «Звуки дощу».

(Вчитель вмикає запис і притихшим голосом звертається до учнів.)

- Закрийте всі очі і уявіть, що ви - хмаринка. А потім, що ви стоїте під теплими краплями літнього дощику.

Ось пливе товста хмаринка,

А везе вона сніжинки,

Їм набридло так сидіти,

Закортіло полетіти.

Почали вони кружляти,

Ніби танець танцювати.

Вітерець із ними грав,

Сніжну віхолу підняв

Та сніжинки покрутились

І на землю опустились.

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань (10 хвилин)

1. Робота з прислів’ями та загадками про значення води.

Без води і ні туди, і ні сюди.

Щоб спрагу вгасити, треба води попити.

Без води й каші не звариш.

Куди водиця тече, там травиця росте.

2. Робота групах.

- Якою буває вода?

(Кожна група надає відомості про те, якою буває вода.)

3. Слухання і обговорення казки «Про чарівну Краплинку»

Була собі чарівна Краплинка. Вона жила високо в небі на хмаринці. Була вона там не сама, а зі своїми сестричками. І кожна з них дуже швидко росла...

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія (4 хвилини)

1. Гра «Так чи ні?» Робота з сигнальними картками.

— Значну частину поверхні земної кулі займає вода.

— Зовсім без води на Землі можуть існувати деякі живі істоти.

— Океани - частина Світового океану.

— Світовий океан поділяють на три океани.

— Не всі моря й океани належать до Світового океану.

— На земній поверхні існує багато різних водойм.

— Моря не є частинами океану.

2. Рефлексія. Читання вірша вчителем.

3. Висновок.

- Що нового ви дізнались на уроці?

- Що треба робити, щоб дбати на Землі про чистоту?

- Для чого людина п'є воду?

- Де є вода? (у повітрі, у ґрунті, в овочах, у тілі людини).

- У яких станах є вода?

- Як схематично зобразити кругообіг води в природі?

Вчитель.

Пам`ятаймо, люди, назавжди,

Неможливо жити без води.

Це життя колиска, це дощі,

Це роса і квітка на межі.

Це тумани, ріки і моря,

Джерело у спеку — це життя.

Це кришталь озер і джерела,

Це хмарки у небі, це село

У тополях й вербах над ставком.

Це криниця, квітка під вікном,

Шурхіт хвиль і шторму дикий рев,

Це струмок у травах між дерев,

Зелень трав, веселки кольори,

Пам`ятайте, люди, назавжди.

VII. Домашнє завдання (1 хвилина)

Опрацювати статтю підручника с. 75—78, у зошиті закінчити виконання завдання, підготувати календарі природи, намалювати малюнки на тему «Вода - багатство Землі».

Творче завдання:

- Ви маєте право відкрити фірму по продажу води. Як ви її назвете? («Чисті води», «Краплинка»?).